В Павликени започва проект за управление на битовите отпадъци

Публикувано на пт, 30 сеп. 2022
103 четения

Въвеждане на мерки за предотвратяване на образуването на биоразградими битови отпадъци и въвеждане на мерки за подготовка за повторна употреба на отпадъци, отпадъчни материали, включително хартия и картон, метал, пластмаса и стъкло от домакинствата са двете цели в нов проект на Община Павликени. Проектът “Въвеждане на демонстрационни мерки за предотвратяване образуването и устойчивото управление на битови отпадъци в община Павликени” има за цел да демонстрира добри практики от успешно изпълнени проекти в други общини, които ще допринесат за прехода към кръгова икономика в България и за формиране на общество с нулеви отпадъци. Финансиран е от ОП “Околна среда 2014-2020”, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие на стойност 374 911, 60 лв.
Планираните дейности и ползите от проекта бяха представени по време на встъпителната конференция по проекта.
“Да предотвратим образуването на отпадъци, да намерим начини да ги използваме повторно, да рециклираме все по-голяма част от тях, са големите въпроси за решаване. Това са и трите най-високи нива в йерархията за управление на битовите отпадъци”, посочи кметът инж. Емануил Манолов. Той посочи редица успешни проекти и инициативи в сферата на управление на отпадъците, които Община Павликени е изпълнила в последните години. “От нашата работа има резултати – с всяка следваща година се увеличава количеството разделно изхвърлен отпадък в общината. За да станем наистина чиста и приветлива община, трябва всеки от нас стъпка по стъпка да промени модела си на поведение и да осъзнае личната си отговорност и ангажираност в процеса на управление на отпадъците”, каза още градоначалникът.
В рамките на новия проект ще бъдат инициирани пилотни дейности по обществено компостиране в градовете Павликени и Бяла черква. Определени са 4 места за поставяне на обществени компостери. Чрез тях ще бъде предотвратен зеленият отпадък, генериран при поддръжката на паркове и други градски зелени площи.
85 домакинства от населените места ще получат по един компостер с комплект оборудване за тяхното ползване. В три училища ще се въведат пилотни дейности по компостиране с образователна цел. Във всяко от тях ще бъде поставен компостер с обем 1600 литра, в комплект с нужните инструменти и уреди. Всички ученици, учители и непедагогически персонал ще преминат общо обучение за придобиване на общи знания и умения за компостирането. Те ще се запознаят с това какво е устройството на един компостер, какво е предназначението му и как биоразградимият отпадък се превръща в ценен материал – компост.
Общинско помещение ще бъде преустроено и оборудвано като мултифункционално ателие, което ще е подходящо за провеждане на работилници, базари за обмен на стоки и други мероприятия за насърчаване подготовката за повторна употреба на продукти и техните компоненти. Зеленото ателие ще бъде оборудвано с мебели, инструмент и необходимата техника. В рамките на проекта в него ще бъдат проведени осем творчески работилници, по време на които ще бъдат представени различни занаяти и ще се усвоят нови знания и учения от участниците. Сред темите на работилниците са шивашко ателие за оползотворяване на вещи от текстил и текстилни отпадъци; ателие “Градина” за обработка на вещи и отпадъци от бита и превръщането им в предмети за ползване в градината.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново