Николай Петров от ЛЕВИЦАТА!: “Трябва спешно да инвестираме в хората”

Публикувано на пн, 27 мар. 2023
457 четения

Николай Петров е бакалавър “Психология” и магистър “Социална психология” от ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. От 2006 г. работи като експерт европейски програми и проекти, като е управлявал над 50 проекта, финансирани от европейски програми (ОП РЧР, ПРСР, ОПАК, ФАР, Еразъм+, Младежта в действие и др.), в това число и 14 международни проекта. В периода 2014 г. – 2016 г. е бил зам. областен управител на oбласт В. Търново. Член е на Обществения съвет по въпросите на младежта към министъра на младежта и спорта в периода 2012-2014 г. и 2016-2019 г. Той има над 90 участия в международни семинари по програми YiA и Erasmus+ (Белгия, Израел, Полша, Гърция, Италия, Германия, Румъния, Малта, Люксембург, Турция, Норвегия, Испания и др.)

– Г-н Петров, това е първото Ви участие в избори. Какво Ви мотивира да се кандидатирате за народен представител?
– Знаете, че аз съм един от основателите на ПП АБВ и един от хората, които структурираха партията още през 2013 г., а впоследствие бях зам. областен управител от квотата на ПП АБВ в периода 2014-2016 г. До настоящия момент винаги съм предпочитал експертната работа, а не прякото участие в кухнята на политиката през изборна позиция. Не веднъж съм бил канен да участвам в избори за народни представители и в избори за местната власт, но винаги съм отказвал. Реших да приема предложението на ЛЕВИЦАТА! (като обединение на ПП АБВ, Движение 21, Изправи се БГ и ЗС “Ал. Стамболийски”) и да участвам активно в предстоящите избори за народни представители на 2 април, защото виждам, че с всяка следваща година ситуацията на хората в oбласт В. Търново се влошава. Ако получа съответната подкрепа от гражданите, считам че мога да помогна чрез активна работа в Народното събрание, за подобряването на условията на живот на всички ни.
– Кой от проблемите на 04 МИР В. Търново считате за най-наболели?
– Проблемите на oбласт В. Търново са много и като местен човек аз ежедневно се сблъсквам с тях – проблеми с инфраструктурата на населените места, общинските и държавни пътища, проблеми с ВИК мрежата (всички се сблъскваме с постоянните аварии, а някои от нас и с безводието), влошеното качество на въздуха и най-вече замърсяването с ФПЧ, потребността от по-добро образование, здравна и социална грижа, недостатъчните инвестиции в сектор “Култура”, неизползвания потенциал на Летище Г. Оряховица (със статут на международно) и на индустриалните зони във В. Търново и в Г. Оряховица, нуждата от ускоряване строежа на магистрала “Хемус”. Да не говорим за националните проблеми, свързани с високите нива на инфлацията и покачващите се цени на всички стоки и услуги. За мен, обаче ПРОБЛЕМ № 1 е демографският срив в област В. Търново и всички политически партии и отговорни фактори трябва да се ангажират с решаването му.
– Казвате, че демографският срив в област В. Търново е най-наболелият проблем?
– Да, това е тема, която аз считам за основна не само за 04 МИР В. Търново, но и за цяла България. И има един популярен виц, който отразява ситуацията: “Вървели си по пътя трима японци, препасали по два меча и облечени в традиционни самурайски доспехи. Срещнал ги пътник и ги попитал:
– Вие кои сте?
– Ние сме 7-те самураи! – отговорили в хор тримата.
– А защо сте само трима? – попитал отново пътникът.
– Няма хора, човек!”
“Няма хора, човек!”, чувам това всеки ден. Чувам този израз от представители на бизнеса, от учители, от спортни и културни деятели, от кметове на населени места и го чувам в почти всяко село, което посетя. НСИ потвърждава факта, като посочва, че всяка година област В. Търново намалява с приблизително 3000 души. Основни причини за това са ниска раждаемост, висока смъртност, миграция поради възможностите за по-добро заплащане и по-бърз кариерен растеж в други населени места или извън пределните на страната, търсенето на по-качествени социални, образователни и здравни услуги и т.н.
Нека си говорим честно – до какво води намаляването на населението на област В. Търново? На първо място намаляващият брой на хората създава реален риск за бъдещето на самата територия. На второ място води до още по-голямо свиване на местните пазари, защото потребителите, които пазаруват на локално ниво, намаляват. На трето място води до намаляване на икономическата активност (особено на малките и средни предприятия), защото няма работници и служители. На четвърто място води до допълнително влошаване на социалните, образователните и здравните услуги, поради липса на специалисти. А ефектът от посочените четири следствия допълнително ускорява намаляването на населението.
– Какви мерки предлагате?
– На първо място трябва спешно да инвестираме в хората, като започнем с изработване на цялостен интегриран подход при решаването на проблемите на демографията. Подходът трябва да работи на три основни нива – национално, регионално и местно, съответно през централната и местна власт. На второ място подобряване на достъпа до здравна грижа на хората, допълнителни инвестиции в здравеопазването и мерки за активна превенция на основите заболявания, причина за високата смъртност. На трето място насърчаване на раждаемостта, чрез разширяване на обхвата на инвитро процедурите, данъчни облекчения за млади семейства с едно, две и повече деца. На четвърто място – жилищна политика за млади семейства, чрез преференциално кредитиране. На пето място поставям разширяване на обхвата на националните програми за превенция на зависимостите сред младите хора.
Това са мерките, зад които заставам и които искам да реализирам като кандидат за народен представител от ЛЕВИЦАТА! Надявам се, че жителите на област В. Търново ще ме подкрепят в изборния ден, гласувайки с № 14!

loading...
Пътни строежи - Велико Търново