Технологът инж. Димитър Димов: “Хубавото вино трябва да е загадъчно”

Празнуването на Трифон Зарезан в Лясковец всяка година започва с провеждането на конкурс “Най-хубаво домашно вино”, в който се отличават най-добрите производители на напитката. Тази година в надпреварата участваха общо 48 вина. Червените бяха 34, а белите 14, като 2 от тях бяха розе. Титлата “Най-добър майстор винар” за 2013 година в категорията за червени вина спечели Татяна Маркова. На второ място е червеното вино на Стефан Дермишков, на трето журито класира червеното вино на Енчо Енчев. Първото място за най-хубаво бяло домашно вино бе присъдено на Пламен Георгиев. На второ място е бялото вино на Димитър Байчев. Трета позиция в класирането на бели вина журито отсъди за виното на Петър Тахрилов.
“Гледаме виното да е добре балансирано, приятно, пивко и да няма дефекти. Под дефекти се разбира оцетно вкисване, млечно вкисване, окисление. Хубавото вино трябва има типичност, т.е. нещо, което го отличава от останалите ­ да е по-интересно, загадъчно. Това го прави по-висок клас от останалите, които нямат дефекти, но пък не са запомнящи се при пиене”, заяви технологът инж. Димитър Димов, председател на журиращата комисия.
Петя Кояджикова е една от жените събрала смелост да участва наравно с мъжете в конкурса. Тя е учител, но от 3 г. прави и вино и й се получава добре. “Баща ми правеше много хубаво вино. Мой братовчед също е голям майстор. И жените можем да се справим добре, важно е да се следват инструкциите, да има хубав материал, добре почистен съд. След това няма нищо сложно ­ смила се, отлежава и се пие. Консумацията винаги е свързана с удоволствие, направата с повече труд, но той е приятен и не тежи”, казва Петя.
Петър Тахрилов е майстор и на белите, и на червените вина. “В нашия регион почвено-климатичните условия са изключително подходящи за производство на бяло грозде, за това и бялото вино, направено тук, има по-добри качества от червеното”, сподели Петър Тахрилов, който от 2005 г. се занимава с винарство. Технологията на производство на бялото и червеното е различна ­ при бялото вино гроздовият сок се отделя веднага от твърдата част ­ чепките, и по-трудно се избистря. Точно в избистрянето е майсторството, има тайни, които добрите майстори не разкриват.
Весела КЪНЧЕВА