Над 100 медици от областната болница протестираха с искане за по-високи заплати

Публикувано на вт, 4 окт. 2022
1952 четения

Над 100 души от МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ във В. Търново излязоха на протест с искане за по-високи заплати. Медиците се събраха в двора на областната болница, носейки плакати с надписи „Не на страха“, „Достойно заплащане“ и „Здравето не е стока“.
„С всички мои колежки работим всеотдайно в детско отделение. Имаме по 150 часа извънреден труд освен основния график. Проблемът е, че заплатите са ниски. Моето основно възнаграждение е 820 лв. С парите за стаж взимам около 1000 лв.“, заяви Ивелина Чапкънова, която е медицинска сестра с 43 г. трудов стаж. По думите й намалението на месечното й възнаграждение е с около 500 лв.
„Основната ми заплата е 830 лв., с дежурствата и други добавки получавам чисто 1500 лв. Смятам, че самото финансиране на здравеопазването е неправилно. Не трябва да се гони бройка пациенти, за да получаваме добри заплати и да лекуваме хората по 3-4 дни и да им казваме, че са излекувани“, заяви Ивелин Иванов, който е рентгенов лаборант.
Припомняме, че в анекса към Националния рамков договор, който беше подписан на 29 април т. г. между Българския лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса, е заложено от 1 август основната начална заплата за лекар без специалност да е 2000 лв., за медицинска сестра – 1500 лв. и за санитар – 910 лв. В анекса цените на клиничните пътеки са увеличени средно с 25 %, като то ще бъде получавано в болниците, които осигурят повишените възнаграждения. Ако лечебните заведения не достигнат до новите нива на заплащане на персонала, ще работят при 15 на сто увеличение на цените на клинични пътеки.
„Проблемът е, че заплатите са изключително ниски, че няма пари и клиничните пътеки са недофинансирани. И болниците в момента не могат да достигнат прага за първото шестмесечие на миналата година спрямо предходната. Имаме с 21 % по-малко приходи“, заяви д-р Мая Попова, председател на синдикалната организация на КНСБ в областната болница.
На протеста присъства и д-р Пламен Радославов, зам.-председател на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ. Той заяви, че настояват държавата да възстанови плащанията на медиците по т. нар. ковид добавки до сключването на новия Национален рамков договор на НЗОК и до Бюджет 2023 г. „До края на годината по наши изчисления са необходими малко повече от 48 млн. лв. за всички, които получаваха тези добавки. Винаги сме настоявали тези допълнителни плащания да влязат в основните заплати“, каза още д-р Пламен Радославов.
По повод протеста на медиците, изпълнителният директор на МОБАЛ д-р Красимир Попов заяви, че не е изненадан от него и недоволството на колегите му е било очаквано предвид натрупаното напрежение в сферата на здравеопазването. Той припомни, че МОБАЛ е най-голямото лечебно заведение в областта, което приема и лекува всички пациенти, независимо дали са здравноосигурени или не и без значение колко ще струва тяхното лечение.
„До април т. г. Министерство на здравеопазването отпускаше субсидия, свързана с епидемията от Covid-19 за стимулиране на лекарите, специалистите по здравни грижи и санитарите. След като спря това финансиране бяхме оставени да се справяме с проблемите, възникнали след пандемията. Има отлив на пациенти и това не е само при нас, а в цялата страна. Същевременно сме притиснати от инфлацията и поскъпването на консумативите и енергоизточниците, което допълнително влошава финансовите показатели. Разходите за енергоносителите за шестмесечието на 2021 г. са били 322 000 лв., докато за същия период на тази година са 730 000 лв. или увеличението е 141 %. На този фон приходите ни са с 3,2 млн. лв. по-малко за първото шестмесечие на годината в сравнение с предходната“, заяви д-р Красимир Попов. Той посочи, че към този момент бюджета на болницата не може да осигури средства, с които да бъдат възстановени допълнителните плащания към персонала. Приходите на МОБАЛ са основно от НЗОК, като за тази година варират между 1,4 – 1,7 млн. лв. „Ако ние спазим изискванията по КТД, които са заложени, за да получим 25 % увеличение на пътеките, това означава, че от 1 септември за Фонд „Работна заплата“ ще ни трябват 1 670 000 лв., т. е. повече от парите, които изработваме по Здравна каса. Разбирам колегите и искам да помогна, но като директор за мен е приоритет да запазя финансовата стабилност на болницата, да осигурявам навреме заплащането на персонала и да не нарушим основната дейност на болницата да лекува хората в региона“, каза още д-р Попов. Той подчерта, че решението на проблема е в ръцете на държавата и следва да бъде намерено в кратки срокове.
Весела БАЙЧЕВА
сн. Бранимир БОНЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново