В Социалната къща на ул. “Н. Габровски” във В. Търново настаняват 10 пълнолетни с увреждания, съобщиха от администрацията.
Предвижда се самото настаняване да стане от 1 януари 2019 г., като обитателите ще бъдат от Дома в Пчелище, който ще бъде закрит. В момента там живеят 77 души, като останалите ще бъдат прехвърлени в Церова кория, където се подготвят 4 центъра от семеен тип.
В момента в Социалната къща живеят 5 деца без увреждания и по принцип социалната услуга е предвидена за непълнолетни.
Поради започналата деинституционализация не може да се запълни капацитетът от 10 места. Сега останалите деца ще бъдат върнати при родителите си или при приемни семейства, за да бъдат настанени хората с увреждания от Пчелище. Според Росица Димитрова, директор на социалната служба при администрацията, към всяко дете, което ще бъде преместено, ще има индивидуален подход и като варианти за настаняване могат да се използват и семейните центрове, с които общината разполага, допълни Димитрова.
Вася ТЕРЗИЕВА