Партиите искат материализиране на предизборните си обещания в инвестиционната програма

Публикувано на ср, 27 ян. 2016
289 четения

Реформаторите настояват да се финансира изграждането на система за електронен билет във всички музейни обекти в старата столица.

След като залепиха няколко плочки на стълбите към автогара “ЮГ”, социалистите настояват за цялостен ремонт от инвестиционната програма.

ГЕРБ, БСП и “Царевград за Велико Търново” се обединяват в подкрепата си за довършване на православния храм “Възнесение Христово” в парк “Руски гробища”.

Шестте политически групи във Великотърновския общински съвет настояват за материализиране на предизборните си обещания в инвестиционната програма на община Велико Търново за 2016 година. Включени са изграждането на нови кръгови кръстовища, светофари, осветени пешеходни пътеки, ремонти на стълбища, както и на улиците, от където е основния им електорат, искат училищни ремонти и повече пари за благоустрояване на селата.
Най-голямата група във Великотърновския общински съвет излиза само с две предложения за включване в инвестиционната програма. Те са с културно-религиозна насоченост и кореспондират с развитието на туризма. От ГЕРБ настояват в инвестиционната програма за тази година да бъде включено довършването на православния храм “Възнесение Христово” в парка “Руски гробища”. В средата на 2012 г. Общината инициира благотворителна кампания за набиране на средства за стенописване на църквата, чието съграждане започна преди близо 20 години. Поради липса на пари градежът временно беше замразен. По-късно бившият кмет Драгни Драгнев, вече покойник, започна благотворителна кампания за довършване на строежа. В храма са вложени вече над един милион лева. Преди 7 години градската управа на Твер дари за църквата три кръста. Трите камбани, излети във Воронеж, са дарение от Руската православна църква.
Довършването на храма и неговото стенописване се подкрепя и от БСП, фигурира и в предложенията на “Царевград за Велико Търново”.
Второто предложение на съветниците от ГЕРБ е тази година в общинската хазна да бъдат предвидени средства за ремонт на пътя през гората до Преображенския манастир и да се изгради в района зона за отдих. Тясната асфалтова пътека от пътя Велико Търново – Русе към светата обител е асфалтирана за първи и единствен път в началото на 80-те години на миналия век и е в критично състояние.
Шест са предложенията на социалистите за инвестиционната програма. От БСП настояват 20 на сто от реалния капиталов ресурс в общинския бюджет да бъде даден целево за ремонт на пътища и решаване на най-неотложните проблеми по селата. Сумата да не е по-малко от 600 000 лв., като се запази финансовият ресурс на фонд “Местни инициативи”.
След като в предизборната си кампания социалистите циментираха и залепиха няколко плочки на разбитите стълбища към автогара “Юг”, сега групата на БСП настоява цялостният ремонт да се финансира от инвестиционната програма. Друго тяхно предложение е свързано с поставянето на заслони на автобусните спирки до хлебозавода в местността Дълга лъка.
Леви и десни се обединяват в предложенията си за довършване на крилото на ЦДГ “Здравец”, което Общината получи от Министерството на отбраната. Общо предложение за групите съветници е и осветлението на пешеходните пътеки с приоритет на “зебрите” пред учебните заведения и оживените кръстовища.
От групата “Център – БДО” искат спешен анализ и поставяне на “легнали” полицаи на критичните точки във всички селища на общината. Четиримата съветници от центристката група предлага и поставянето на светофар на кръстовището до Старото военно училище в района на бившата “Мототехника”, както и пред входа на складовите бази на улиците “Славянска” и “Магистрална”. Тази инициатива се подкрепя и от Реформаторския блок. В предложенията на двете групи е залегнало и изграждането на система за контрол на трафика и движението чрез монтиране на видеонаблюдение на входно-изходните транспортни артерии и на основните кръстовища.
Другите предложения на “Център – БДО” са свързани с поетапното изграждане на канализация в Беляковец, Леденик и Самоводене и изграждане на велоалея или пешеходна зона между Велико Търново и Беляковец и от старата столица към Шемшево и Леденик.
Четиримата съветници от Реформаторския блок излизат с предложения в инвестиционната програма за ремонт на покрива, цялостна подмяна на дограмата и ремонти на санитарните възли в търновското ОУ “Димитър Благоев”, като посочват, че за това нужната сума е 49 343 лв. за двата училищни корпуса. Още 52 000 лв., според реформаторите, ще излезе ремонтът на тоалетните в СОУ “Вела Благоева”. Те инициират част от третия етаж на Спортното училище да бъде ремонтиран и трансформиран в общежитие. Групата настоява и за изграждането на детска градина в кв. “Зона В”. В частта за осигуряване на пътна безопасност предлагат да бъдат финансирани предпроектни проучвания за изграждането на пешеходен надлез над ул. “Магистрална” в района на “Търговски парк Велико Търново”. Друга тяхна инициатива е направата на кръгово кръстовище между Съдебната палата, студентския стол и читалище “Искра”.
Реформаторите настояват да се финансира изграждането на система за електронен билет във всички музейни обекти в старата столица. Те настояват между 30 и 50 % от приходите от продажба или наеми на общинско имущество да се връщат за инвестиции в населените места.
В инициативите на “Царевград за Велико Търново” за инвестиционната програма се настоява за предвиждане на 110 000 лв. за ремонт и нова дограма на Младежкия дом в града. На 150 000 лв. са разчели предложението си тримата съветници за ремонт на язовир “Вятъра” в Присово. 1 милион лева е приблизителната стойност според предложението им за довършване на тренировъчното игрище в СОУ “Георги Раковски”. Настояват за ремонт на здравния пункт в Самоводене и за реконструкция на ул. “Опълченска” във Велико Търново. Предлагат с 35 000 лв. да бъде завишена общинската субсидия за театъра.
Двамата общински съветници от ДПС извеждат на преден план ремонтите на улиците в кв. “Света гора”, настояват да се построи читалище в квартала и закрит спортен център, както и да се направи детска площадка между улиците “Сливница и “Черноризец Храбър”. В техните предложения е залегнало поставянето на автобусни спирки в квартала и изграждането на канализация по улиците, където няма. Настояват за път до гробището в Ново село, за детска площадка и футболна клетка в Килифарево.
Кои от предизборните предложения на партиите ще се материализират в инвестиционната програма ще стане ясно на сесията на Великотърновския общински съвет на 28 януари.
Здравка МАСЛЯНКОВА, сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново