Японка, сириец, молдовка, украинка и италианка е запалил по народните танци Ники Корчев

Публикувано на пт, 31 май 2019
1158 четения

Според младия хореограф всеки човек, който обича да танцува, изглежда по-млад и по-щастлив

Николай Корчев е млад, одухотворен и влюбен във фолклора. Когато зазвучи народна музика, заиграват не само краката му, но най-вече затрептяват душата и сърцето му.
Ники разказва, че танцува от дете. Започнал е в Детския фолклорен състав “Раховче” в Горна Оряховица. Бързо усетил, че иска да посвети живота си на танците и през 2010 г. отишъл да учи в Националното училище за танцово изкуство в София, бил в класа на Асен Павлов. Докато учел, той играел в представителния ансамбъл на училището, в ансамбъл “Гоце Делчев”, ансамбъл “Лира денс” и ансамбъл “Искър”, хореграф на който е великотърновецът Никола Колев. В момента е студент в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в София в курса на Благовеста Калчева.
Николай споделя, че до преди няколко години е бил в екипа на Иван Иванов от горнооряховското читалище “Братя Грънчарови”, но през 2017 г. решава да създаде своя формация. В началото в нея танцували само 7-8 човека. Така било до момента, в който Калин Василев – Калимбата от “Търново рънс” го поканил през октомври 2018 г. да направят първите хоротеки в парка. “От тогава нещата коренно се промениха. Започнахме да ставаме разпознаваеми и сега около 240 души танцуват в клуба, което го прави най-големият във В. Търново.

Вървим и към създаването
на ансамбъл “Плетеница”,

към който ще има и хор за акапелно пеене”, разказва младият хореограф.
Името на клуба – “Плетеница”, измислила една от танцьорките – Даниела, която е и негова дясна ръка. “В едно такова място идват хора с различни професии, които изповядват различни религии, различни са по националност. Но тези неща нямат значение, защото преплитаме ръце една в друга и сърцата ни започват да бият в един ритъм. За мен това не е просто клуб, в който да тропаме хорца, целта ми е да сме една общност, която се подкрепя”, споделя с усмивка Ники.
Японка, сириец, молдовка, украинка, италианка и много българи танцуват български народни танци рамо до рамо в клуба. “Чужденците се справят доста добре с хората, най-добра е японката, която дори обяснява, че в някой от предишните си животи е била българка”, разказва Николай. Категоричен е, че всеки може да се научи да танцува хора.
Освен да преподава танци, Корчев се е нагърбил с още една важна идея – да създаде

онлайн учебник по фолклор
за българите
в чужбина

“Когато напуснат границите на страната, българите, които вече са няколко милиона по целия свят, изпитват носталгия. Затова създават различни сдружения, училища, а целта им е да запазят българските си корени”, обяснява Ники.
Идеята е в онлайн учебника да има много информация на едно място, включваща всички сфери на фолклорното изкуство. Той ще представлява една виртуална карта на България. Страната ще бъде разделена на шест части, колкото са фолклорните области. Учебникът ще включва информация за танци, костюми, пеене, инструменти, диалекти и кухня за всяка една от тях. Друга важна част ще е картата на фолклорните фестивали, за да могат желаещите да участват лесно да се свързват с тях.
Николай си е поставил задача онлайн учебникът по фолклор да е готов до 6-7 месеца. За изготвянето му са привлечени проф. д-р Антон Андонов – ръководител на катедра “Хореография” в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, Антоанета Асенова, която преподава в Националното училище за танцово изкуство в София, както и други доказани имена в сферата на фолклора, за да може информацията да е точна и научнообоснована.
Онлайн учебникът по фолклор ще бъде преведен на четири езика – английски, немски, испански и японски. Японският го включваме, защото те имат особен афинитет към българския фолклор.
Това не е първият подобен проект на Ники. Той вече е участвал в разработването на пъзел карти, които изобразяват визуално различно българско хоро. Когато хората се играят в кръг, стъпките им описват уникални форми. Тактовият размер на всяко хоро е представен чрез броя линии във фона на картите, като използваните цветове са характерни за носиите в съответните фолклорни области в България. Така всеки, който желае, може да разучава българските хора по интересен и забавен начин.
А на раздяла Ники обяснява, че танците са магия за душата и всеки човек, който обича да танцува, изглежда по-млад и по-щастлив.
Весела КЪНЧЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново