Актът на Съединението на Княжество България с провинция Източна Румелия се извършва на 6 септември 1885 г. в Пловдив. Макар и непряко обаче Търново има своята роля в него. През този период Княжество България не е било готово за радикално потъпкване на договора, подписан от Великите сили само шест години по-рано. Затова и правителството на Петко Каравелов в София е поставено пред свършен факт, на който в началото не знае как да реагира. Въпреки това обаче като един истински българин Каравелов разбира историческата важност на този момент и на това, което се е случило, и затова се заема да убеди княз Александър Батенберг, че трябва да подкрепи и да признае официално Съединението като държавен глава на Княжество България. Всъщност младият княз, приел съдбата на младата българска държава като своя собствена житейска кауза и съдба, не е нужно да бъде дълго убеждаван. Той приема да признае този акт, с което практически българската държава се опълчва срещу договора и решенията, взети от Великите сили по време на Берлинския конгрес.
На 8 септември 1885 г. на път от Варна за Пловдив князът спира в Търново. Тук той подписва историческия Манифест, с който официално признава Съединението и се обявява за “княз на Северна и Южна България”. На следващия ден той вече е в Пловдив, където на мястото на временното правителство за управляващи назначава трима комисари.
Участието на Търново и търновци в Съединението не се изчерпва само с подписването на този Манифест. Именно тук, в старата българска столица, още на 29 август 1878 г. се създава първият комитет “Единство”, чиято цел и задача е организиране на обединението на останалите извън пределите на Княжеството изконни български земи. Сред учредителите на комитета са Стефан Стамболов, Христо Иванов – Големия, Георги Живков и др. Като главна цел в Учредителния комитет е записано кратко и ясно: “Единството на всичките българи и улучшението на тяхното днешно положение”.
Що се отнася до подписания от княз Александър Манифест за Съединението, негово копие се съхранява в Регионалната библиотека във Велико Търново. В края на този ценен документ пише: “Издаден в старата българска столица Велико Търново днес на осми септемврий хиляда и осемстотин и осемдесет и пета година”.
Иван ГЕОРГИЕВ
Във Велико Търново княз Батенберг подписва Манифеста за Съединението
Публикувано на чт, 5 сеп. 2024
209 четения
loading...