Калин Костов – общински съветник в Свищов: “Не искаме магистралата да минава под прозорците ни, а на разстояние 30-40 км”

Публикувано на вт, 9 ян. 2018
1409 четения

Калин Костов е общински съветник в Общински съвет – Свищов, в мандатите 2011 – 2015 г. и 2015 – 2019 г., както и съветник в политическия кабинет на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, председател на сдружението “За европейско качество във висшето образование”. Преподавател е по правни науки в Стопанска академия в Свищов. Адвокат е на свободна практика към ВТАК, арбитър към Арбитражния съд на Европейската юридическа палата в София.

– Адв. Костов, като общински съветник в Свищов сте най-ярката фигура, която защитава интересите на крайдунавския град в процедуратa по избор на трасе на бъдещата автомагистрала “Русе – Велико Търново”. На практика през последните месеци между Свищов и Горна Оряховица започна задочен спор за маршрута на аутобана. Какви са исканията на свищовлии?
– За нас изборът на т.нар. “червен” или “комбиниран”вариант е безалтернативен, а исканият от горнооряховци син “вариант” обрича града и общината ни на икономическо и социално забвение. “Синият”вариант отдалечава бъдещия път на над 60 км от Свищов и прави магистралата на практика неизползваема и то не само за местния трафик, а и за целия пътникопоток, включително и от тежки камиони и техника, идващи от ферибота “Свищов – Зимнич”. Поради тези причини ние нямаме никакво намерение да оставим интересите на други населени места да бъдат причина да бъде отново игнориран градът ни, който и без това през годините е системно ощетяван от областната и централната власт. За нас това е въпрос на живот и смърт, без да преувеличавам.
– Какви са аргументите Ви да поискате точно тези трасета, с какво те са по-добри от “синьото”, за което настояват горнооряховци и лясковчани?
– Изборът откъде да мине една магистрала е въпрос, който се решава след обсъждане на много критерии, най-важните от които са инженерно-техническите, икономическо-социалните и не на последно място и екологичните. По нито един от тях “синьото” трасе не е конкурентно на другите две. То е най-кратко като разстояние между двата града, но най-тежко като терен, скъпо като цена и неподходящо като екологично въздействие, т.е. не може да бъде защитено по нито един от посочените базови фактори. То не дава възможност за развитие и включване на допълнителен трафик от градовете, отстоящи на запад от Русе по поречието на Дунав и отвеждането му на юг, какъвто трафик тези градове генерират и ще генерират все повече напред във времето. Това не е автомагистрала, която трябва да свърже Русе с Велико Търново или Горна Оряховица, а път, който да изведе извън населените места тежкия международен поток, част от трансевропейския коридор север – юг. Някой трябва да ги обясни тези неща на хората, а не да ги залъгва.
– Какви са аргументите на Свищов по тези изброени от Вас критерии?
– Свищов не бива да е крайна точка на географската карта на страната. Той обаче на практика изкуствено е превърнат в такава от безхаберието на държавата. Исторически най-важният търговски път на страната ни винаги е минавал през най-южната точка на р. Дунав, където е разположен градът ни. Безумие е да бъде лишен не само Свищов, но и България от нормален път към него, предвид битието му именно на транспортен и логистичен център с пристанище и ферибот. Идеята на тази магистрала е не да дублира съществуващия главен път, който спокойно може да бъде ползван и да обслужва вътрешния транспорт между В. Търново и Русе, а да даде възможност за бъдещо включване и на допълнителен международен поток при евентуални нови мостове на р. Дунав, разширяване на капацитетите на съществуващите фериботи и т.н. Географски най-прекият път от Унгария, Словакия, Западна Украйна и Полша към Босфора и Азия минава именно през Свищов. В крайна сметка ние настояваме не магистралата да мине под прозорците ни, а на удобно разстояние от 30 – 40 км, което да даде възможност за изграждане на нормални довеждащи връзки към Свищов. На практика дори и при избор на предпочитаните от нас комбиниран или червен вариант отстоянието на Горна Оряховица и Лясковец до нея ще е със сигурност по-малко като километри от това на Свищов. Няма магистрала, която да е разположена на по-малко от 10 – 15 км от голямо населено място.
– В защита на “синьото трасе” се изправиха всички депутати на БСП от Великотърновска област, а Явор Божанков дори открито намекна, че зад евентуалния избор на “комбинирания” вариант стоят лобистки интереси?
– Поведението на депутатите на БСП за мен е неразбираемо и непрофесионално. Те са депутати не на Горна Оряховица, Лясковец и Велико Търново, а на цялата област, от която Свищов също е част. Когато дойдат следващия път да търсят подкрепа в нашата община да не се учудват, ако им припомним кой за какви каузи се е застъпвал. На Явор Божанков, който е симпатичен, млад и инициативен човек, бих препоръчал да провери цялата предистория на появата на предпочитания и лансиран от него “син” вариант, да видим дали пък точно там няма да открие определени финансови интереси, свързани със знакови имена на лобисти от големия им политически конкурент – ГЕРБ. Мога да добавя и допълнителни щрихи, но не искам да превръщам този експертен спор в персонална битка, дори не познавам лично представителите на БСП. Държавата може да реши този проблем много лесно, като изгради удобна довеждаща връзка на Горна Оряховица до бъдещата автомагистрала и с това темата да бъде приключена. Не е хубаво хората от двата града да бъдат противопоставяни, по-важното е тази автомагистрала час по-скоро да стане реалност. Факт е обаче липсата на необходимата съпричастност на депутатите от Великотърновска област към свищовската гледна точка, което е системен проблем през годините и ние няма как да не отбележим това.
– В крайна сметка, ако все пак надделее изборът на “синия” вариант, каква ще е реакцията на свищовлии?
– В становището на АПИ ясно се казва, че “синият” вариант е неподходящ. Ако по някакви, със сигурност не обективни причини, се стигне до подобно решение, на всички ще е ясно какво стои зад него. Моята цел бе да осветля този процес и да не допусна съдбата на Свищов да бъде определяна в незнайни кабинети или разигравана при политически алъш-вериши, което се е случвало често назад в историята. Нека процесите са прозрачни, аз нямам съмнение, че ако те са такива, крайният избор няма да бъде различен от подкрепения от нас. Други варианти няма да коментирам, защото нямаме намерение да допуснем те да се случат. Свищов в миналото е имал отговорни политици и държавници, време е да ги има отново – това не е хвалба, а анонс да бъдем възприемани с необходимата сериозност.
Весела КЪНЧЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново