В основата си здравното образование се дефинира като “всяка комбинация от планиран учебен опит, използващ базирани на факти практики и/или утвърдени теории, които предоставят възможност за придобиване на знания, нагласи и умения, необходими за възприемане и поддържане на здравословно поведение”.
Много родители са заинтересовани предимно от академично образование на своите деца – изграждане на умения за четене, писане и смятане. Добре е обаче да обърнат внимание и да се интересуват и от обучението, свързано със здравната култура на децата, което продължава и извън класната стая. Детето може и трябва да бъде информирано относно различните здравни теми в училище, но и извън него – в домашната среда. А това е важно и полезно, защото:
• Значението на здравното образование въздейства върху много области в общността, включително качеството на живот.
• Здравното образование информира относно профилактика на хроничните заболявания.
• Може да намали употребата на тютюн и злоупотреба с психотропни вещества.
• Води до предотвратяване на наранявания и прояви на насилие.
• Благоприятства за психичното и поведенческото здраве.
• Обръща внимание на храненето, упражненията и превенцията на затлъстяването.
• Чрез него се изграждат жизненоважни знания, умения и нагласи за здравословен и екологичен начин на живот.
Проект BG05M9OP001-2.018-0029-2014BG05M2OP001-C02 “Социални, икономически и образователни мерки за интеграция на уязвими групи в община Полски Тръмбеш” обръща внимание на здравословния начин на живот и хранене и на ролята на партньорството между родителите и училището за създаване на здравословни навици у децата.
www.eufunds.bg
Проект BG05M9OP001-2.018-0029-2014BG05M2OP001-C02, финансиран от Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.