За година са разследвани 40 жертви на трудова експлоатация и просия у нас

Публикувано на вт, 27 мар. 2018
192 четения

За миналата година получихме 20 сигнала за потенциални жертви на трудова експлоатация и още толкова за просия, съобщи Камелия Димитрова, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. Тя заедно с Н. Пр. Ема Хопкинс, посланик на Великобритания у нас, участваха в ежегодната Академия за доброволци, която се провежда в Арбанаси. Темата т.г. е свързана с Националната кампания за превенция на трафика на хора с цел трудова експлоатация. Участваха над 50 доброволци от 9 областни града в страната.
Камелия Димитрова отчете още, че за 2016 г. в Националната комисия са пристигнали 63 сигнала за трудова експлоатация, а за 2015 г. регистрираните случаи са били 96. Данните са повод за безпокойство, но от друга страна сме оптимисти, че това престъпление става все по-разпознаваемо както от институциите, така и от гражданите, коментира секретарят. Според нея проблемът е, че жертвите много рядко се определят като такива, почти не се обръщат към властите за помощ, защото искат да изкарат някой лев повече в чужбина.
Трафикът на хора е тежко престъпление срещу личността, което оставя дълготрайни тежки физически и психически травми. Но точно този тип приходи от трудовата експлоатация генерира годишно приходи от 3 млрд. евро в глобален план, посочи Димитрова. Тя разказа и лична история, когато преди много години заминала за Париж да работи за по няколко часа и да усъвършенства френския си език с преподавател от Сорбоната. По обява попаднала във френско семейство с 8-месечно бебе. Не само че работила по цял ден в домакинството и гледала бебето, но нямало никакъв хабилитиран преподавател от парижкия университет. Нямаше я магията на Париж, нямаше изучаване на френски език, а страшно много работа. Тогава Камелия Димитрова напуска Франция и се връща в България. В тази връзка тя апелира към доброволците на Академията да бъдат внимателни в търсенето на работа в чужбина, тъй като никой не е застрахован да бъде излъган. Необходимо е да се проверяват фирмите, предлагащи работа, а също да се търси гаранция за всичките формалности.
Апел към младите хора да бъдат бдителни в търсенето на работа отправи и Н. Пр. Ема Хопкинс. Тя сподели, че темата за борбата с трафика на хора е лична нейна кауза, а също и на посолството на Великобритания. Радвам се да видя тук толкова много младежи и девойки, което показва, че вие сте отговорни и креативни към проблема. Очакваме от вас нови идеи за превенция към трафика на хора. Затова трябва да се познават добре рисковете от трудовата експлоатация, заяви посланикът.
В Академията за доброволци участваха представители на Център “Амалипе” и фондация “Ханс Зайдел”. Домакини на срещата бяха експерти от Местната комисия за борба с трафика на хора. В края на обучението ще бъдат презентирани разработени от доброволците идеи за превенция на трудовата експлоатация
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново