Единна система вади на светло приходите от нощувки в хотелите

Публикувано на пт, 3 апр. 2015
493 четения

Хотелите ще спрат да лъжат общините колко нощувки са реализирали и ще започнат да плащат в пълен размер дължимата туристическа такса, която вземат от гостите си, но не внасят в общините. Това ще се случи със заработването на единната система за туристическа информация (ЕСТИ), заяви министърът на туризма Николина Ангелкова на годишната среща на кметовете. Форумът е част от дискусионната програма в рамките на 12-ото издание на Международното туристическо изложение “Културен туризъм” във Велико Търново.
“ЕСТИ ще свързва регистрите на хотелите и туристическите атракции с НАП, МВР и Общините онлайн по защитени канали. Автоматично данните за нощувките и приходите ще постъпват централизирано и по този начин ще се избегне това укриване на данъци. Системата ще започне да действа от 2016 година. Изграждането ѝ ще отнеме около три-четири месеца. За нея са предвидени 1,2 млн. лв. Включването към нея най-вероятно ще бъде безплатно за хотелите. Първо ще се започне със скъпите хотели с четири и пет звезди”, посочи министър Ангелкова.
Срещата беше открита от кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той заяви, че е добре да се заимстват позитивни практики и проекти, но продуктите не трябва да се мултиплицират, копирайки буквално, защото градовете имат своя специфика. “Един и същ проект в различни общини няма да доведе туристи навсякъде. Туристите ще отидат там, където продуктът е разработен добре, управляван е добре и “стои” добре в конкретната среда. Трябва да се инвестира и да се полагат усилия и в археологически разкопки, в социализация, консервация и експониране на културно-историческите обекти в градовете и общините”, посочи Панов.
Обсъдени бяха различните концепции за културен туризъм в района, необходимостта от по-добър маркетинг и реклама, както и очакваните ползи от районирането на туристическите обекти в страната. Фокус на събитието беше необходимостта от добро местно управление и подкрепата на централната власт за правилното и бързо развиване на културния туризъм в България.
Министерството на туризма е стартирало редица законодателни инициативи за намаляване на административната тежест за бизнеса, особено за семейните къщи за гости и малките хотели, а от друга страна – за завишаване на контрола върху качеството на услугите, които се предлагат. До края на април ще са готови всички поднормативни актове към сегашния Закон за туризма. Една от наредбите е свързана с квалификацията на екскурзоводите. “Не е все едно кой взема туристите и ги разхожда, защото имиджът на екскурзоводите и тяхната квалификация са много важни за оформянето на туристическия продукт и създава отношение”, посочи Ангелкова. Друга наредба, която се променя, е за категоризация и прекатегоризация на местата за настаняване и хранене. В момента за обществено обсъждане е обявена Наредбата за категоризация на хижите. Приета е Наредбата за обезопасяването на ски пистите, която влиза в сила от 1 октомври и ски курортите са длъжни да подготвят новия си сезон спрямо новите изисквания.
“Качеството на туристическата услуга е водеща за туристите, когато избират коя дестинация да посетят. Цената е важен критерий, но не е на първо място”, посочи министър Николина Ангелкова.
Данните на Световната организация по туризъм сочат, че през миналата година над 1 млрд. жители на планетата са пътували в чужбина с цел туризъм или 51 милиона повече, отколкото през 2013 г. Миналата година е петата поредна с растеж над средното ниво след икономическата криза от 2009 г. Туризмът е и важен източник на приходи. Той осигурява над 9 % от световния брутен вътрешен продукт, каза Николина Ангелкова. По думите ѝ България осъзнава стратегическото значение на туризма, доказателство за което е създаването на самостоятелно Министерство на туризма. Приходите от туризъм за България за изминалата година възлизат на 6 млрд. лв., а заетите в сектора са близо 370 хил. души, посочи Ангелкова и допълни, че туризмът формира  близо 14 % от брутния вътрешен продукт на страната.
Според нея, сред най-големите предизвикателства пред туристическия сектор е да остане конкурентен, без да нарушава принципите на устойчиво развитие. Затова и основен приоритет на ведомството е осъществяването на последователна и целенасочена туристическа политика.
Здравка МАСЛЯНКОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново