Лиляна Павлова, министър на регионалното развитие и благоустройството: “Тол таксите може да спрат поскъпването на винетките”

Публикувано на пн, 25 ян. 2016
680 четения

– Г-жо министър, има ли пари в държавата за останалата част от зимата?
– Нямаме проблем с осигуряването на необходимия финансов ресурс за зимни условия, тъй като това е бюджет, който предвиждаме всяка година. За този зимен сезон също имаме предвидени 60 милиона лева, които да инвестираме, така че нямаме притеснения от тази гледна точка. Усилията продължават. Знаете, че при тези минусови температури, които в момента имаме и преживяваме, солта спира да действа при около минус 10 градуса. Единственото, което можем и трябва да използваме, е калциев дихлорид. Само такъв тип химия помага за размразяването на пътищата и осигуряването на проводимост. На този етап нямаме места, на които да има проблеми с проходимостта на пътищата. Те са проходими, но при зимни условия. Всеки от нас трябва да има готовност и добра мобилизация да се шофира при зимни условия.
Там, където сме установили несъответствия, където сме преценили, че фирмите са излезли не навреме или не са изчистили достатъчно добре, ще има глоби.

Нормално е да има глоби.

Всяка година го правим. Следим, строго контролираме, разчитаме на мобилизацията на фирмите. На места те се справиха много добре, на други имаме критики. Това като разбор и разчет го правим в края на сезона.
– За какво ще използвате парите от глобите за зимното почистване?
– Всички средства, които имаме за текущ ремонт и поддържане на пътищата и зимното почистване, се използват само за това. Всичко, което не инвестираме в снегопочистването отива за ремонтите. За това ще се използват и парите от глобите на снегопочистващите фирми. Ще работим, до където можем.
– Ще продължи ли поскъпването на винетките?
– През 2004 г., когато е въведена винетната система, е предвидено да има годишна актуализация, както е навсякъде. Всяка винетна система предполага годишна актуализация средно с по 5 лева. Дали ще я правим, ще зависи дали ще успеем да въведем толсистемата. Ако я въведем, може да не се налага да вдигаме цената на винетката. Тя ще стане електронен винетен скикер, няма да е хартиен. Ние искаме по-различен, смесен модел, който е по-справедлив. Чрез тол такса за изминато разстояние да плащат повече тежкотоварният и транзитният трафик. По този начин може би изчисленията ще покажат, че тол таксата ще компенсира в достатъчна степен, за да не се налага да вдигаме цената на винетните стикери. Надявам се приходът от тол таксите да е достатъчно голям, за да го инвестираме обратно в ремонтите на пътищата.
– Със сигурност ли може да се каже, че догодина няма да има поскъпване на винетките?
– Сега не можем да кажем нищо със сигурност. Работим в посока за въвеждането на тол системата, но ще трябва първо да анализираме за кои пътища ще е тя. Цялата републиканска пътна мрежа е 20 000 километра. От тях 8000 километра реално са магистрали, първи и втори клас пътища, по които се движи транзитният трафик. Нашите усилия са този транзитен, тежкотоварен трафик от националните ни превозвачи и на тези, които минават през България, да плаща за нашите пътища равностойна такса на тази, която плащат в другите държави. И по този начин да компенсираме и да не трябва да се вдигат цените на винетките.
– Омбудсманът Мая Манолова зададе въпрос дали парите от винетките не потъват в дупките на бюджета вместо да отиват за пълнене на дупките по пътищата. За какво се харчат парите от винетките?
– Въпросът е риторичен. Може би госпожа омбудсманът все още не е много наясно с тази материя. Категорична съм, че

парите от винетките не потъват в бюджета.

В закона е изрично казано, че всеки лев приход от винетни стикери може да се използва само и единствено за дейностите на Пътната агенция. Няма хипотеза парите от винетките да се използват за друго освен за пътища. Това се гарантира от закона, а ние живеем в правова държава.
Приходите от винетки средно годишно, давам пример с 2015 година, са 230 милиона лева. От тези пари трябва да приспаднем разходите за производство, за разпространение на винетките, разходите, които плащаме за осигуряването на тези 190 000 броя коли, които получават безплатни стикери. Те са безплатни за хората, но не и за Пътната агенция – това са 13 милиона лева. Когато приспаднем всички тези разходи, остават малко под 200 милиона лева, които можем да инвестираме – за зимно почистване минимум 60 милиона, и останалото е бюджетът за кърпенето на дупките. Затова всъщност и пътищата ни са в такова състояние, защото кърпим кръпка върху кръпка.
Именно заради това, повишавайки и променяйки приходите, нашата цел е поетапно да започнем да ремонтираме не кръпка върху кръпка, а широкоплощно с доста по-устойчив ефект. Тогава поддържането ще стане много по-лесно и по много по-добър модел и начин. Това са нашите усилия в момента.
– Притесняват ли ви действията, които предприемат хората за съдебни дела за законността на новите по-скъпи винетки?
– Нямам притеснения относно законността на винетните стикери по две причини. Първо, вие знаете, че единият опит, който беше за обжалване на графичния дизайн, пропадна. Винетката е ценна книга. Като такава тя трябва да бъде публикувана като заповед за нейното годишно утвърждаване, в случая за 2016 година, до края на ноември. Заповедта е публикувана в началото на ноември. Всички реквизити по закон са направени. Това, което някой се опита минипулативно в публичното пространство да протестира, че не бил публикуван графичният дизайн, е несъстоятелно. Графичният дизайн на винетните стикери е секретен, защото, ако го публикуваме публично, всеки ще може да си произведе фалшива винетка.
Всичко, което е могло да бъде публично показано, е показано. Знаете, че БНБ отпечатва винетките по реда на защитените механизми. От тази гледна точка нямам притеснения.
Второто, което се опитаха да обжалват, е дали има пропуснати ползи и нанесени щети, защото винетката не била правилно утвърдена. И там сме спазили закона и процедурата. Постановлението на Министерски съвет е публикувано и съгласувано, прието е в рамките на предишната календарна година. Още през декември влезе в сила новата тарифа за заплащането на винетките. И тук законът е спазен.
– Каква е реалната цена на винетката за леките коли?
– Анализите показаха, че

реалната цена на винетката е 150 лева,

ако говорим, че имаме единствено и само винетен стикер. Затова казах, че искаме да въведем тол таксата, за да можем да променим системата и да не разчитаме само на винетните стикери. Искаме винетката да остане само за леките коли по цялата мрежа, а за останалите МПС да е на друг принцип.
– Вие купихте ли си винетка от 97 лева за вашия семеейн автомобил?
– Разбира се. Купувам всяка година.
Здравка МАСЛЯНКОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново