Сглобяеми къщи по селата ще бъдат „хит“ на местния пазар
Сглобяемите къщи от най-различни видове – дървени, с метална конструкция, ще бъдат „хит“ във Великотърновско. Те не са новост за България, но в нашия регион са по-рядко срещани досега. От тази година вече банките финансират такъв тип постройки. Има кредити, които са целеви за строителство на сграда и самата конструкция също се поддържа като вариант за обезпечение. Документацията е абсолютно същата, но се изпълняват доста по-бързо във времето и ще започнем да ги виждаме по-често, твърдят брокерите на недвижими имоти.
Пазарът на жилища през последните години е сравнително стабилен, въпреки че тенденцията е всичко да върви нагоре и то поради външни фактори, казва Яна Георгиева – брокер от „Виктория имоти“. След прекомерен скок в цените винаги има едно затишие за месец-два – клиентът първо се отдръпва, докато приеме положението, и отново започва търсене. 2024 г. беше стабилна в търсенето на имоти, което винаги е било по-голямо от предлагането.
Цените са субективни и доста разнородни, ако става дума за новото строителство. За имот „на зелено“ те се движат между 1200 и 1600 евро на кв.м, а за вторични пазари на имоти по-старо строителство и ремонтирани, цената може да скочи и над 2000 евро. „В момента има реализирана сделка на тази цена за панелна гарсониера – 80 000 евро за 40 кв.м, но изцяло ремонтирана качествено, с инвестирани в нея доста средства“, дава пример Яна Георгиева.
Във Велико Търново търсенето на определен тип жилища също е на приливи и отливи. Покрай коледните празници, като започнат да се завръщат живеещите в чужбина, те търсят предимно по-малки жилища с една спалня. В момента пък млади семейства търсят нов дом с цел разширение.
Двустайният апартамент с добри параметри си остава най-търсен и най-бързооборотната стока на пазара в старата столица. Обикновено хората търсят среден 3-4 етаж, с хубаво изложение, адекватна квадратура. 45 кв.м. не са им достатъчни, основното търсене е за 55-65 квадрата. Що се отнася до кварталите – „Чолаковци“ и „Бузлуджа“ си остават на заден план, Зона В се разви много напоследък, но хората избягват вътрешните части на квартала. Котират се „Кольо Фичето“ и „Картала“, а развитие търпи „Търново Хилс“, където са останали само две-три жилища, които се продават, всичко друго е изкупено или населено. Дълго време сградите стояха затворени, но сега се продават активно.
И поради този дефицит на пазара на жилища с хубави параметри се получава малка спекулация в цените. „Има по сайтовете огромни цени за по 1 млн., но това не е реалната стойност. Тя ще се получи при две-три оферти от реални купувачи. Това не са бързооборотни имоти, голяма част от купувачите просто пробват пазара, не целят да вземат веднага пари. Ако видите тристаен апартамент, който не изпъква, но е над 200 000 евро, значи човекът по-скоро пробва пазара, не търси бърза продажба, а адекватна във времето си“, коментира Яна Георгиева.
Брокерите отчитат лек спад в търсенето на извънградски имоти през 2024 г. Има немалък брой новопостроени къщи, които се продават в близките села като Леденик, Шемшево, Беляковец, които се водят като първа линия. Купувачът обаче стана малко по-капризен с мечтата да си купи дом като от филмите и хората търсят по-модерен стил. Но това също е на приливи и отливи. Цените зависят от населеното място. Например разликата между Беляковец и Леденик за един и същ имот е 100-150 000 евро… В по-далечните села винаги има търсене, като има лек скок в цените, например в Джулюница един имот, който е за ремонт, се предлага за 70 000 евро. Интерес има и към Лясковец и Горна Оряховица, а Първомайци, Самоводене, Поликраище са предпочитани места, но пък там почти няма предлагане…
Чужденците напоследък по-скоро продават имотите си, и то не за да напуснат България, а да излязат под наем, тъй като ги няма по половин година. Наплив има към северните села – Масларево, Обединение, Климентово, защото там имотите са много евтини, по 15-20 000 евро, и чужденците ги взимат с цел пълен ремонт.
Цените на гаражите в централната част на В. Търново са по около 25 000 лв. евро. Новите строителства правят подземни гаражи и паркоместа, но те не стигат, защото всяко семейство вече е с по две-три коли. По кварталите, естествено, цените са малко по-евтини. Има дори хора, които инвестират в гаражи, вместо в апартаменти, за да ги дават под наем, защото наемът на един гараж е по 100-120 лв., а няма какво да му се амортизира…
Въпреки че пазарът на имоти е цикличен, на приливи и отливи, от 2008 г. насам има стабилна линия нагоре в цените. През 2014 г. двустаен апартамент от строителя е струвал 25 000 евро, докато сега може да стигне и 90 000 евро в зависимост от сградата и локацията. „В момента има едно разделение на строителството в града – има строители с много качествени довършителни работи и се влагат много удобства, има и такива, които държат само на базовите неща и цените им са по-достъпни. За всекиго има по нещо, хората не трябва да се плашат да купуват, защото тенденцията е за покачване на цените, но в рамките на допустимото. Когато нещата се движат в рамките на нормалното, пазарът ще е стабилен. Така че нека хората купуват“, препоръчват от „Виктория имоти“, като прогнозират и за 2025 г. стабилно търсене на жилища.
Анатоли ПЕТРОВ