650 жалби срещу ток, вода, парно и газ е приела ДКЕВР

Публикувано на пн, 14 юли 2014
730 четения

Комисарите от ДКЕВР обясняваха какъв е редът за подаване на жалби срещу монополистите.

650 жалби са постъпили от началото на годината в Държавната комисия по енергийно и водно регулиране, съобщиха във Велико Търново комисарите Илиян Илиев и Димитър Димитров. Най-много са оплакванията срещу енергодружествата, следват ги топлофикациите, ВиК и на последно място са газовите дружества. Проблемите във всички градове са идентични. Хората най-често протестират сметките си, жалват се от лошо качество на електроенергията и от честите прекъсвания на тока, както и че им сменят електромерите, без да бъдат писмено уведомени за това. Потребителите се жалват срещу дяловото разпределение на топлинната енергия и не разбират до къде е личната им отговорност и от къде по мрежата са задълженията на водоснабдителните дружества, посочи Илиян Илиев. В газовия сектор жалбите основно са от стопански потребители, на които не е дадено право на достъп, направен е отказ към присъединяване. Гражданите не знаят за какво плащат във фактурата си за природен газ и се оплакват, че не могат да намерят последната актуална цена на горивото, посочи Димитър Димитров.
Само трима души посетиха приемната на ДКЕВР, която се проведе в петък в областната администрация. Управителката на “Тих труд” в Горна Оряховица е поставила казус, че от 7-8 години от “Е.ОН” и “Енерго-Про” отказват да изпълнят законовото си задължение да изкупят трафопост.
След двуминутен телефонен разговор комисарите са решили проблем на жена от с. Пирамидата в района на Хаинбоаз. Енергото й отказвало да възстанови партида на имот с ограбени електромер и ел. захранване и неоснователно според комисарите са искали от жената такса от 220 лв. Кметът на Ново село Христо Христов се оплака на регулатора, че в селото има некачествено подаване на електроенергия и от честите спирания на тока.
Велико Търново беше седмият град от приемните на ДКЕВР. До края на годината от държавния регулаторен орган ще имат приемни във всички областни градове. На тях основно се разясняват правата на гражданите. При проблем те първо трябва да подадат жалбата си до съответното дружество. Ако не са доволни от отговора, тогава го препращат до нас с нова жалба, поясниха процедурата от ДКЕВР.

Илиян Илиев, член на ДКЕВР: “Няма да има драстично поскъпване на тока от есента”

– Г-н Илиев, ще има ли драстично поскъпване на тока от тази есен?
– Първо трябва да се случат много други неща. ДКЕВР сезира Европейската комисия с две жалби – искаме разрешение да променим договорите между “Марица Изток 1” и “Марица Изток 3” с НЕК, както и да променим условията по договорите за изкупуването на тока от възобновяемите енергийни източници с НЕК. В период от около два месеца ЕК се очаква да се произнесе. Нашите контролни органи и работните групи трябва да анализират данните и след това ще излезем с резултат. На този етап не може да се прогнозира. Има основания за поскъпване на тока, но има и обстоятелства, които, ако се случат, това няма да стане. Говорим не за драстично, а за плавно увеличение на цените на тока. От решението на ЕК и финансовото състояние на НЕК като обществен доставчик зависи какво ще се случи с цената на тока. Ако не се променят условията по договорите, поскъпване на тока ще има, но плавно и за 5 г. напред.
– Ако не се променят условията по договорите, по които НЕК изкупува електричеството, какво ще се случи?
– Ще има плавно увеличение на цените, но не и драстично.
– Какво означава плавно увеличение?
– Когато се разположат едни суми във времето, те стоят по един начин. Ако се сложат сега и веднага, те стоят по друг начин. Няма как да се ангажираме с проценти.
– И трите енергодружества заявиха, че ще обжалват новите по-високи цени на тока, защото поскъпването им се вижда малко.
– Видели ли сте решение, което да върне цените назад? Всичко се обжалва. В това увеличение, което сега гласувахме, при ЕРП-ата нищо не влиза. Всичко отива в НЕК. Цените в другите компоненти не са коригирани, освен че има драстично намаление при мрежовите услуги и минимално увеличение на енергията, което отива при НЕК. Дефицитът е в НЕК. Във финансовото състояние на енергодружествата има още резерви.
– ЕРП-ата говорят за дефицити от над 100 млн. лв.
– Нека говорят, само че одитите им не показват това.
– Очаквате ли нови февруарски събития?
– Няма такива. Тази година те не се случиха, защото ДКЕВР промени общите условия и отчитането на електромерите вече се извършва до 30 дена. Проблемите бяха в големите периоди на отчитане, достигайки по 42 дена, а това си бяха двумесечни сметки. Направихме среща с мениджърския състав на ЕРП-та, че ако не се изпълнят общите условия за отчет до 31 число, ще има актове и нещата си влязоха в релсите.
Здравка МАСЛЯНКОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново