Как ще се разпределят директните плащания на земеделските производители през 2015 г.?

Публикувано на ср, 1 апр. 2015
1781 четения

Николай Маринов, шеф на Главна дирекция “Земеделие и регионална политика” при МЗХ.

Младите фермери със стопанства до 300 дка ще имат надбавка 25 % от размера на субсидиите за площ

Над 720 млн. евро или над 1,4 млрд. лв. директни плащания ще получат за 2015 г. земеделските производители, съобщи Николай Маринов, шефът на Главна дирекция “Земеделие и регионална политика” при МЗХ, на среща със земеделски производители във Велико Търново. Условието обаче е бенефициентите да отговарят на изискването за активен фермер. В регламента за директните плащания е определен негативен списък от хора, които не са активни земеделски стопани. Това са физически и юридически лица, които експлоатират летища, жп услуги, водни съоръжения, спортни игрища, услуги в сферата на недвижимите имоти, а също държавни и общински администрации или техни поделения. За да бъдат признати за активни фермери, те трябва да изпълнят поне едно от 4-те условия, като най-важното е да упражняват селскостопанска дейност. Изискването за активен фермер не важи единствено за земеделски стопани, които за 2014 г. са получили директни плащания под 3000 евро.
Освен това, със Закона за подпомагане на земеделските производители е въведено задължението всички кандидати за директни плащания да бъдат регистрирани като земеделски стопани по чл. 7 от закона. И тук има изключение. Такава регистрация не се изисква при кандидатстване само по схеми за Преходна национална помощ.
Единно плащане на площ
Обработваеми земи, постоянни тревни площи и трайни насаждения ще бъдат подпомагани с директни плащания, като допустимата площ на стопанството е минимум 0,5 ха и минимален размер на парцела от 0,1 ха, заяви Маринов. Земите под угар са допустими за подпомагане, ако върху тях е извършена най-малко една почвена обработка до 31 май на годината за кандидатстване и тревостоят не надхвърля 0,5 м. Трайните насаждения пък се смятат за допустими, ако 70 на сто от растенията в парцела са живи. Общо схемите за подпомагане ще се прилагат, ако фермерът има правно основание за ползване на имота – нотариален акт, договор за аренда или за съвместно обработване, разрешителни за паша и др. Документите се представят в съответните общински земеделски служби.
Единното плащане на площ е основната схема за подпомагане при директните плащания, обясни Маринов. Бюджетът за 2015 г. е близо 306 млн. евро. Но има таван, за да не отиват парите само при едрите производители. Средствата се намаляват с 5 %, ако сумата надвишава левовата равностойност на 150 000 евро, и със 100 % – за сума над 300 000 евро, като преди това се приспадат разходите за заплати, данъците и социалните вноски. Декларираните вноски на фермерите ще бъдат сравнявани по служебен път с тези от НАП, НСИ и НОИ.
Преразпределително плащане
Бюджетът за тази година е почти 56 млн. евро, а ставката на хектар се определя на база на окончателния размер на допустимата площ за текущата кампания. Парите се отпускат до първите 30 ха по схемата за единно плащане на площ за всяко стопанство, независимо от размера. Важното е земеделските площи да бъдат заявени за подпомагане по СЕПП. Освен това площите трябва да отговарят на изискванията за допустимост по схемата за единно плащане.
“Зелени” директни плащания
Те се отпускат по СЕПП при условие, че в стопанството се изпълняват “зелените” изисквания. Бюджетът за тази година е над 237 млн. евро, който е 30 % от парите за подпомагане. Право на тях имат стопаните с обработваеми земи, трайни насаждения и постоянно затревените площи и тези категории важат за всички страни в ЕС.
От МЗХ обясниха, че “зелените” изисквания за земята са три – разнообразие /диверсификация/ на културите, запазване на тревните площи и поддържане на 5 % като екологични площи.
С цел да се избегне монокултурното производство, стопанството между 10 и 30 ха трябва да отглежда поне 2 различни земеделски култури, като основната не бива да заема повече от 75 % от площите. Ако земята е над 30 ха, следва да се развиват най-малко 3 земеделски култури. Тези изисквания важат и за стопанства със зеленчуци – полско или оранжерийно производство. Но земеделските стопани с трайни насаждения са освободени от “зелените” изисквания, като условието на разнообразие на земеделските култури не се прилага, ако стопанството е до 10 ха.
Самата диверсификация ще бъде проверявана от 15 май до 15 юли 2015 г. Освен това държавата ще определи екологично чувствителни затревени площи в зоните по Натура 2000 и ще въведе забрана на разораването им. А съотношението между тревните площи и общата площ на земеделската земя трябва да бъде по-малко от 5 %.
Млади земеделски стопани
Мярката за подпомагане е включена за първи път през тази година, като бюджетът е близо 4 млн. евро. Цели се все повече млади хора да започнат агробизнес и да създават заетост. За 2015 г. младите фермери ще имат добавка от 25 % за първите 30 ха от допустимите площи по СЕПП. Средствата ще се отпускат 5 години.
За млади се смятат производители до 40 години или родените през цялата 1975 г. Има условие стопанството да бъде създадено до 5 г. преди кандидатстване по схемата, а самият собственик трябва да има най-малко средно образование по селско стопанство, ветеринарна медицина или висше със земеделска насоченост. Ако не притежава нито едно от тях, трябва да изкара курсове от поне 150 часа.
Когато фермерът е дал неверни данни по схемата за подпомагане, той получава санкция в размер на 20 % от сумата, която е получил или би получил.
Най-малките ферми
При площи от поне 0,5 ха, земеделските стопани ще получат от 500 до 1250 евро, в зависимост от заявените схеми, като бенефициентите са освободени от изпълнението на “зелените” изисквания. За участие в схемата кандидатите трябва да подадат заявление до 15 октомври 2015 г., като поддържат и размера на допустимата площ, определена на база на подаденото заявление за кампания 2015 г. Фермерите могат да се откажат от субсидирането за дребни земеделски производители, като не се допуска повторно включване в схемата след 15 октомври 2015 г.
Обвързана подкрепа за
селскостопански животни
Тя обхваща ферми за млечни и месодайни крави. При първите изискванията са фермерът да има най-малко 10 млечни крави, а бюджетът за подпомагане е почти 24 млн. евро. Ставката на глава животно се определя от броя на допустимите крави, които трябва да са на възраст над 2 години, да имат ушна марка, да са регистрирани в БАБХ, да имат ветеринарномедицински паспорт и да са вписани в регистъра на стопанството. За самите ферми също има изисквания – да бъдат категоризирани. Не може една крава да се регистрира едновременно за мляко и за месо. В такъв случай тя няма да получи подпомагане.
При месодайните крави субсидиите за 2015 г. са в размер на близо 13 млн. евро. Изискването е стопанинът да се грижи за най-малко 5 и повече крави или юници, като животните трябва да отговарят на същите условия като при кравите за мляко. Схемата за директните плащания е предвидила подпомагане и за кравите под селекционен контрол, което е в размер на 12 млн. евро. Животните обаче трябва да са написани в Родословната книга според изискванията на Закона за животновъдството и тази информация да е отразена и в регистъра на БАБХ. По схемата се заявяват само животни, които са под селекционен контрол и субсидии се отпускат само за тях. Останалите животни в стопанството могат да получат подпомагане по мерките за млечни или месодайни крави.
Обвързаната подкрепа подпомага още овцевъдите и козевъдите. Бюджетът за тях е 4,6 млн. евро, а животновъдите трябва да отглеждат от 10 до 49 животни. Те трябва да са идентифицирани с ушни марки и да са регистрирани в БАБХ. Програмата за директни плащания предвижда и 6,6 млн. евро за овце и кози – майки под селекционен контрол. Фермерът трябва да отглежда най-малко 50 животни, от които поне едно е под селекционен контрол. Те трябва да отговарят на същите изисквания като при кравите.
От обвързаната подкрепа ще се възползват и собствениците на биволи и говеда. Изискванията са те да отглеждат над 10 животни и от двата вида, като годишният бюджет за биволите е 2,7 млн. евро, а за говедата – 24,6 млн. евро. Дадена е възможност фермерите да заменят животни с други, които отговарят на изискванията. Това важи също за кравите, овцете и козите. При кравите и биволите този срок е 20 дни, а за овцете и козите – 10 дни. Стопаните подават писмено заявление в дирекцията на фонд “Земеделие” за извършената замяна.
Обвързани субсидии за плодове,
зеленчуци и картофи
Право на тази схема за подпомагане имат земеделски производители с минимум 0,5 ха допустими площи, като общият бюджет на директните плащания за плодовете е 20 млн. евро. Тук влиза производството на ягоди, малини, ябълки, круши, кайсии, праскови, сливи, череши, вишни, орехи, десертно грозде.
Парите се дават срещу определени минимални производствени резултати на декар, като за видовете плодове те са различни. Най-високи са добивите при ябълките, ягодите, сливите и малините. Когато добивите са по-малки, субсидията се намалява, а ако те са по-високи от определените – помощта се изчислява на база на допустимата площ с плодове.
За доказателство на добивите земеделските стопани представят фактури за изкупена продукция, кантарни бележки, складови разписки, договори за покупко-продажба, приемно-предавателни протоколи в местната дирекция на фонд “Земеделие”. Преди това обаче производителите трябва да изпълнят схемата, като регистрират в общинската служба по земеделие правните основания на площите, да имат регистрация като земеделски стопани и да подадат общо заявление за подпомагане по всички допустими схеми. Освен това стопаните ще събират документите от продажбите на продукцията през годината на кандидатстване за подпомагане.
Обвързана подкрепа за зеленчуци
При тях бюджетът за полско производство е близо 18 млн. евро, а допустимите площи също са минимум 0,5 ха. В схемата са включени домати, пипер, краставици, корнишони, главесто зеле, кромид лук, патладжан, моркови, грах, зелен фасул, чесън, картофи, дини, пъпеши и тикви. Тук също има изисквания за минимален добив от декар.
Има и схема от 2,6 млн. евро за подкрепа на производството на зеленчуци в оранжерии. Важно е да се знае, че кандидатите по схемите за обвързана помощ за плодове и зеленчуци могат да получат подпомагане и по други схеми за директни плащания на площ. Това са СЕПП, “зелено” плащане и преразпределително плащане за първите 30 ха от стопанството.
Що се отнася до производството на т.нар. “протеинови” култури, за тях също има финансова подкрепа за 2015 г., която е близо 16 млн. евро. Става въпрос за фасул, леща, нахут, грах, соя, бакла, фъстъци, люцерна, фий, еспарзета, вигна, бурчак, лупина, звездан. Земеделските производители могат да получат и “зелено” плащане, стига да отговарят на изискванията.
Преходна национална помощ е предвидена също за производителите на тютюн. Право имат тютюнопроизводители, които са отглеждали растението през която и да е година от референтния период 2007-2009 г., което е изкупувано и премирано по реда на Закона за тютюна и тютюневите изделия.
С новите схеми през втория програмен период 2014 – 2020 г. ще има по-голяма справедливост, като ще бъдат подпомогнати и по-дребните земеделски производители, коментира Николай Маринов. Слага се и край на използването на земята без правно основание, защото не може години наред арендатори да орат чужди имоти, без да имат правата за това. А в същото време да попълват заявления за субсидии, като декларират, че имат правното основание за използване на земите, категоричен е Маринов.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ и архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново