Надя Мурад и Ламия Ажи Башар получиха наградата “Сахаров” за 2016 година

Публикувано на вт, 20 Дек. 2016
533 четения

Цялата зала на Европейския парламент стана на крака и с аплодисментите си засвидетелства своето уважение към двете смели жени.

Представител на “Янтра ДНЕС” стана свидетел на връчването на наградите по време на семинар за журналисти в Европейския парламент в Страсбург

Вестник “Янтра ДНЕС” взе участие в семинар за журналисти от регионални медии, който се проведе от 12 до 15 декември в Европейския парламент в Страсбург. Сред основните акценти на събитието бе да запознае журналисти от регионални медии с дейността и задачите на ЕП. Вълнуващ момент за репортерите от цяла Европа беше връчването на наградата “Сахаров” за 2016 г. Отличието получиха Надя Мурад и Ламия Ажи Башар от язидското малцинство в Ирак, избягали от зверствата и мъченията на “Ислямска държава”.
“Над 3500 жени и деца се държат в плен като роби от ИДИЛ. Те умират по хиляди пъти всеки ден”, заяви Ламия Ажи Башар при получаването на наградата в Страсбург.

“Бях продадена
четири пъти от ИДИЛ като робиня”,

сподели 18-годишната Ламия Ажи Башар в речта си в пленарната зала на ЕП. Пред евродепутатите и стотиците журналисти тя разказа за трудната си и тежка съдба. Момичето никога няма да забрави раните и ужасът, получени при избухването на мина, докато се опитвала да избяга от деянията. “Ние бяхме четири момичета, за съжаление две от нас ни напуснаха при взрива”, през сълзи разказа Ламия. “Много драматичен и ужасяващ момент. Моята приятелка Катрин настъпи мина, тя експлодира и последното нещо, което чух, бяха нейните предсмъртни писъци – най-ужасното нещо, което съм чувала през живота си”, каза още Ламия Башар.
“Аз вярвам, че мога да бъда гласът на жертвите. Наградата “Сахаров” ме изпълва със сили и надежда за по-добро време. Затова съм решила да бъда глас на безгласните”, заключи в словото си Ламия.
“ИДИЛ и екстремистите дойдоха на 3 август 2014 г., за да заличат язидите. Те ни дадоха една алтернатива: да приемем исляма или да умрем. За никого няма съмнение, че ИДИЛ извършиха геноцид”, подчерта Надя Мурад. Според нея той се е състоял не само в убийствата, но в ежедневното поробване на жените. “Те не правят разлика между жени и момичета.

“Те издевателстват и над 9-10-годишни момичета.

Всеки ден отвличат стотици деца и жени, погубват мъжете ни. Това зверство трябва да бъде спряно, дори с цената на всичко. Общността, към която принадлежа, е разрушена под тежестта на геноцида”, заяви Надя Мурад.
Тя призова за изграждането на зони в Ирак, където язидите и други малцинства да могат да намерят подслон в безопасност, или за приемането на язидите от европейските страни.
Мартин Шулц, председател на Европейския парламент, изрази подкрепата си към борбата и силата на двете жени. “И двете, Надя Мурад и Ламия Ажи Башар, се борят за онези, които са изоставени, срещу безнаказаността и за справедливост. Те са станали жертви на неописуеми зверства, преживели са пленничество и са избягали. Те са преодолели страха и болката и накрая са намерили подслон тук, в Европа”, каза в словото си Шулц.
Той смята, че Международният наказателен съд в Хага трябва да разследва престъпленията, извършени от т.нар. “Ислямска държава”. Шулц напомни, че Европа има дълг да защитава преследваните. “Ние, демократичните общности, живеещи в проспериращите части на света, понякога отказваме да дадем на тези хора закрила. Това е повод за срам. Това е непоносимо”, заключи председателят на ЕП.
Той приветства и останалите финалисти за наградата “Сахаров” за тази година – турския журналист Джан Дюндар и бореца за правата на кримските татари Мустафа Джемилев. Шулц призова саудитските власти незабавно да пуснат от затвора миналогодишния носител на наградата Раиф Бадауи.
Наградата “Сахаров” е учредена през 1988 г. Всяка година тя се връчва, за да почете усилията на личности и организации, борещи се за правата на човека и за основните свободи. Финансовата ѝ стойност е в размер на 50 000 евро.
“Янтра ДНЕС” бе представена от стажант-репортерът ни Стефан Нанкинов. Освен нашия човек, участие в семинара взеха още репортери от БНР, БТВ и регионални медии от Варна, Плевен, Ловеч, Габрово, Видин, Враца, Монтана и Благоевград.
Събитието се организира от Информационното бюро на Европейския парламент и се финансира от Европейския съюз.
Стажант-репортер:
Стефан НАНКИНОВ,
сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново