Великотърновка участва в среща на учители от няколко български училища в Европа

Публикувано на ср, 10 апр. 2024
1337 четения

Великотърновката Здравка Владова-Момчева участва в среща на учители от няколко български училища в чужбина. Събитието бе част от инициатива за споделяне на професионален опит, обмен на иновативни идеи в образованието и провеждане на майсторски класове. В него се включиха представители на български учебни заведения в Лондон, Кеймбридж, Дъблин, Рим и Флоренция.
Здравка Владова-Момчева е зам.-директор и учител по български език и литература, история и география в Българско училище „Иван Станчов“ към Посолството на България в Лондон. Темата, която тя представи пред колегите си, е „Животът и смъртта в контекста на общочовешките ценности“ по повестта „Крадецът на праскови“ от Емилиян Станев.
„Презентацията ми беше ориентирана към възрастовата група на 17-18-годишните. С нея илюстрирах приложението на метода „обърната класна стая“ в преподаването на литературен материал с проекция в контекста на киноизкуството“, посочи великотърновката. Като ключови цели от предложения тип иновативно обучение тя изтъква изграждането на умения за самостоятелна подготовка в извънкласна среда, индивидуалния подход към поставената тема, предоставянето на вариативни възможности за интерпретация и коментар, осмислянето на междутекстови връзки с други художествени творби, както и тренирането на умения за самоподготовка в бъдеща университетска среда. Здравка Владова-Момчева подчертава ключовата роля на учителя в надграждането на придобитите знания чрез въвеждане на нова терминология, необходима в отработването на способности за анализ и компаративен подход при изучаването на бъдещи литературни произведения. Тя набляга и на важността от осмислянето от учениците на корелацията „литература – микро и макро – история“ в контекста не само на общочовешките ценности, но и като творчески процес, стимулиращ създаването на дадено литературно произведение от неговия автор. Във финала на презентацията, на вниманието на присъстващите тя предложи и иновативният метод, условно наречен „не още…“, като стимул за поддържане интереса на обучаемите към литературния материал и неговото пълно усвояване с цел постигане на трайни знания.
Инициативата „Заедно в глобален форум- майсторски класове и споделяне на добри практики за учители в българските училища в чужбина“ се организира от Министерството на образованието и науката, Асоциацията на българските училища в чужбина и училище „Райна княгиня“ в Дъблин, Ирландия.

Николай ВЕНКОВ
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново