Първият внесен в България домашен роял пази емблематичната Самоковлиева къща

Публикувано на чт, 27 авг. 2020
429 четения

Около 50 000 лв. са необходими за спешното укрепване на емблематичната Самоковлиева къща в Свищов. Заради опасността от срутване, районът около нея беше отцепен преди около месец, а движението по ул. “Христаки Павлович” беше ограничено. Причината за тежкото състояние на вековната къща са различните аварии, довели до компрометиране на земните пластове под нея. В началото на лятото са забелязани множество конструктивни изменения и веднага е свикана експертна комисия, която издава заповед за незабавно укрепване на сградата.
Община Свищов има изготвен проект за реконструкция на Самоковлиевата къща, внесен в Министерството на културата. С него е запознат и министър Боил Банов. Всеки момент се очаква специализирана фирма да започне дейностите по укрепването на къщата чрез шприцоване с втечнен цимент в основата на къщата. По този начин ще се заздрави земният пласт под сградата, уточни кметът на крайдунавския град Генчо Генчев.
Самоковлиевата къща, известна още като Дом на новороденото, се намира недалеч от храма “Св. Троица”, дело на възрожденския майстор Колю Фичето. Тя е построена през 1895 г. за жилище на богатия свищовски търговец Самоковлиев. След смъртта на неговия син Атанас Самоковлиев през 1971 г., къщата остава собственост на Общината, а през 1998 г. Исторически музей – Свищов открива там експозицията “Градски бит и култура”.
Интериорът пресъздава подредбата на градските къщи в Свищов в края на XIX и началото на XX век. Това, което е изложено в нея, стои свободно и естествено, нерамкирано от типичната експозиционна схема, характерна за обичайните музеи. По този начин посетителят има усещането, че се е върнал стотина години назад във времето и се намира в типична свищовска къща.
От вестибюла се влиза наляво в салон, обзаведен с лека виенска мебел, клавесин, сервизи, списания, албуми и ръкоделия. Той е използван за почивка, посрещане на неангажиращи гости и развлечения. Следващата стая е оформена като трапезария. Мебелировката се състои от масивна маса и столове около нея (заедно с едно високо детско столче за хранене), бюфет с брилянтна изработка и помощни масички с изложени сервизи.
Централното и най-голямо помещение на къщата е замислено като място, където стават по-официални по характер събирания, съпроводени, освен всичко друго, и от музикални изпълнения. Тук е изложен първият внесен в България домашен роял, подарен на годеницата на диригента на Първия светски български хор Григор Тончев. Следващата стая, с представената типична за целта мебел, пресъздава обстановката на работен кабинет, чието наличие в една такава къща е въпрос на обществен авторитет, престиж и достойнство. Последната стая показва изгледа на спалня, характерна за търговското съсловие на града. Комплектът от мебели е докаран от Виена като подарък от Стефан Стамболов – министър-председател на България, за неговия приятел от Свищов, известен адвокат и народен представител Тодор Божинов. Усещането за автентичност се прокрадва неусетно от всяка изложена вещ, а очите не могат да се насладят на великолепно изрисуваните тавани.
През 2004 г. къщата се превръща в снимачна площадка за българския филм “Изпепеляване” с участието на Цветана Манева, Параскева Джукелова, Стефан Вълдобрев, Николай Урумов, Деян Донков, Йосиф Сърчаджиев и др.
Весела БАЙЧЕВА
сн. Исторически музей – Свищов

loading...
Пътни строежи - Велико Търново