Културни дейци се оплакаха от липса на пари и слаба държавна политика

Публикувано на пн, 16 окт. 2017
178 четения

Културни дейци от област Велико Търново и Търговище се оплакаха от липса на достатъчно финансиране и слаба държавна политика. Те поставиха вижданията си за развитието на културата и дадоха своите препоръки към представителите от Съвета по култура и медии към НС на БСП, които бяха в старата столица. Целта на тяхното посещение е да изготвят алтернативно предложение и препоръки към управляващите, които вероятно и в новия бюджет за 2018 г. ще заложат не повече от 0,5 % за култура.
На срещата присъстваха председателят на Съвета Иван Токаджиев, който е и бивш заместник-министър на културата, председателят на Комисията по икономика и туризъм в Народното събрание Петър Кънев, председателят на Съюза на българските писатели Боян Ангелов, народният представител в 42-я и 43-я парламент Мариана Бояджиева, както и Емил Бехар. В залата на БТА дойдоха директори на културни институции, творци, музейни работници, музиканти, учители, читалищни дейци и общественици. Дискусията откри Мариана Бояджиева, която благодари на всички, които се отзоваха на поканата за участие в срещата.
Иван Токаджиев определи необходимостта от промени на държавната политика в сферата на културата като задължителни за запазването на националната ни идентичност. “Само алтернативния бюджет, който БСП подготвя, може да се противопостави на пагубната и популистка политика на управляващите. Те осигуряват на българската култура най-последното място на приоритетите. Ние вървим сред руини и влизаме в зали с риск за живота си. Затова решихме да се срещнем с вас, всички вие, които работите за културата и я поддържате жива. Велико Търново е не само център на България, но и център на проблеми”, обясни Иван Токаджиев. Той поясни, че не е много трудно да се посочат проблемите в културата. Като основен проблем той посочи липсата на финансиране и замазването на очите с малки увеличения. Според него всички пари, които държавата отделя за култура, отиват преди всичко за заплати, а не за развитие. По думите му управляващите ще се опитат да обяснят, че средствата за култура през 2018 г. са повече заради нарастването на БВП, процентът обаче по всяка вероятност ще остане 0,5 процента.
“Ние се борим за увеличаване на средствата за култура до 1% от БВП, аз обаче искам да припомня, че още по време на първото правителство на Борисов беше подписано тристранно споразумение със Сдружението на творческите съюзи и синдикатите, с което управляващите трябваше постепенно да увеличат парите за култура до 1% от БВП, но не го направиха”, сподели Мариана Бояджиева.
Петър Кънев определи българската икономика като дисбалансирана. По думите му българите в чужбина всяка година внасят в страната чисто около 5 млрд. лв., което на практика представлява и отчитания от статистиката ръст в икономическото ни развитие. “Ако се окаже действително, че по 2,5 милиарда евро пристигат от чужбина, което е 5 % от БВП, къде тогава е нашата гордост от ръста на икономиката с 4 %. Много дисбаланси има, следващия голям трус ще дойде в здравеопазването, армията и полицията. Трябва ни спокоен разговор и да видим дали държавата действително е толкова стабилна”, сподели Петър Кънев.
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново