Хората в България се нуждаят от редовно правителство, работещ парламент и депутати, които да разрешават проблемите им, заяви народният представител от ГЕРБ-СДС Димитър Николов след приемната си в Павликени. Към Николов бяха отправени въпроси както от строго локален, така и от национален и международен характер. Нито един от тези въпроси обаче не би могъл да бъде решен, докато държавата не започне да функционира нормално.
С местно, но и с национално значение е околовръстният път на Павликени. Пред Николов предисторията припомни кметът на общината инж. Емануил Манолов, който не спира да търси начини за довършването на пътя, започнат още през 80-те години на миналия век. Участъкът се явява естествено продължение на път III-303 (Левски – Павликени-Керека), а целта му е да изведе тежкотоварния трафик от града. Реализирането на този проект ще повиши безопасността в Павликени и ще има безспорен екологичен ефект.
Проблемът с безводието повдигна кметът на Караисен Стефан Николов. Той припомни, че Община Павликени е подменила половината водопроводна мрежа в селото, което е довело до спад в реалното потребление от 1200 до 450-500 кубика в денонощие. Изворите, от които се черпи вода, са в близост до напоителен канал. Той е спрян през 2016 г. от „Напоителни системи”, изворите започват да пресъхват, за да се стигне до момент, в който в ниските части на селото има вода веднъж на три дни, а във високите и толкова не.
След поредица от разговори, „ВиК Йовковци” поема ангажимент да подава искания за вода към „Напоителни системи”. Проблемът към момента обаче е, че през последната година водният оператор подава искане за 2,5 млн. кубика месечно, но екомонистърът позволява едва 250 хил. кубика от „Стамболийски”. През лятото тези 250 хил. куб. стигат точно до преди Батак заради загуби по канала. В същото време на ВЕЦ-овете се отпускат по 25 млн. кубика. Въпросният канал би могъл да реши проблемите на Батак и Караисен с водата. Държавата трябва да започне да оправя проблемите, категоричен бе кметът Стефан Николов.
„Безводието често е причина хората да напускат селата, а ако държавата си влезе в ролята, процесът ще се обърне и малките населени места ще се изпълнят с живот. Водният проблем трябва да е приоритет за държавата, нужно е да се изготви екшън план за разрешаването му, и то не само за амортизираната инфраструктура, но и с управлението на водните ресурси. Специално за яз. „Стамболийски” трябва да се направи всичко възможно водата да е приоритетно за питейни нужди“, коментира Димитър Николов.
Той прояви разбиране и към друга тема, за която кметът на Караисен търси съдействие – осигуровките на земеделските производители, при които няма диференциран подход, както и отпускането на някои допълнителни субсидии без оглед на обема дейност.
90-годишна дама беше дошла да възложи специална задача на народния представител и колегите му – да променят отношенията между Северна Македония и България и по-точно отношението на съседите ни към нас. За да подкрепи молбата си, Марийка Мандева донесе оригиналите на документи, които доказват как през 1942 г. баща ù Петър Балджиев е бил преместен като начален учител от Стефан Стамболово в Бинач, околия Качанишка, в Македония. Възхищавам се на духа на тази жена и на гражданската й позиция, сподели Николов.