В 51 санаториума приемат болни по програмите на НОИ

Публикувано на ср, 2 апр. 2014
8271 четения

За сметка на бюджета на ДОО пациентите имат право да ползват до 4 безплатни терапевтични процедури дневно

В 51 санаториума в страната вече приемат болни по програмите на НОИ, съобщи Петя Йорданова, директор на териториалното поделение на осигурителния институт във В. Търново. За целта са предвидени над 15 млн.лв. и от лечение и рехабилитация могат да се възползват 39 200 души.
За сметка на бюджета на ДОО пациентите имат право да ползват до 4 безплатни терапевтични процедури дневно, а самата програма продължава до 10 дни. НОИ поема цената на нощувките, като плаща по 18 лв. на ден. Освен това осигурява по 5 лв. за храна, като за деня на постъпване и за деня на напускане осигурителният институт заплаща общо 5 лв. Останалите средства се доплащат от пациентите.
Кой има право да се
лекува в санаториум
Право за профилактика имат осигурените лица за общо заболяване, майчинство, трудова злополука и професионална болест. Те трябва да имат също осигуровки шест последователни месеца преди това и диагноза, потвърдена от лекаря. Освен това от евтината профилактика могат да се възползват и инвалиди с актуално решение на ТЕЛК, без да са навършили пенсионна възраст. Тази година за жените тя е 60 години и 8 месеца и за мъжете – 63 години и 8 месеца.
Изискването за внесени или дължими осигурителни вноски шест последователни месеци преди рехабилитацията не се отнася за хората с увреждания, претърпяна злополука или професионална болест. Лицата, които се осигуряват за трудова злополука и професионална болест имат право на профилактика и рехабилитация по програмата на НОИ само в случаи на трудова злополука и професионална болест.
Резервациите в подходящия санаториум се правят от самите пациенти и това става най-напред, обясни Петя Йорданова, която допълни, че вече е затворен досегашният офис в бившия профсъюзен дом във В. Търново, където се правеха тези резервации. Преди това пациентите трябва да се информират в НОИ кои бази са подходящи за техните заболявания. Може да ги информира и личният лекар. Няма да се приемат хора с болести, противопоказани за лечение в съответния санаториум, категорично заяви Йорданова.
Какви документи
са необходими за удостоверение за профилактика
Личният лекар преценява дали пациентът има нужда от безплатна рехабилитация и за целта издава медицинско направление в два екземпляра. В него се посочва заболяването, придружаващите болести, ако има такива, и съответните медицински изследвания.
Необходими са още лична карта, служебна бележка от работодателя за внесените осигуровки и цялата медицинска документация, която доказва наличието на заболяването. Ако има експертно решение на ТЕЛК за група инвалидност или решение за професионална болест, а също и разпореждане за трудова злополука, те също се прибавят към комплекта от документи.
Целият този набор се представя пред териториалното поделение на НОИ в стая 506 в срок до 10 работни дни преди датата на постъпване в санаториума. Издава се удостоверение от осигурителния институт. Така с личната карта, удостоверението в два екземпляра, медицинското направление, също в два екземпляра, и медицинската документация с настоящото и миналото здравно състояние пациентът постъпва в санаториума.
Програмата на НОИ за профилактика и рехабилитация стартира на 31 март 2014 г., но има два санаториума, които ще приемат пациенти по-късно, уточни директорката. От 1 май започва Медицинска академия – МВР, Банкя, а от 1 юни – “Специализираната болница за рехабилитация – Родопи”. Във Великотърновска област работят два санаториума – специализирани болници в Овча могила и Вонеща вода.
През 2013 г. от профилактика и рехабилитация по програмата на НОИ в областта са се възползвали 981 души. За целта са изплатени 378 091 лв. Няма точна дата докога трябва да приключи самата програма, обикновено това става, когато свършат парите. Затова в началото на програмата има опашки пред стая 506 в териториалното поделение на НОИ във В. Търново.
Вася ТЕРЗИЕВА 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново