52 млн. лева е бюджетът на В. Търново за догодина

Публикувано на пн, 2 Дек. 2013
615 четения

Заместник финансовият кмет Снежана Данева и главният финансист на Общината Мариян Маринов.

52 080 128 лева е общата финансова рамка на проекта на “Бюджет 2014” на Община Велико Търново. През настоящата година стартовата макрорамка беше 57 874 255 лева, което на практика означава, че за идните 12 месеца се залагат 5,8 млн. лв. по-малко. Бюджетът за догодина е правен под много условности и до финалното му гласуване през февруари 2014 г. вероятно числата ще се променят. Това казаха на общественото обсъждане в петък заместник финансовият кмет Снежана Данева и главният финансист на Общината Мариян Маринов. Сменена е тотално логиката на прогнозиране на числата, от където идва голямата разлика от 5,8 млн. лв. Бюджетът е правен, без да има приет на второ четене от депутатите държавен бюджет, без да има ясно разписани указания от Министерството на финансите. Всичко идва от това, че от 1 януари догодина отпада Законът за общинските бюджети и влиза в сила Законът за публичните финанси, по който ще се правят всички разплащания. Въвеждат се нови срокове за превод на парите от целевата субсидия за капиталови разходи – 15:30:30:25 за тримесечията.
Догодина се планира да бъдат изтеглени два кредита – 10 млн. лева от фонд “ФЛАГ”, както и краткосрочен банков кредит от 2,4 млн. лв. Как и кога ще бъдат теглени заемите, все още не е ясно. Всичко зависи от приключването и разплащането на проекта за новите водопроводи и канализация – “Воден цикъл 1”, посочи Мариян Маринов. Приоритет № 1 в харченето на бюджета са плащането по кредитите, № 2 са заплатите, посочи главният финансист.
За пореден път Снежана Данева потвърди думите на кмета, че за догодина данъчната тежест за гражданите и фирмите няма да бъде увеличавана. По думите й трябва да се мисли за разширяване на приходната база на бюджета в други посоки, чрез по-непопулярни мерки, които не бяха назовани.
Ще се харчи основно за образование и чистота
25 721 300 лева е общата държавна субсидия за разплащане по делегираните от държавата дейности. Има лек ръст в парите, които плаща държавната хазна за снегопочисването и ще бъдат дадени 194 200 лева. Залагат се увеличения в държавното финансиране за образование с 4,7 %, здравеопазване – със 7,8%, социално осигуряване, подпомагане и грижи – 4,25 %, култура – 3,6 %. Рестрикция на парите има единствено при функцията обща администрация, въпреки че държавата ни вмени да вършим много от нейните функции, коментира главният финансист Мариян Маринов.
В разходната част най-много пари са заделени за образование и чисто комунални дейности, които ще бъдат двата приоритета на “Бюджет 2014”, каза още Маринов.
При изработването на общата рамка на бюджета са отчетени и някои външни фактори. Очаква се вторичен ефект от раздвижването на предлагането на кредитни продукти и от наблюдаваното макар и минимално повишаване на инвеститорски интерес при чисто градоустройствените функции. Отчетени са и отрицателните последици. Тук са взети предвид евентуалните загуби на собствени приходи от недостатъчния интерес на пазара на недвижими имоти, намалената възможност за дългосрочно финансиране, натискът за допълнителни социални разходи и облекчения, които за тази година са близо 800 000 лева, както и неритмичното постъпване на приходи в местната хазна, което води до цикличност в разплащанията.
На този етап няма яснота колко пари ще бъдат разчетени за догодина в общинския фонд “Инвитро”. Ясно е, че неусвоени от тази година остават към 30 000 лева, които ще бъдат прехвърлени за 2014 година.
Очакват се скрити приходи от данъка върху колите
Общо очакваните данъчни и неданъчни приходи, които общинската хазна планира да събере догодина, възлизат на 23 223 712 лв. Чисто аритметично пресметнато прогнозният ръст на база миналогодишната макрорамка е 831 685 лв.
Въпреки запазване на данъчната тежест се очаква скрит приход от данъка върху превозните средства. В началото на следващата година базата данни от КАТ ще бъде синхронизирана и ще подаде информация на общинската данъчна служба, от където се очаква да излязат и “скритите” пари, обясни Мариян Маринов. През миналата година данъкът върху автомобилите е разчетен на 2 100 000 лева, а сега приходите от налога се планират на 2 450 000 лв., което прави ръст от 350 000 лв.
Разчетите са местните данъци и такси да започнат да се събират от февруари догодина. При първоначалните сметки от данък сгради се очаква в хазната да влязат 4,7 млн. лв., което е с половин милион лева повече от тази година. Запазват се разчетите за такса битови отпадъци с приход от 5,6 млн. лв. Свитият пазар на недвижими имоти сваля прогнозата от постъпленията на така наречения местен данък, който се плаща при прехвърляне или продажба. Намалението е с близо половин милион лева до 2 412 912 лв. Това е основанието и за планирания спад в постъпленията от продажба на общинско имущество. Планирани са 1 082 000 лв., което е минус със 118 450 лв. Със 150 000 лв. падат и разчетите за приходи от продажба на земя. Планираното число за догодина е 360 000 лв.
Хотелите се очаква да платят 166 000 лева туристически данък, което е с 6000 лева повече от тази година. Въпреки че много малки фирми затварят или от патентен данък минават по ДДС, приходите от този налог в хазната също са завишени със 7000 лева до 187 000 лева.
От таксите, които родителите плащат за децата си в градините, бюджетът тръгва с план за приход в размер на 910 000 лв., което е с 20 000 лева повече от макрорамката на тази година. При детските ясли промяна няма. С 54 000 лева е планираният ръст на приходите от наеми на общинска земя. С по 14 000 лева се очаква повече да платят гражданите и бизнесът за предоставените им догодина технически и административни услуги от Общината. На 5000 е закована без промяна таксата, която трябва да платят общо притежателите на домашни кучета. От глоби и санкции, включително и наказателни лихви, се очаква хазната да бъде захранена с половин милион лева, колкото е и разчетът за тази година.
Няма разписана точна инвестиционна програма
В бюджета на условностите няма фиксирана инвестиционна програма. Най-общо намеренията за инвестиционна политика ще се формират от държавната субсидия за капиталови разходи и оперативните програми, които трябва да бъдат завършени и окончателно разплатени през 2014 година. Това прави общо малко над 20 млн. лева, поясни главният финансист Мариян Маринов.
Все още няма яснота колко пари могат да бъдат взети от тазгодишната приватизация, които по принцип също се насочват към инвестиционната програма. Няма данни и за изпълнението на програмата за разпореждане с общинско имущество. За 2014 година тази програма се приема от Общинския съвет.
Това прави “Бюджет 2014” първият в годините, който е подложен на задължително обществено обсъждане без инвестиционна програма, показваща за какво ще се харчат парите за подобряване условията за живот и бизнес в общината.
Държавната субсидия за капиталови разходи е в размер на 1 187 700 лева, от които за основен ремонт на общински пътища се залагат 577 000 лева.
От 2007 година задължително се акцентира и на привличането на средства от европейски програми, подчерта директорът на дирекция “Общинско развитие” Мариела Цонева. Тя заяви, че през тази година са сключени четири договора за безвъзмездна финансова помощ общо за 6 137 619 лева. Приключените проекти са три за 6 269 452 лева. Общо привлечените, но не напълно усвоени средства, от Общината са 65 154 766 лева по 14 проекта, посочи Цонева.
“Воден цикъл 2” е приоритетът за догодина
Проектът за “Воден цикъл 2” ще е приоритетен през 2014 г., обясни Мариела Цонева. За него Община Велико Търново вече има принципно одобрение от Министерството на околната среда. За колекторна мрежа на канализацията, още малко водопроводи, но основно за реконструкция на пречиствателната станция за отпадни води в местността Дервеня очакваме от Оперативна програма “Околна среда” 39 333 157 лева. Парите са за следващия програмен период. Договорът за безвъзмездната финансова помощ по този проект ще бъде сключен, когато оперативната програма бъде приета. В общата макрорамка на проекта е включено и финансовото самоучастие от общинската хазна за 1,180 млн. лв.
Ситуацията с проектите за новия програмен период, в който влизаме от 2014 г., е тревожна, подчертаха на няколко пъти Мариела Цонева и финансистите на Общината. Въпреки заявленията на вицепремиера Зинаида Златанова, че догодина няма да е нулева за парите от ЕС, общинарите са скептично настроени и държат точно противоположното мнение.
Сега се подготвя споразумението за партньорство с рамковия договор между България и ЕК. Той трябва да бъде представен в Брюксел до февруари 2014 г. В най-оптимистичния вариант, през юни догодина се очаква ЕК да одобри споразумението за партньорство. Вероятно през октомври догодина ще има яснота за оперативните програми за България, поясни Мариела Цонева. Така тя аргументира опасенията на общините по принцип защо 2014 г. ще е нулева за отваряне на схеми по програмите за безвъзмездна финансова помощ.
Въпреки очакванията за нулев период, през 2014 година Община Велико Търново продължава да работи, защото пред приключване са 9 договора от стария финансов период. Те са за 18 916 622 лева. Толкова са и парите, които Общината трябва да намери, за да се разплаща с изпълнителите, докато чака верифициране на разходите и възстановяване на сумите по оперативните програми. Най-общо казано, за тези пари със съгласието на общинските съветници щ трябва да се изтеглят заеми. Засега това ще са двата кредита от фонд “ФЛАГ” и от банка общо за 12,4 млн. лева.
На общественото обсъждане на проекта за бюджета за следващата година присъстваха неколцина общински съветници, от които до края остана само един. В залата традиционно бяха всички директори на дирекции в Общината, представители на младежки организации и детски заведения. Дойдоха и няколко граждани. Представянето на числата продължи около час и за първи път не беше зададен нито едни въпрос или направен коментар.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново