Над 1 млрд. лева са нужни за развитие на областта до 2020 г.

Публикувано на пт, 17 май 2013
361 четения

1,187 млрд. лева е финансовата рамка на стратегията за развитие на Великотърновска област за периода 2013-2020 година. Това стана ясно на работната срещна за окончателното обсъждане на проекта, чийто ръководител е арх. Беллин Моллов. На срещата присъстваха представители на десетте общини и държавни ведомства. Тя беше открита от областния управител проф. Пенчо Пенчев.
Стратегическият документ включва шест приоритета. Най-много средства са предвидени за развитие на инфраструктурата – 485 млн. лева. 212 млн. лева са разчетени за управление и услуги в помощ на населението и бизнеса. 190 млн. лева ще са инвестициите в растеж и заетост, а 120 млн. лева за развитие на околната среда. За наука, образование и иновации са предвидени 95 млн. лева, а за създаването на устойчив туризъм – 85 млн. лева. Като източник на половината от ресурса се предвижда да се използват фондовете от кохезионната политика на ЕС. Най-много от средствата ще бъдат осигурени от Фонда за регионално развитие. Значителна част от парите се очаква да бъдат дадени от частния сектор. 168 млн. лв. се предвижда да бъдат осигурени основно от банкови заеми.
Визията за областта до 2020 г. предвижда да се превърнем в емблематичен за България и динамично развиващ се Дунавски регион.
Арх. Моллов посочи и ключовите потенциали на областта сред които са магистрала “Хемус”, развитие на жп транспорта, летище Г. Оряховица, излаз на областта на река Дунав.
Той припомни силните и слаби страни на региона според научно разработения SWAT-анализ. Като силни страни са формулирани богатството на културното и историческо наследство и принадлежността към Източния балкански културен маршрут; значителните водни ресурси, високата категория на обработваемите земеделски земи, икономическото развитие на триградието В. Търново – Г. Оряховица – Лясковец, както и Свищов; бързо развиващата се хранително-вкусова промишленост. Сред слабостите са обезлюдяването и високите нива на безработица в по-малките общини, увеличаващият се брой на хората, които живеят в материални лишения; изостаналостта в изграждането на екологична инфраструктура; големите загуби по водопреносната мрежа; нарастването на шума в градовете; свиване в производството на животновъдството, овощарството и зеленчукопроизводството и др.
Здравка МАСЛЯНКОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново