За Нова година в Египет, Тунис или Турция – по-евтино отколкото у нас

Публикувано на вт, 21 Ное. 2023
363 четения

Пепа Брусева

Посрещане на Новата година в страни като Египет, Тунис или Турция може да излезе доста по-евтино отколкото на хотел в България, уверяват туроператорите. Все повече великотърновци осъзнават това и записванията са все повече.
“За Египет и в момента масово се пътува. Хората малко се стреснаха от войната в Израел, но тя по никакъв начин не засяга Египет, говорим за два различни континента. Дестинациите в Египет са много, вариант например е Кайро с една нощувка и разглеждане на пирамидите плюс Хургада и круиз по Нил. Но на практика всеки може да избере до 7 нощувки само в един от курортите”, казва Пепа Брусева – собственик на “Интертурс”. Египет е от най-изгодните дестинации – на 2 ч. и половина път е, топло, евтино, като за Нова година цените са съвсем малко по-високи.
Все по-предпочитана дестинация за празниците е Тунис. Хотелите предлагат посрещане на 2024 г. дори с български диджей. Цените зависят от броя нощувки и рейтинга на хотела, но наистина не са високи. Пътуване от 28 декември със самолет, пет нощувки с пълен пакет на ол инклузив излизат 1070 евро за двама, което е малко над 1000 лв. на човек. Най-високата цена за суперлукс не надхвърля 1450 лв. на човек.
Съседна Турция също е постоянна опция за тези, на които не им се шета по идващите празници. Нелоша възможност е Истанбул с тръгване от Велико Търново и с новогодишна програма в петзвезден хотел. За Анталия се предлагат 4 или 5 нощувки със самолет, като има вариант и с автобус. В най-скъпия курорт Белек цената е 2000 лв., максимум 2800 лв. включително с новогодишната вечер с български диджей и изпълнения на Поли Генова.
“Много интересен вариант за празниците е Памуккале, със самолет или с автобус, който е от Велико Търново. Вече има доста записани. Цената е изключително изгодна, сравнявайки новогодишно посрещане в български хотел. 700 лв. на човек, срещу които 4 нощувки, закуска, обяд и вечеря, куверт за Новогодишна вечер с наш диджей, петзвезден хотел с минерален басейн, транспорт от В. Търново”, споделя Пепа Брусева. Има различни опции за 3, 4 и 5-зведен хотел, в Турция вече може да се пътува с лични карти.
По-заможните могат да заложат на екзотичните дестинации. Естествено, цените са доста по-високи. Примерно – Карибският басейн с Куба и Доминикана или Индийският океан – Мавриций, Малдиви, Сейшелски острови… Цената е минимум 4000 лв., но зависи от класата на избрания хотел. Възможно е да стигне и 6000 лв., но интерес определено има. По-изгодното от двете е в страните от Карибския басейн. Интересът към тях нарасна в последните години, особено по времето на ковида беше бум, защото бяха единствените места, за които можеше да се пътува. Цели чартъри се пълнеха от България. И не беше толкова скъпо, но тази година рязко се вдигнаха цените на самолетните билети. И въпреки това пак се пътува за там.
Дубай също е предпочитан за през зимата, но не толкова за почивка, а по-скоро хората да видят различни неща. Пакетът е 5, 6 или 7 нощувки, със самолет, цените са в зависимост от хотела, но започват от 1500 лв. Допълително обаче се доплащат посещенията на забележителностите или на съседните емирства, екстри като сафари или яхта. Новата година можете да посрещнете и в европейски столици – в Лисабон, Рим, Париж. Тези, които искат да го направят за Коледа, могат да заложат на коледните базари във Виена, Прага, Будапеща с тръгване от В. Търново.
“Хората над 2 г. не бяха пътували в чужбина заради ковида и миналата година беше ударна. И тази година не е по-различна. През лятото великотърновци пътуваха по всички дестинации – на почивки и екскурзии. С автобус са предимно до съседните държави. Самолетните екскурзии предлагаха обиколни програми в Италия, Испания, европейски градове – Барселона, Прага, Мадрид, Мюнхен, Париж, Рим, Будапеща, също и Скандинавски страни. Те са от 3 до 5 нощувки според бюджета.
Автобусните почивки с тръгване от В. Търново вървяха цялото лято – Егейско крайбрежие, Бодрум и Кушадасъ. В началото и края на сезона имаше пътувания и за Анталия. От самолетните почивки – за Анталия имаше не само от София, а и от Бургас, Варна, Пловдив, с всичките ѝ курорти – Лара, Кемер, Белек, Сиде, Алания… Самолетите летяха по 3-4 пъти седмично и бяха пълни. Голям бе интересът към Италия – Сицилия, Римини, Соренто, Пулия, към Испания, за където някои дестинации са само пролет и есен, но други се предлагаха през цялото лято. Тунис вървя през цялото лято с изключително добри цени, по-ниски дори и от Турция. За тризвездните хотели имат много ниски цени, но нашите туристи все пак предпочитат от 4 звезди нагоре. Египет също се предлага през цялата година, както и Йордания, но там търсенето понамаля заради събитията в Израел”, казва Пепа Брусева.
В момента тече т.нар. Черен петък с различни промоции от различните туроператори. Предлага се намалена цена, като има отстъпка 10-20 %, но условието е стопроцентово предварително заплащане. Има и немалко великотърновци, които предпочитат да изкарат празниците у дома и да тръгнат на екскурзия през януари. Вече има записани за Сингапур, Куала Лумпур, Индия, Китай…
Анатоли ПЕТРОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново