32 000 лева ще плати дружество за повреда на археологически обект с национално значение

Публикувано на ср, 10 авг. 2016
496 четения

Дружество ще плаща 32 хиляди лева заради неспазени изисквания по Закона за културното наследство и повреждане на археологическа културна ценност. Наказателното постановление е издадено от Министерство на културата в качеството му на административно-наказващ орган през януари тази година.
Причината фирмата да бъде санкционирана са нарушения, касаещи осъществяване на инвестиционен проект от Община Павликени. В качеството си на бенефициент, общината възложила изпълнението на обществена поръчка за изграждане на пречиствателна станция за отпадъчни води с довеждащ колектор и прилежаща инфраструктура. Финансирането на проекта се осъществило по ОП “Околна среда 2007-2013”. Санкционираното дружество, което извършвало строителни дейности, имало статут на съдружник в сключен договор по ЗЗД с изпълнителя на поръчката “Иса Инвест Павликени”.
Със становище, изпратено от Историческия музей в Павликени до кметската управа, се прави препоръка за засилено археологическо наблюдение в районите, където ще се реализира проектът. Посочва се, че при теренни проучвания през ХХ век на мястото са открити движими и недвижими културни ценности.
Преди започването на строителната дейност е проведена работна среща между възложителя, изпълнителя и представител на музея, на която е постигнато споразумение за координирани действия.
Строителната дейност започнала, но споразумението за предварително уведомяване не било спазено. В хода на реализирането на проекта били направени изкопи, а пръстта била депонирана на няколко места отстрани. При извършени огледи на място от нарочна комисия с археолог от Историческия музей е констатирано, че изкопната пръст е наситена с изключително много керамични фрагменти от битова и строителна керамика от римската епоха. Изкопната дейност била преустановена с издадена принудителна административна мярка.
Въз основа на направени проверки бил издаден и АУАН от регионален инспектор при ГД “Инспекторат за опазване на културното наследство” към Министерство на културата, а впоследствие и наказателно постановление. В тях се посочва, че са извършени строителни действия на места, за които има данни за наличие на археологически обекти без задължителното по закон наблюдение от археолози. Следващото допуснато нарушение е, че не са взети мерки за преустановяване на работата и запазване на откритите ценни находки, представляващи фрагменти от пещи от римския период. Фирмата е наказана и за това, че с помощта на земекопна техника повредила археологически обект с национално значение.
Постановлението е отменено само в частта, в която се постановява отнемане на земекопната техника, с която е извършено нарушението.
Решението е касационно обжалваемо пред Административен съд Велико Търново.
Мария НЕДЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново