Държава, полиция и общини обединяват усилия срещу незаконния дърводобив

Публикувано на ср, 5 авг. 2015
454 четения

Директорът на ОДМВР Димитър Машов, областният управител проф. Пенчо Пенчев и кметът на Елена Дилян Млъзев (отляво надясно) по време на срещата, на която бяха дискутирани проблемите в горите.

Държава, полиция и общини във Великотърновска област обединяват усилия срещу незаконния дърводобив в горите. Вчера на среща в областната управа шефовете на ОДМВР, РДГ, ДАИ, Областно пътно управление, горски предприятия и кметовете на 10-те общини, начело с областния управител проф. Пенчо Пенчев, решиха да бъде сформирана съвместна работна група, която да състави план за предприемане на конкретни мерки и срокове, които да решат проблемите с превоза на дървесина и дърводобива. Проф. Пенчев обясни, че замисълът за подобна инициатива е възникнал още през декември 2014 г., като след това са проведени редица срещи с ръководството на МЗХ.
Затягаме контрола при издаване на разрешителните за дърводобив, каза още проф. Пенчев. От началото на година до сега са издадени 4600 позволителни за сеч, а за нарушенията в горите са съставени 335 акта, пък отчетоха от Регионалната дирекция по горите. Според тях контролът на сечта в над 130 000 горски имота във Великотърновско и Габровско е много труден, а глобите по-скоро са символични. 30 лв. е глобата за претоварване на камион с дървесина. Такива вече са засечени във Вардим и Плаково.
Сеч на дървесина без позволителни, незаконни разпоредителни сделки, извозване на трупи без горски марки и документи, а също и анонимно съхраняване в складове са ней-честите нарушения в горите, заяви инж. Зорка Иванова, зам.-директор на РДГ.
Горите вече са съсипани от незаконни горски пътища с дълбоки коловози, направени най-често при дъжд, а после държавата трябва да възстановява щетите, отбеляза кметът на Елена Дилян Млъзев. Според него този трафик трябва да бъде ограничен. Кметовете издаваме позволителни за достъп до ползване на горския фонд, но после никой не ни съобщава какви са последствията, а и не можем да застанем до всеки камион с трупи и да го следим, е категоричен Млъзев.
Колегата му Пенчо Чанев от Златарица посочи, че контролът в частните гори е много труден. Много от собствениците не изискват кметско позволително за достъп. Когато ги засече проверка, тогава идват при нас да търсят документ. И конфликтът вече е налице, коментира Чанев. И допълни, че в Златаришко държавната горска стража направо се е преселила, но пак има незаконен дърводобив. Предстои да открием нов асфалтов път в Златарица, а финансирането е за 2 млн. лв. на ДФ “Земеделие”, вече има изкъртени бордюри от мощните машини с дървесина.
Според кмета на Сухиндол Пламен Чернев по проблемите в горите са необходими спешни законодателни промени. Още в началото трябва да се проучи каква фирма ще влезе в гората, да се знае кой контролира различните видове горска собственост. Много собственици се оплакват, че горите им са изсечени, без да знаят, премахнати са знаците в имота. Ние сме община и не можем да пазим частните гори, каза Чернев.
Като светъл лъч в бракониерството пък се оказа новината на инж. Иван Недков, директор на Северно-централното държавно горско предприятие в Габрово. Той съобщи, че в горите на дружеството вече е стартирал пилотен проект за електронно отчитане на превозните билети. Този модел е въведен и при лова на едър дивеч. Така нарушенията драстично са намалели.
Накрая шефът на ОДМВР Димитър Машов заяви, че досега всички мерки срещу бракониерството се правят на парче и няма ефект. Сега институциите се обединяват и смятам, че ще постигнем успех. А такъв вече има след сключеното споразумение за общи действия с великотърновската община, уточни Машов.
Протоколът от вчерашната среща между институциите ще бъде изпратен в МЗХ.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Пламен КАРАИВАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново