Мексикански “мариачи”, китайски “нинджи” и представители на други екзотични народи и култури превзеха Велико Търново, който в продължение на цяла седмица ще бъде столица на световния фолклор. В тазгодишното 26-о издание на Международния фолклорен фестивал взимат участие седем чужди и четири български певчески и танцови групи. По традиция началото на фестивала беше дадено с дефиле на участниците по главната улица на старата столица от Съдебната палата до сградата на Общината. Въпреки ужасяващата жега, танцьорите не щадяха силите си и през цялото време на дефилето с огнени танци подгряваха публиката. Начело на шествието красиви момичета от различни националности носеха постера на фестивала и често се налагаше да спрат движението си за да се снимат с желаещите да се докоснат до тях деца.
Пред Общината всеки от участниците представи по един танц от своята пълна програма, която зрителите ще могат да видят на живо на сцената Летния театър в парк “Марно поле” всяка вечер в продължение на осем дни. Първи на имровизцираата улична сцена се изявиха танцьорите и изпълнителите от Детско-юношеския танцов ансамбъл “Търновче”, участик в десетки наши и международни престижни фесивали и други културни прояви.
А веднага след тях прозвучаха едни изключително познати ориенталски ритми, на фона на които се представиха гостите от Асоциацията за фолклор към младежки център Никозия в Севернокипърската турска република. В групата има изпълнители от 6 до 50 години, които са разпределени в различни възрастови групи. Неравноделните ритми и познатите чупки в кръста и щракане с пръсти се оказаха толкова познати и любими на търновската публика, че мнозина от присъстващите зрители също разкършиха тела и потанцуваха с кипърците.
След тях на сцената през общината излязоха гостите от Фолклорен балет “Абориген”, Уругвай. Както се вижда и от името, групата пресъздава традиционни урагвайски танци, които съчетават в себе си местните аборигенски танци с елементи от испанския и португалския фолклор, с които европейски страни местното население е било в по-тесни контакти в определен период от своята история и развитие. “Аборигените” от Уругвай в песните и танците си вплитат истории от миналото в движения и звуци и това е основната причина те да бъдат особено привлекателни и екзотични за публиката по света.
След огнените ритми на Южна Америка на сцената се появи една истинска пъстра феерия от цветове, красота и пластика. Гостите от Младежката танзова група към Театралната академия на Шанхай, Китай, пренесоха публиката в миналото и я потопиха в магията на една непозната уникална азиатска култура на Поднебесната империя. Докато дамите от Шанхай поразиха публиката със своята красота и грациозност на движенията, то мъжете от групата пресъздадоха някои елементи от традиционните бойни изкуства.
След красотата и грацията на Средния Изток, пътуването продължи още по на изток чак до края на света. На десетки хиляди километри от България се намира малката островна държава Източен Тимор, която за пръв път участва в търновския фестивал чрез Културна асоциация “Уеуику уехали” от столицата Дили.
Екзотичните бурни и вихрени танци на тиморци бяха продължени от състава на Грузия. По традиците гостите от тази държава са едни от най-любимите и радушно приеманите от търновската публика. И това не е случайно. Грузинските песни и танци са включени в списъка на ЮНЕСКО за светово културно наследство. Тази година Грузия се представя от Аджарския държавен академичен ансамбъл за музика и танци “Арсиани” от Батуми, чийто изпълнения представляват огнена сплав от красота, нежност, но в същото време – и огън и страст. Грузинците продължиха да подгряват кръвта на публиката, за да се стигне до кулминацията на вечерта, когато на уличната сцена излязоха певците и танцорите от Мексико. Гостите от “Балет фолклорико дел Норте” от Хуарес, щата Чиуауа, не са непознати на търновци. Те вече бяха гости в старата столица на изданието на фестивала през 2015 г. но и още десет пъти да участват, те ще продължат да бъдат едни от най-любимите за жителите на старата столица. С пищните си разноцветни костюми и огнените си танци мексиканците винаги показват, че не случайно най-лютите чушки растат в тяхната страна, а мъжете и жените в Мексико са смятани за най-страстните и темпераментните и с най-буйна кръв по света. И тази година те не изневериха на себе си, като огнените танцьорки и “мариачите” взривиха търновската публика.
В края на празничното представяне на сцената се появиха и певците и танцьорите от Ансамбъла от село Бистрица, известни още като Бистришките баби, които също са включени в Списъка на ЮНЕСКО за световно нематериално културно наследство.
Освен представилите се на дефилето групи, предстои да пристигне още една екзотична крупа от Коморските острови, както и няколко български групи. Концертите от фестивалната програма ще бъдат всяка вечер от 20,00 ч. на сцената на Летния театър в парк “Марно поле”, като входът е свободен. В последния фестивален ден зрителите ще могат да изберат своя любима група, както и да се включат в томболата, организирана севместно с в. “Янтра ДНЕС”.
Иван ГЕОРГИЕВ
29328
