Асен Ников, изпълнителен директор на “Кроношпан България” ЕООД: “Новият ни завод за 350 милиона лева ще заработи до средата на 2017 година”

Публикувано на пн, 20 юни 2016
3057 четения

Обновяваме всичко – сгради, машини, инсталации. Старото се реже за скрап
и се изхвърля. Велико Търново ще има най-модерния, красив и екологичен завод

– Г-н Ников, започнахте мащабна инвестиционна програма с разширяване на завода и производството на “Кроношпан България” във Велико Търново, какво се планира да бъде изпълнено през тази година по нея?
– През 2016 г. планираме да завършим линията за ПДЧ. В момента строим сградите, където тя ще бъде монтирана. Очакваме в началото на септември пресата за плочи от плоски дървесни частици да започне да произвежда. След това нашите планове са до 3-4 месеца поетапно цялата стара инсталация отвън, която е от седемдесетте години на миналия век, а ние я купихме преди 15 години и частично обновихме, да бъде заменена изцяло с нови машини. Ще съборим стария ни завод и напълно ще го обновим заедно с изграждането на новите производствени мощности. Обновяваме всичко – сгради, машини, инсталации. Старото се реже за скрап и се изхвърля.
– Каква е общата инвестиция, която сега правите във Велико Търново и кога се очаква заводът да заработи?
– В средата на 2017 г. трябва да заработи изцяло новият ни завод. Във Велико Търново планираната инвестиция е около 350 милиона лева. Велико Търново ще има най-модерния, красив и екологичен завод.
– Компанията е във Велико Търново от 2006 г. Защо избрахте старата столица за разширение на производството, а не базата в Бургас?
– Избрахме Велико Търново по няколко причини, първата е локацията. Велико Търново е в центъра на България. За нашето производствено ние използваме технологична дървесина, която се добива от цяла България. Това е дървесината, която никой за нищо не иска и не ползва. Тя реално може да се изгори в някоя фабрика, за да произведе енергия или да се използва за производство на продукт, който с добавена стойност, работна ръка и платени данъци да се изнесе и да донесе печалба за бизнеса и държавата. София и Букурещ са на 200 км от Велико Търново, Истанбул е на 400 км. Транспортът от Бургас до Истанбул като цена е същият както от Велико Търново до Истанбул, а това е голям пазар с 20 милиона души население. София и Букурещ също са големи пазари за нашата продукция. Имаме завода в Бургас, от където можем да товарим кораби. Разполагаме с жп линия, която влиза в базите ни във Велико Търново и в Бургас и можем да транспортираме и с вагони.
– С какво разширявате производствената гама?
– През тази година новото, което добавяме, са ламиниращите линии. Във Велико Търново ще произвеждаме ламинирано ПДЧ, което е основата за мебелното производство. През 2017 г. във Велико Търново ще заработи първата в България фабрика за МДФ. Това е най-скъпият продукт, който се произвежда от технологична дървесина.
– Освен на българския пазар, къде в чужбина ще продавате продукцията на “Кроношпан България”?
– Планираме и работим за много сериозно разширение на пазарния ни дял в Турция, Гърция, Румъния. Важни са пазарите в страните от Близкия Изток, Северна Африка и т.н. В момента 65 % от продукцията, която правим в България, се изнася в чужбина. С новия завод намеренията ни са експортът да стигне до 80 %. Производственият ни капацитет ще се повиши в пъти.
Ние правим най-модерната фабрика в Югоизточна Европа.
Технологиите, които внедряваме във Велико Търново, са от 2015 и 2016 г. Най-големите производители на такива инсталации, които ние ще ползваме в производството, са в Германия. Ние работим с една от двете големи немски компании на оборудване. Ще използваме и машини от Австрия. Всичко е от Централна Европа. Не купуваме от Китай и Турция.
– Кризата за кадри е всеобща за бизнеса, какви позиции търсите за завода във Велико Търново и имате ли трудности с намирането им?
– Кризата за кадри действително е много тежка. Липсва дори среден технически персонал. Всяко ново производство и технология вече се управлява от компютри. Нискоквалифицираният персонал няма място при нас. Затова и работните места при нас са малко, защото всичко е автоматизирано.
Търсим технически кадри, които са над средното техническо ниво. Те липсват в България и се вземат с по-високи заплати. Имаме нужда от машинни и електроинженери или поне хора, които са учили в такива специализирани техникуми. Със сигурност ще си намерим хората. Една част от специалистите ще минат обучение в някой от заводите на “Кроношпан” на Балканите. Други ще се обучават на място при нас. За да се създаде един оператор на голяма машина като нашите, минават месеци. Всичко става със заплата.
– Какви заплати предлагате на тези кадри, които действително са специфични, недостатъчно на брой специалисти?
– При нас заплатите в Бургас и във Велико Търново са над средните за региона. С новата инсталация ще станат над средните за страната. Не мисля, че един добър електротехник ще се задоволи с по-малка заплата от 1000 лв. нето. За инженерите възнагражденията са по-високи.
– Не бяха един или два случаите, в които заводът на “Кроношпан” във Велико Търново причини екологични проблеми в града. Сега какво предприемате в тази насока?
– До началото на 2017 година всичко старо ще бъде съборено. Внедряваме най-новите технологии. Подобен завод, дори с по-голям капацитет от този, който правим във Велико Търново, работи в Залцбург и е в рамките на града.
В екология ще инвестираме
десетки милиона лева.
Десетки милиони инвестираме в това новото ни производство да не се усеща в града. Хората ще виждат отстрани само един красив завод и няма да има никакви проблеми. Затова инвестираме толкова пари – за да може заводът ни да работи още 15-20 години, да си осигурява работните места и всичко да е наред. През последните години законите се промениха няколко пъти, екологичните норми – също. България е с едни от най-строгите норми за такива устройства като нашите. За момента ние ги спазваме. Новите пречиствателни станции, които ще направим, гарантират показатели в пъти под пределно допустимите норми.
– С решение на Великотърновския общински съвет компанията получи правото да ползва под наем за 10 години 10,3 декара в кв. “Чолаковци” за складиране на дървесина. В тази площ е и един от подлезите в квартала. Ще може ли той да се ползва от хората?
– Подлезът е в трагично състояние. Никой не влиза в него, той е като катакомба. При всеки по-обилен валеж той се пълни с поне 2 метра вода, защото е под нивото на реката. Той не може да се ползва, но подлезът ще остане достъпен, както е и днес. Няма да го заграбим и заградим.
Общинските терени, които ще ползваме под наем, ще ги облагородим и ще ги ползваме за разтоварище на дървесина. Няма да строим върху тях. В момента тези имоти са обрасли с поне 2 метра драки.
– С инвестицията от 350 млн. лв. се очертавате като най-големият инвеститор във Велико Търново. Предвиждате ли да поемете някакви социални ангажименти към великотърновци?
– В нашата дейност винаги има социални ангажименти. В момента коментираме с Общината два проекта в тази насока. Говорим за един парк, който трябва да се облагороди. Ние може да купим пейките и други съоръжения, както сме го правили и преди това.
При нас насочеността винаги е свързана с децата. Всяка година “Кроношпан” плаща напълно образованието на един млад човек в едно от най-реномираните бизнес училища в света – “Баксън колидж” в Америка. Обучението там за 4 г. струва около
половин милион долара. Ние
поемаме цялото обучение.
Всяка година един млад човек от Източна Европа – Хърватска, Сърбия, България, Унгария, Румъния и Украйна, отива да учи в “Баксън колидж” на наша издръжка. Ще продължим да го правим.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново