50 милиона лева инвестира за последните пет години бизнесът във Велико Търново

Публикувано на ср, 30 мар. 2016
296 четения

Възможностите за финансово подпомагане на проектите и развитието на малкия и средния бизнес бяха обсъдени на форум във Велико Търново.

Никола Стоянов

Новите програми и финансови инструменти на ЕС дават възможност за покупка на
техника втора употреба и за обмен на бизнес практики с партньори в чужбина
Над 50 милиона лева инвестира за последните 5 години бизнесът в община В. Търново, бяха разкрити повече от 500 търговски обекта, разшириха се производствените и търговски бази. Напълно наясно сме, че малките и средните предприятия са гръбнакът на икономиката. Полагаме достатъчно усилия да насърчаваме тяхното развитие и да създаваме предпоставки за нормална и спокойна работа на бизнеса, посочи заместник-кметът на В. Търново Снежана Данева-Иванова при откриването на бизнес срещата в старопрестолния град, посветена на възможностите за развитие на малкия и средния бизнес в новия програмен период до 2020 г. Зам. областният управител Любомира Попова изтъкна, че партньорството между държавата, общините и бизнесът е важен, защото 95 % от предприятията в ЕС са малки и средни.
Новите програми и финансови инструменти на ЕС дават възможност за покупка на техника втора употреба и за обмен на бизнес практики с партньори в чужбина. Ирена Бойновска, национален координатор на евродепутата Ева Паунова, представи програма COSME и програма “Еразъм за млади предприемачи”. Програма COSME надгражда Програмата за предприемачество и иновации. COSME е с общ бюджет от 2,3 млрд. евро за периода 2014-2020 г. Почти 1,4 млрд. евро се разпределя за заеми и рисков капитал, които могат да се допълват с използването на национални финансови инструменти за МСП. Програмата предлага механизъм за гарантиране на заеми до 150 000 евро, предназначени за МСП при преференциални условия и лихвени проценти. За първи път програмата ще покрива разходите на МСП при покупката на машини втора употреба.
Програмата “Eразъм за млади предприемачи” е насочена към новостартиращите фирми и към компаниите, които все още нямат приключени три финансови години. Тя предлага финансиране на бизнес обмен и взаимстване на ноу хау в друга държава с предприемач домакин, който вече е развил такъв бизнес. ЕС покрива престоя за 6 месеца в държавата домакин. 90 българи са участвали в тази програма до сега, като 10 от тях вече реализират своя бизнес, посочи Бойновска.
Форумът във В. Търново е първият от серия срещи в страната с малките и средните предприятия. Това са своеобразни учебни програми с бизнеса на различни тематики, а целта е да го направи по-конкурентоспособен. В центъра на срещите са предприемачеството, startup бизнеса, дигиталният маркетинг, интернационализацията. Организатори са Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия със съдействието на Областния информационен център като част от инициативата “Успешни ЗАЕДНО”.

Никола Стоянов, заместник изпълнителен директор на Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия:
“Бизнесът някак си успява да остане
встрани от геополитическите проблеми”

– Г-н Стоянов, с какво Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия може да е от полза за семейните фирми?
– Като институционален бенефициент по ОП “Иновации и конкурентоспособност” ние смятаме много да разширим услугите, които предлагаме в подкрепа на бизнеса. Новото е, че ако до момента предлагахме участия на панаири в чужбина, от тази година започваме да финансираме участия на български компании на международни панаири, които се провеждат у нас. Целта е компании, които все още нямат достатъчно опит и не са излизали навън, първо да минат през панаири в България, за да се понаучат. Искаме най-вече да подпомогнем компании, които в момента продават регионално, да станат национални, т.е. да потърсят първо клиенти в страната, преди да излизат към чужбина.
От 2016 г. ще започнем да организираме така наречените обратни търговски мисии – да каним купувачи от чужбина да идват тук и да посещават българските компании на място на панаири или с обиколки в страната. Това ще ни позволи вместо да водим българските компании в чужбина, да доведем потенциалните клиенти тук.
– Променят ли се условията за участието на българския бизнес в международни панаири и изложения?
– До сега ние финансирахме на 100 % участието им в панаири и търговски мисии. Оказа се, че има проблем и изкривяване на нещата – имаше много случаи на пътувания не с цел бизнес, а с цел безплатен туризъм. Това искаме да бъде избегнато и да направим така, че парите да бъдат оптимално използвани. Затова от тази година стартирахме пробно за някои компании такси от 10 % за по-малките и 20 % за по-големите фирми за самоучастие. Целта не е да спестим някакви пари, а да направим фирмите по-отговорни, защото, когато те участват с финансиране, се държат по-дисциплинирано, по-добре планират и по-добре се подготвят за представянето си пред чуждестранни потенциални партньори.
– Какви грешки допусна бизнесът, какви поуки трябва да се вземат?
– Кардинални грешки не мога да кажа, че бяха направени. Поуките са в това колко оптимално бяха използвани средствата. В първия програмен период се говореше основно да успеем да усвоим средствата. Сега вече се говори да усвоим ресурса максимално умно – там, където ще има максимална възвръщаемост. Ще се наблегне повече на иновации. Възможност дава и Националният иновационен фонд, който се администрира от Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия и се финансира с бюджетни средства.
– В условията на продължаваща глобална икономическа криза и терористични атентати в Европа как ще отваряте вратите за българския малък и среден бизнес да се развива на национално и международно равнище?
– На всички тези проблеми ние гледаме по-скоро като на възможности. В интерес на истината, в момента съществуват много добри възможности. Поради посочените от вас проблеми някои пазари вече се напускат от компании от различни държави по чисто политически причини. Това открива ниши за нашите фирми. Това се доказва и от статистиката, защото за 2015 г. има рекорден за всички времена износ на българските фирми – над 45 милиарда лева. Истината е, че чисто икономически Европа леко започва да се измъква от кризата, а над 60 % от българския износ е на европейските пазари. Времената са трудни, геополитиката оказва своето сериозно влияние с тази несигурна обстановка. За момента бизнесът успява някак си да остане встрани от тези геополитически проблеми. Малко или много вече преодоляхме руското ембарго. Определени сектори са по-засегнати, но като цяло пикът на спад в износа за този пазар премина.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Д. ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново