ВТУ има около 250 договора по програма Еразъм с всички страни от Европейския съюз

Публикувано на ср, 28 Ное. 2012
838 четения

доц. д-р Багрелия Борисова

доц. д-р Багрелия Борисова

Със студентска изложба с плакати Великотърновският университет ще отбележи 25-годишнината на програма Еразъм. Експозицията е подредена от млади хора, които през последните две години са следвали във висши училища във всички страни на Европейския съюз. Тя ще бъде открита днес от 11 часа във Факултета по изобразително изкуство. Тогава на някои от студентите ще бъдат връчени парични награди.
Университетът е изключително активен в академичния обмен по европрограми. В класацията по брой на мобилности студенти и преподаватели на година ВТУ изпреварва единствено Софийския университет, твърди зам.-ректорът по евроинтеграция и международни отношения доц. д-р Багрелия Борисова. Около 250 договора по Еразъм с образователни институции от всички страни на ЕС има търновската алма-матер. Партньорството е за обмен на студенти, преподаватели, непреподавателски състав, както и за провеждане на студентски практики. През тази учебна година около 160 наши студенти ще осъществят частично следване в реномирани европейски университети, които са партньори на ВТУ. От тях при нас следват над 30 студенти. Нараства броят на чуждестранните студенти, които избират ВТУ. Увеличават се и тези, които избират да удължават престоя си тук с още един семестър, каза доц. Борисова.
През този семестър сме приели над 30 чуждестранни Еразъм студенти от 8 страни – Испания, Германия, Англия, Гърция, Полша, Литва, Латвия и Турция. Те следват различни специалности – Балканистика, Българска филология, Славистика, История, Етнология, Изобразително изкуство, Спорт. За младите хора от чужбина е организирано обучение по български език, българска история, култура и изкуство. Културните мероприятия и екскурзии из страната допринасят за по-доброто опознаване на страната ни.
Еразъм e програма за академична мобилност на студенти и преподаватели на Програмата за учене през целия живот на ЕС. Тя стартира през 1987 г., припомни зам-ректорът. България става част от нея през 1999 г.
Програма Еразъм насърчава студенти на висши училища в ЕС да учат или да работят за известен период от време в друга държава от Съюза, Европейското икономическо пространство или страни – кандидати за членство в ЕС. За периода на мобилност младите хора получават безвъзмездна финансова помощ по програмата, а периодът на обучение или практика се признава като част от учебния план на студента.
Програма Еразъм предлага различни възможности за студентска мобилност. Една от тях е академичният обмен, когато студенти учат един или два семестъра в друго висше училище в страна – партньор по Еразъм. Това е дейност, която се развива само от университетите. Еразъм практиката е вид стаж, който студентите провеждат за период от 3 месеца до една година в предприятие, фирма, НПО, университетско звено и др. Не може да се провежда стаж в институции, работещи към ЕС, както и в организации, администриращи програма на ЕС и дипломатически представителства.
Право на участие в Еразъм стажовете имат само студенти, които учат в акредитирани български висши училища, които притежават Разширена харта Еразъм и са партньори на Еразъм Консорциум. Практиките са сравнително нова дейност по Еразъм, към която студентите от ВТУ проявяват голям интерес, сподели доц. Борисова. През последните години изпращаме студенти в Полша, Великобритания, Румъния, Словакия, а приемаме редовно практиканти от Унгария и Полша, допълни тя.

Доц. д-р Багрелия Борисова, зам.-ректор по евроинтеграция международни отношения на ВТУ:

“За тази учебна година Университетът ще
реализира мобилности за над половин милион евро”

– Доц. Борисова, навършват се 25 г. от създаването на програма Еразъм. Кога Великотърновският университет става част от голямото семейство на Еразъм?
– Веднага след присъединяването на България към Еразъм, ВТУ предприема стъпки за подписване на двустранни договори с цел академична мобилност. Тя започва от учебната 2000-2001 г. Първи партньори на висшето училище по тази програма са два немски университета – в Йена и в Тюбинген, белгийският университет в Монс-Ено, английският университет в Улвърхямптън и френският Париж 13.
За да участва в програма Еразъм, всякa образователнa институция трябва да отговаря на определени критерии. Когато това е така, те получават т.нар. Еразъм Харта, която се издава от ЕК.
– Как се разви участието на ВТУ в тази програма?
– В началото мобилностите са много малко, тъй като и партньорите са ограничени. През първите години се осъществяваха около 5 преподавателски мобилности и около десетина студентски. С времето се подписаха все повече договори, а така се увеличаваха мобилностите на наши представители в чужди университети и на чуждестранни гости при нас.
– На какъв етап на развитие се намира сега програма Еразъм?
– След изтичането на програмата в края на 2006 г. тя бе продължена, като стана част от програмата “Учене през целия живот”. Тя ще се реализира в периода 2006-2013 г. През 2007 г. ВТУ получи нова Еразъм Харта за този период. От тогава насам като зам.-ректор аз имам директен поглед върху развитието на дейностите по програма Еразъм във ВТУ. За растежа на дейностите говорят фактите. Работата по Еразъм е стартирала с пет договора през 2000 г., а в момента университетът ни има около 250 договора с образователни институции от всички страни на ЕС. По реализирана студентска и преподавателска мобилност се нареждаме на второ място в страната непосредствено след СУ. Над 100 наши преподаватели на година осъществяват Еразъм мобилност в чужбина. Изпращаме между 180 и 200 студенти всяка година в чужбина за един или два семестъра.
Много добър показател е фактът, че все повече чуждестранни студенти идват да учат при нас по програма Еразъм. Докато в началото движението е било само еднопосочно – от нас за чужбина, а през 2007 г. са били само няколко, сега посрещаме по 70-80 студенти на година. Някои от тях продължават престоя си от един на два семестъра, което е доказателство за тяхната удовлетвореност от обучението при нас.
Освен преподавателска и студентска мобилност има още две възможности – за обмен на непреподавателски състав и за осъществяване на Еразъм практика.
– Кои престижни университети са партньори на ВТУ по Еразъм и идват ли техни студенти при нас?
– Много са престижните ни партньори. Двата ни първи партньора от Германия – университетите в Йена и Тюбинген – са от най-престижните висши училища в страната. В Португалия си партнираме с такива авторитетни университети като Коимбра, Лисабон, Порто. В Испания имаме договори с университетите в Гранада, Сантяго де Компостела и Палма де Майорка. Във Франция – Париж 13, Университет Нова Сорбона – Париж 3, Лион, Лил. Наш партньор е най-големият и най-старият полски университет – Ягелонският университет в Краков. Партньори сме и с Болонския университет в Италия, който има над 900-годишна история, известен в днешно време с така наречения Болонски въпрос. В Словакия наш партньор е Университет Коменски в Братислава, в Естония университетът в Талин. В Литва работим с университета във Вилнюс. Сред многото белгийски партньори ще изтъкна Свободния университет в Брюксел, а в Австрия – университетите в Клагенфурт и Грац.
– Студенти от кои факултети на ВТУ са най-активни по Еразъм?
– Най-активни, защото са в чуждоезикови специалности, са студентите от Филологическия факултет. Около 50 на сто от пътуващите в чужбина са от този факултет. Но в последните години всички факултети се активизираха и сключиха много Еразъм договори. Много осезаем е нараснал броят на студентите от Факултета по изобразително изкуство, от Историческия факултет.
– Какви са положителните страни от участието на ВТУ в тази програма?
– Положителните страни са много. На първо място това е голямо признание за университета ни – фактът, че имаме тази Еразъм Харта означава, че отговаряме на европейските изисквания за съвременно и качествено висше образование. Програмата дава възможност да се установят академични контакти между университетите. Така ставаме видими и в чужбина, от където идва и признанието за нашите преподаватели, които износят гост-лекции в чуждестранните университети. ВТУ става по-атрактивен за кандидат-студентите и за студентите си, тъй като дава възможност за частично следване в университети от страните на ЕС. Създадените контакти често са началото на още по-задълбочено сътрудничество, предлагат ни участие в разработване на европейски проекти или ние предлагаме такова участие в наши проекти. Взаимното признаване на кредити, положени изпити и дипломи е в крайна сметка една от целите на реформите в областта на висшето образование, известни като Болонски процес.
За тази учебна година ВТУ ще реализира мобилности за над половин милион евро.
– Какви подобрения и реформи трябва да бъдат направени, за да стане ВТУ още по-предпочитана дестинация за чуждестранните студенти?
– Ще привлечем още повече чуждестранни студенти, не само по програма Еразъм, но и от страни извън ЕС, ако предлагаме обучение на английски език. За съжаление все още не разполагаме с достатъчно преподаватели, които могат да водят занятия на английски език в някои от търсените от чужденците специалности – икономика, география, политическите науки, журналистика, туризъм.
Златина ДИМИТРОВА, сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново