457 работници не са взели навреме заплатите си

Публикувано на ср, 23 юли 2014
277 четения

За полугодието забавената сума от работодателите е 222 868 лв.

457 работници и служители от 7 фирми са били ощетени за полугодието от неизплатени навреме заплати. Забавените възнаграждения общо са 222 868 лв. След намесата на Инспекцията по труда за изплащане остават 19 666 лв., съобщи директорът на контролното ведомство инж. Невена Стефанова. За забавените заплати са съставени 11 акта по 1500 лв.
Няма големи предприятия, които да си позволяват с по много време да бавят заплатите на персонала си. Размерът на неплатените в срок възнаграждения бележи тенденция за намаляване. За полугодието общо констатираните нарушения по заплащането на труда са 254 или това е всяко десето нарушение при проверките на Инспекцията по труда.
През миналия месец при проверката на 113 предприятия от Инспекцията по труда са разкрили 615 нарушения на трудовото законодателство. Най-много – 44 %, от тях са извършени от работодатели от община Велико Търново, 21 на сто са на фирми в горнооряховско и 18 на сто – от община Павликени.
През юни по заплащането на труда са констатирани 53 нарушения, повечето са за неизплатени допълнителни възнаграждения за работа през дните на официални празници в удвоен размер. 43 са случаите на неправомерно удължено работно време на работници и служители. Нямало е писмена заповед за това или работниците не са били компенсирани за извънредното оставане на работа в почивни дни, както и наднорменият труд е превишавал максимално допустимите 10 часа.
По възникване на трудовите правоотношения са разкрити 54 нарушения. В последните два месеца констатираме негативна тенденция работодателите да наемат хора като при сключването на трудовия им договор не се предлага за договаряне длъжността, за която се наема работникът или служителят, посочи инж. Невена Стефанова. Записва се, че работникът ще изпълнява работата, възложена му по длъжностна характеристика, но в повечето случаи няма връчена длъжностна характеристика, въпреки че в договора на работника е записано, че той се е запознал със съдържанието й.
Липсата на длъжностна характеристика е сериозно нарушение на КТ и води до негативни последици за работниците, поясни инж. Стефанова. Така се прави прикриване на конкретно работно място и факторите на работната среда за него, невъзможно е да се определят съответните осигурителни прагове и в последствие да се изчисли точно трудовият и осигурителният стаж на работника. Липсата на длъжностна характеристика лишава работниците от възможност за договаряне и получаване на допълнително трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит. При пенсиониране е невъзможно да се категоризира трудът.
През юни от Инспекцията по труда са дали разрешение за наемане на работа на 8 непълнолетни. Отчетени са 401 часа извънреден труд.
З. ХРИСТОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново