Пенчо Чанев, кмет на община Златарица: “Намалих си заплатата два пъти в знак на протест и солидарност с администрацията”

Публикувано на чт, 27 окт. 2016
2831 четения

Докато аз съм кмет, мигранти в Златарица няма да има

– Г-н Чанев, какво е финансовото състояние на Община Златарица?
– Като цяло финансовото състояние на Общината, независимо от създадената тежка ситуация и обтегнатите отношения с Общинския съвет, е добро. В края на септември Общината е на плюс с близо 30 000 лева. Имаме добра събираемост на местните приходи в частта данък сгради, такса смет и данък МПС – около 98 %. В края на октомври вече всичко е изпълнено, предстоят още два месеца, които са силни за данъците. Мога да кажа, че ще завършим годината, може би, с най-добрия резултат от последните 9 години, откакто съм кмет.
– Намалявате си драстично заплатата. Защо го правите и смятате ли, че ще ви подкрепи ОбС, предвид че възнаграждението на председателя е 90 % от вашето?
– Юристите не стигнахме до еднозначно решение дали за намаляването на моята заплата трябва да има решение на Общинския съвет. В моя случай работникът и работодателят са едно и също лице – кметът на общината. Намалих си заплатата за октомври. Беше 1400 лева, става на минимума от 677 лева. Това не е с цел да се обтягат отношенията с общинските съветници, а за да покажа съпричастността си към служителите в общинска администрация, които са най-засегнати от създалата се ситуация. Моят технически сътрудник е с висше образование, обслужва ОбС, заместник-кмета, мен, директорите на дирекции, натоварването му е огромно, тепърва ще създава семейство, а работи за 380 лева. Общинските съветници за 6 часа работа за целия месец получават 240 лева чисти. Че е обидно, обидно е. Че не е морално, няма спор. Нямам думи, с които да нарека това положение. Намалих си заплатата в знак на протест и солидарност с администрацията. Не може тези, които подготвят предложенията до ОбС, тези, които работят вярно за заплата, но най-вече за доброто на хората в тази община, да получават почти колкото един общински съветник за един следобед. Убеден съм, че има общински съветници, които не знаят какво гласуват, които не знаят какво стои зад абревиатурата ЗМСМА, има такива, които идват на сесия, без да си носят материалите и без дори да са ги прочели. Целта на намаляването на заплатата ми е по-скоро протестна. Нека да се сети председателят на ОбС и общинските съветници, че ние не сме тук, за да си клатим краката и за да изпълняваме своите желания и прищявки. Ние идваме, за да си вършим съвестно работата. Когато идва инвеститор, още когато е във Велико Търново, служител от администрацията го чака на стъпалата пред Общината с химикал и не се чуди как да не му свърши работата, а как максимално бързо да му помогне.
– Защо се обтегнаха отношенията между кмета и ОбС и какви пречки създава това?
– Не би трябвало да има пречки във вземането на решенията, защото те не са на Пенчо Чанев, а са за доброто на община Златарица. Ако съветниците искат да бъдат съветници на всички, ще гласуват. Разковничето беше, както писахте в “Янтра ДНЕС”, продажбата на седемте полусъборени къщи в Дединци, за които имаше инвеститорски интерес от д-р Ернст Юде. Тогава съветниците не подкрепиха имотите да бъдат продадени на търг в това забутано в горите тилилейски селце с коментарите: “Тука има далавера”. Ако някой от общинските съветници е дошъл за далавера в тази община, сбъркал е. Ако някой от съветниците е дошъл за заплата, е сбъркал още повече. Ако има далавера, нека общинските съветници се явят на търга, да дадат по-висока цена, да си направят далаверата и да караме напред. Съветниците не искат да се продава нищо. По този начин те обричат не кмета, не общинска администрация, обричат хората на тази община. На едни целеви капиталови разходи от държавата в размер на 300 000 лева, от които 160 000 заделяме за изкърпване и поддръжка на четвъртокласната пътна мрежа, нищо не можем да направим. Със 140 000 лв. не може да се правят беседки, да се ремонтират огради, да се поддържат гробищни паркове. Покривът на поликлиниката е срутен, сградата на бившето АПК тече при дъжд като река. Това всичкото иска средства, иска свежи пари. Когато продадеш нещо – терен или къща, то става частна собственост. Този човек започва да плаща данъци, да поддържа имота, дано да създаде и работни места и положението косвено в общината се подобрява. За деветте ми години като кмет данъчното увеличение, без да са променяни размерите на местните данъци, е двойно. Това е от привличането на външни инвеститори – корейския фотоволтаичен прак, складовете, инвеститора в бившата сграда на “Столеком”.
– Искате увеличение на данък сгради, а това ще доведе до вдигане на такса смет.
– Увеличението на данък сгради няма да доведе до вдигане на такса смет. В някои населени места дори ще намалим промила, защото парите, които сега събираме с такса битови отпадъци, са достатъчни за поддържане на чистотата, за сметосъбиране и сметоизвозване. Това е услуга и ние не можем да печелим от нея от гражданите. Общината не разполага с голям финансов ресурс, почти нямаме сгради за приватизация, имаме едни голи пет-шест терена. Лишиха ни от възможността за продажбата на земеделски земи по член 19. След изтичане на мораториума те ще станат едни трънливи ниви. Когато нямаш приходи, единственото нещо е да послушаш премиера. В деня, в който той каза да се увеличат данъците, защото това е начинът общините да имат свежи пари, общинските съветници, включително и на ГЕРБ, гласуваха против. Община Златарица сега е с най-ниските ставки на данък сгради в областта. При положение че над 60 % от данъците месечно са колкото кутия цигари е малко смешно да искаш от кмета да поддържа уличното осветление, улиците, площадите с приходите, които имаме. Те са крайно недостатъчни.
Община Златарица сега е лишена да кандидатства по селските райони и по ОП “Околна среда”, а ние трябва да си решим проблема с канализацията. Това може да стане само по един начин – със собствени сили. Когато парите са собствени, когато къташ всеки лев, нещата се случват много по-бързо отколкото, ако разчиташ на европроектите. В момента ни се разглежда проектът за ремонт на улиците. За съжаление, там сложиха критерий население, който обрича малките общини. С население под 5000 души почти нямаме шанс да получим пари по Програмата за развитие на селските райони.
– Златарица е сред общините с най-много в национален мащаб обезлюдени села. Склонни ли сте да приемете бежанци, както ви призовава Министерски съвет с постановлението си от закритото заседание на 12 август тази година?
– На този въпрос не трябва да отговаря нито един кмет. Това, което правителството направи, е да си измие ръцете с кметовете и общините, както го прави от край време. За да не поеме държавата кръста и отговорността и да си признае невъзможността да се справи с миграционния натиск, който се упражнява върху България, тя ги прехвърля на общините, примамвайки ги с някакви обещания за пари. Вероятно ще има кметове, които ще се поддадат на това да внедрят, да внесат мигранти в своите общини. При положение, че държавата няма ясен контрол върху границата, кой е наистина бежанец и мигрант – тази жена, която бяга от изнасилвачите си, тези деца, които са изнасилвани и бити и са видели как колят бащите им или тези 20-годишни брадати талибани, които идват с една-единствена цел – да се разселят и да чакат времето, когато ще започнат да режат нашите глави, ние ли да решаваме проблемите? Много съм против.
Забучил съм постановлението на Министерски съвет като Иван Асен, но на хайдушки нож. Да му мислят тези управници, които посмеят да разселят в община Златарица мигранти! Аз съгласие няма да дам, докато съм кмет. За Общинския съвет и за следващия след мен не отговарям. Докато аз съм кмет, мигранти в Златарица няма да има.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново