“Сърцето на легиона” превръща Свищов в световна туристическа атракция

Публикувано на пн, 4 февр. 2013
1595 четения

Дейностите по социализацията и експонирането на паметника ще се реализират в рамките на проекта “Нове - сърцето на легиона”.

Започва мащабна реставрация на разкритите архитектурни останки от късноантичния римски град Нове край Свищов. Предстои да бъдат възстановени щабът на Първи Италийски легион със светилището на знамената. Предвижда се също реставрация и консервация на епископския комплекс, на малката базилика, на голямата епископия и на баптистерия.
Дейностите по социализацията и експонирането на паметника ще се реализират в рамките на проекта “Нове – сърцето на легиона” на Общината. Разработката спечели финансиране в размер на над 5,8 млн. лв. по Оперативна програма “Регионално развитие”, като близо 300 хил. лв. са подсигурени от свищовската община. Проектът трябва да приключи до март 2014 г. С неговата реализация се очаква Свищов да се превърне в световна туристическа атракция.
Принципията, както се нарича щабът на легионерите, беше открита и проучена от полски археолози. Те работят на археологическия обект по съвместна програма с българските си колеги от 1960 г. Щабът беше заринат, за да бъдат запазени по-добре находките. Предвидено е те отново да се разкрият, а около нея ще се изградят трибуни, за да може пространството да се превърне в огромна сцена за постановки на открито в Нове.
По проекта ще бъде подобрена и обслужващата инфраструктура на резервата с площ от над 250 декара. Предвижданата интервенция е само за частта от римския град, върху която разкопките са приключили. Интересното е, че освен че ще видят изградените обекти, туристите ще могат да наблюдават отблизо работата на археолозите, които ще продължат да работят на обекта в продължение на десетилетия.
Строителните дейности са поверени на консорциум “Обединение Нове 2012”, който включва фирмите “ВТ инженеринг” и “Реставрация” ООД – София. Наред с реставрациите и консервациите са заложени и много рекламни дейности, които ще продължат през цялото време на реализацията на проекта.
В Нове ежегодно се провежда фестивалът на античното наследство “Орел на Дунав”. Неговото шесто издание ще се проведе през май и през септември. Това е най-големият форум в България за пресъздаване на събития от славното минало на нашите земи. 200 реенактори и тонове оръжия ще се срещнат край Дунав. Римската крепост отново ще стане арена на маршове на легиони, гладиаторски битки, варварски нашествия, борби, състезания и куп изненади, които пренасят гостите във времената на древните ни предци.
Златина ДИМИТРОВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново