200 пациенти с мозъчен инфаркт са лекувани в Отделението по нервни болести на болницата в Горна Оряховица за м.г. От тях на 10 е направена интравенозна тромболиза с много добър успех.
„Болницата в Горна Оряховица е една от 40-те болници в страната, които използват това специфично лечение на мозъчните инфаркти“, посочва д-р Ценка Пенчева началник на отделението. Това лечение е въведено преди 8 години, като то е възможно, само ако пациентът е транспортиран до лечебна структура до 4 часа и половина от началото на симптомите. Близките или самият пациент следва да ги разпознават. Първите симптоми са лицева асиметрия, нарушение на говора, нарушение на равновесието, слабост или изтръпване на крайниците. Колкото по-бързо пациентът потърси помощ от Спешна помощ, болница, амбулаторен кабинет и др., толкова по-успешно ще е лечението му. След приемането му, веднага се изследа чрез компютърна томография на мозъка, кръвни изследания, ЕКГ-изследване и по преценка на невролога се провежда тромболиза – с препарата актилизе, във вид на интравенозна интерфузия. „Болницата разполага с това лекарство и за пациентите лечението е безплатно“, уточнява д-р Пенчева.
„През март в болницата в Горна Оряховица бе извършена тромболиза с иновативния препарат тенектеплаза, какъвто досега е ползван само в УМБАЛ „Света Анна“ в София и в УМБАЛСМ „Пирогов“, допълва управителят д-р Иван Иванов, който също е невролог.
След лечение на инсулти на пациентите се препоръчва рехабилитация в ОФРМ в болницата в Горна Оряховица.
По впечатления на специалистите д-р Пенчева и д-р Хараланов, след ковид пандемията случаите на инсулти в болницата намаляват. Една от причините е, че хората обръщат сериозно внимание на здравето си, посещават редовно личните лекари, кардиолози, и ползват съвременни лекарства за диабет, хипертония, аритмия и др.
Отделението по нервни болести е обезпечено с 24-часова неврологична помощ за пациентите от общините Горна Оряховица, Стражица и Лясковец. В него работят четирима невролози и двама специализанти по неврология. От октомври м.г. част от екипа е специализантът по неврология към МУ – Плевен д-р Александър Давидов.
Капацитетът на отделението се състои от 25 легла – 15 за лечение на болести на периферна нервна система и 10 – в интензивния сектор за лечение на болни с остри съдови мозъчни заболявания, мозъчни кръвоизливи, възпалителни заболявания на централната нервна система.
През миналата година са лекувани и 13 пациенти с вътрешен мозъчен кръвоизлив, и двама – субарахноидален кръвоизлив на мозъка.
Повече от половината преминали болни през отделението за 2024 година са със заболявания на периферната нервна система – радикулити, плексити, епилепсия и епилептичен статус, невралгии, увреждания на вестибуларния апарат, леки черепно- мозъчни травми.