Под въпрос е вторият воден проект на Велико Търново

Публикувано на пн, 2 февр. 2015
961 четения

Под въпрос е финансирането и изпълнението на втория воден цикъл във Велико Търново, съобщи Мариела Цонева, директор на дирекция “Общинско развитие”. Проектът е за 40 млн. лв. и беше одобрен за финансиране по старата оперативна програма “Околна среда”, но пари не се намериха. “Имаме надежда, че след като е приет и одобрен по стария ред и е в периода, когато беше направено и прието от Европейската комисия наддоговарянето по оперативната програма, ще бъде финансиран. Въпросът е дали ще ни поканят да сключим договор”, заяви Цонева.
Планираше се с 20 милиона лева от Брюксел да бъде  направена модернизация на пречиствателната станция за отпадни води в старата столица. В проекта бяха заложени 6006 метра канализационни колектори за разширение, реконструкция и рехабилитация. С 20 млн. лв. освен основният колектор, който ще отвежда водите до пречиствателната станция по пътя Велико Търново – Самоводене, беше предвидено да бъдат ремонтирани още четири колектора и връзките им със съоръжението в Дълга лъка.
Вторият воден цикъл обхващаше колекторите “Бузлуджа-юг”, “Бояджийски чешми”, “Западна промишлена зона” и “Опълченска”.
В новия програмен период средства за ВиК няма да се предоставят на Общините, а чрез водните асоциации. “Те трябва да са организирани в така наречените регионални водни оператори, т.е. в един регион, без да е ясно дали това е една административна област”, обясни Мариела Цонева. Дори да остане на етап една административна област, остава изискването водният оператор да е само един.
Във Великотърновска област на този етап има сериозен проблем да ползваме европейско финансиране, защото водните оператори са две дружества – “ВиК Йовковци”, в което съдружници са държавата и няколко от общините, и общинското водоснабдително предприятие в Свищов. “Или трябва да се сдружат в един, за да отговорят на изискванията, или не сме допустими за финансиране”, коментира новите условия за европейските пари във водния сектор Цонева.
За сега в България има 15 водни оператори, които отговорят на изискванията, Великотърновска област не е сред тях. “Проектите трябва да бъдат така разработени, че да бъдат интегрирани и да са с регионално значение, което означава да са инвестиционни проекти над 50 милиона евро минимум и да обхващат територия, по-голяма от тази на една община за водопроводи, канализация, пречиствателни станции и да се изпълняват в рамките на 24 или 36 месеца”, обясни Цонева категоричната позиция на Европейската комисия.
Здравка МАСЛЯНКОВА, сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново