Язовир “Йовковци” и каскадата в парк “Марно поле” са сред знаковите обекти на инж. Георги Георгиев

Публикувано на чт, 12 апр. 2018
664 четения

Водната каскада в парк “Марно поле” е сред любимите места за жителите и гостите на Велико Търново, а обновяването ѝ е един от последните големи проекти, по които работи строителният предприемач инж. Георги Георгиев. В годините назад бизнесменът е участвал в редица мащабни проекти, значими не само за града, но и за региона. Работил е над изграждането на пътища, мостове, пречиствателни станции, язовири, водопроводи и други големи обекти.
Георги Георгиев е роден през 1948 г. в село Петко Каравелово, а повече от 50 години живее във В. Търново. В старата столица завършва Строителния техникум, специалност “Промишлено и гражданско строителство”.
“Дипломната ми работа беше изграждане на дървен мост. И първият мост, който строих на гара Трапезица, също беше дървен, абсолютно същият като този в дипломната ми работа. Проектант на съоръжението бе преподавателят ми в техникума инж. Димитър Димитров. С него бяхме колеги в “Пътпроект” – В. Търново, където започнах работа след казармата”, разказва Георги Георгиев. Междувременно, докато работи, започва да учи задочно във Висшия инженерно-строителен институт в София. Сред по-мащабните проекти, по които е бил ангажиран, е обходният път Русе – Стара Загора, като по маршрута изграждат два тунела и четири моста.
През 1980 г. инж. Владимир Марков, който е автор на заданието на проекта за язовир “Йовковци”, го кани за зам.-директор на “Хидрострой” – В. Търново. Тъй като по това време не е партиен член, в продължение на три месеца отказват да го назначат, спомня си Георгиев. Инж. Марков, който е бил негов преподавател в Строителния техникум, застава категорично зад избора си и назначението му става факт. След това двамата работят заедно на язовира в продължение на 8 години.
Никола Панайотов – бивш кмет на Горна Оряховица, също е сред хората, които имат принос за изграждането на язовира. “Спомням си, че през 1985 г. язовирната стена не беше завършена, а язовирът беше пълен с около 2/3 от обема си или около 60-70 млн. куб. вода. Заваляха обилни дъждове, като нашето задължение бе да поддържаме ниско ниво на водата, за да не прелее. Дъждовете продължиха две седмици, а язовирът продължаваше да се пълни. На мен ми възложиха да наблюдавам нивото му. Беше стигнало критичното ниво, когато дъждът спря. Обадих се да попитам Никола Панайотов какво да правя и той ми каза да се прибирам, без да изпускаме язовира. Благодарение на това, че не изпускахме водата от язовира, не се наложи въвеждането на воден режим”, спомня си Георги Георгиев.
Строителният инженер разказва, че обектите, в чието проектиране е участвал, са в няколко области – Велико Търново, Стара Загора, Габрово, Ловеч, Плевен, Русе и Разград. С “Хидрострой” работи по съоръжения и обекти в четири области на язовирите “Йовковци” и “Смирненски”, където надграждат стената на съоръжението. Работят също на язовирите в Трявна, Мокра бяла и Черни Осъм. Към всички тях са изградени и пречиствателни станции за питейна вода, а във В. Търново, Плевен и Габрово участват в изграждането на пречиствателни станции за отпадни води.
След “Хидрострой”, заедно с инж. Димитров, Георги Георгиев работи по газификацията на триградието В. Търново, Г. Оряховица и Лясковец.
Преди години Георги Георгиев създава частна фирма – “Демо-48”, с която работи по изграждането на тръбопроводи и пречиствателната станция в Стражица, както и по проекти в Трявна, Лясковец. В. Търново. В старата столица работи също по изграждането на тротоари, тръбопроводи, както и по газификацията на детски градини и училища, с което общината постига значително намаляване на разходите за отопление. Участва също и в корекцията на реката в района на Южния пътен възел, както и в изграждането на самото пътно съоръжение.
Последният голям обект на строителния предприемач е водната каскада в парк “Марно поле” във В. Търново. Обновяването на фонтаните струваше 1,58 млн. лв., а средствата бяха осигурени по ОП “Регионално развитие”. Откриването на фонтаните бе през 2012 г., като самото съоръжение е облицовано с няколко вида мрамор, има също 50 дюзи и почти 400 прожектора с различна мощност, които създават уникален визуален ефект.
“Участвал съм в строителството на всякакъв вид съоръжения – мостове, къщи, водопроводи, язовири, пречиствателни станции, бензиностанции. Водната каскада е един обект, с който се гордея много, тъй като парка се посещава от жителите и гостите на града, и е любимо място най-вече за децата”, казва още Георги Георгиев.
Споделя, че в професионалния си опит се гордее също и с приноса си към други две емблеми на В. Търново. През 2012 г. участва в комисията по ТСУ в Общината, която разглежда проекта за възстановяване на емблематичната за старата столица църква “Свети 40 мъченици”.
“Проектантът на църквата искаше да направим покрив и да я оставим като руини, но се радвам, че в крайна сметка бе изготвен проект, с помощта на тогавашния кмет Румен Рашев и Божидар Димитров, за цялостно възстановяване и строителство на църквата”, обяснява Георги Георгиев. Сред нещата, с които се гордее, е и знамето на крепостта “Царевец”, което монтира през 2004 г. по идея на д-р Румен Рашев. “Направих го безвъзмездно и от сърце, защото такова бе вътрешното ми убеждение. Смятам, че ние, българите, сме добри строители, потомци на майстор Колю Фичето, и сме доказали, че знаем и можем да правим нещата, както трябва”, категоричен е строителният предприемач.
Весела БАЙЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново