От партията на Кунева предлагат: Всеки октомври – референдум във Велико Търново по наболели теми

Публикувано на чт, 6 авг. 2015
231 четения

Може да станем като Швейцария, където всенародното гласуване е масова практика

Структурата на “Движение България на гражданите” предлага всяка година през месец октомври в община Велико Търново да се провежда местен референдум по теми, които вълнуват гражданите на общината. Според тях това ще са въпроси, които местният парламент няма волята да реши. Дали да бъде изграждан лифт от Царевец до Арбанаси, да поддържаме ли МДТ “Константин Кисимов”, да бъде ли пешеходна зона главната улица, да продължи ли да съществува дадено учебно заведение са част от темите, които могат да бъдат подложени на допитване до гражданите, обясни областният лидер на ДБГ Ангел Янчев.
От политическата формация уточниха, че на референдум могат да бъдат подлагани въпроси за инфраструктурата, но не и теми, които касаят въпросите на общинския съвет, размерите на местните данъци и такси и вътрешната организация на работа на Общинския съвет. Допитването може да бъде инициирано от една пета от общинските съветници, кмета на общината или инициативен комитет. За да е валиден референдумът, е необходимо 40 процента от гражданите да вземат участие в него и повече от половината да са се произнесли с “да” или с “не”.
Икономията от демокрация не води до нищо позитивно. Контра аргументът, че това ще струва някакви пари, не е основателен. Каквато и да е цената, тя ще се възвърне многократно, защото въвличането на гражданите във важните решения, чрез възможностите на прякото участие, е много по-важно от конкретната цена, коментира още Ангел Янчев.
В следващия местен парламент общинските съветници от партията ще внесат наредба за прякото участие на гражданите в местното самоуправление. В нея ще бъде разписан редът и времето за провеждане на допитването.
От местната структура на ДБГ ще внесат в новия общински съвет и предложение за създаване на институция “общински омбудсман”. “Тази възможност е дадена в Закона за местното самоуправление и местната администрация. Фактът, че над 30 български общини се възползват от нея, предполага, че това е добра практика, гарантираща в по-голяма степен правата на гражданите”, поясни общинският председател Мария Илчева. Според нея общественият посредник е гарант на индивидуалните права на гражданите, още повече че участва и в обсъжданията на общинските наредби.
Ако предложението на ДБГ стане факт, ще последваме примера на развитата държава Швейцария, в която се организират годишно по половин дузина референдуми на национално и още толкова на кантонално ниво.
Весела КЪНЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново