Учителят Тео: “Бъдещето е на хората, можещи да правят нещо, което го няма в интернет”

Публикувано на чт, 27 ян. 2022
998 четения

Още в годините преди пандемията от коронавирус България беше първа в света по прираст на населението, а учениците в училищата на едно от последните места по ниво на обучението в средното училище. Сега вече резултатът е катастрофален. Това каза учителят по физика и съвременен будител Теодосий Теодосиев – Тео, преди онлайн лекцията си за студенти, която изнесе във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. В школата, която неотдавна организирал за деца от 2 до 7 клас на родители, работещи в голяма българска телекомуникационна компания, имало дете от софийско училище, което не можело да пише и чете. “То дори не беше от малцинствата. По цял ден играе на таблета, а не може името си да напише”, дава пример златният учител на България Тео.
За да подкрепи думите си, Теодосиев припомни и една случка от гостуването на американския учен и общественик от британски произход Рандал Бейкър в България. В началото на демокрацията чужденецът посетил МОН и изказал своето учудване защо имаме желание да приемем американската образователна система, при положение че българчетата поне могат да четат и да смятат, за разлика от връстниците си зад океана. Това вече не е така, казва със съжаление Тео. Той припомни и думите на покойния математик Христо Лесов, според който има ученици, които са толкова добри, че никой учител не може да им спъне развитието. Теодосиев подкрепя тази теза, подчертавайки, че такива деца и младежи дори въобще да не ходят на училище пак могат да са на световно ниво, особено ако попаднат на подходящ ръководител. Възпитаниците на Тео са живият пример за това. Без самият той да е професор, Теодосиев е обучил над 70 такива, като казва, че заедно са направили това за удоволствие. Сред неговите ученици е Теньо Попминчев – единственият българин, който според учителя е напълно възможно скоро да получи Нобелова награда за физика. Той е роден през 1977 г. и вече е носител на младежката Нобелова награда, която получава преди няколко години. Попминчев изобретява рентгеновия лазер през 2014 г. Друг възпитаник на Теодосиев е Иван Танев – единственият българин досега, станал абсолютен първенец на международна олимпиада. В момента Танев е професор в университет в САЩ и обучава други професори.
“Като млад учител отидох в Казанлък, уж временно. Първото, което чух от инспекторите, беше, че от цялата Старозагорска област най-слабо на олимпиадите по физика се представят учениците от Математическата гимназия, където започнах да преподавам. Две години по-късно училището вече имаше златен медалист на международна олимпиада, мой възпитаник”, разказа Тео. Това е Петко Динев, който в момента е най-добрият в производството на камери с висока разделителна способност. Те се използват от НАСА, Американската армия, Правителствата на САЩ, Израел, от компаниите на Илън Мъск и др. Неговите камери са най-скъпите, но и най-качествените в света. На тях пише, че са произведени от американска фирма, но всъщност се правят от студенти от Техническия университет в България. Така той дава хляб на наши сънародници, посочва Теодосиев.
Според Тео няма значение къде ще се развива даден талант. Той дори е на мнение, че това трябва да става на различни места. В дълбоката древност било същото. Аристотел обиколил целия тогавашен свят и събрал мъдрост от всички места, за да напише няколко дебели книги и след 2000 години още да бъде авторитет в науката от световен мащаб, посочва Теодосиев. Едно общество обаче не може да бъде създадено само от професори. Ето защо е важно и масовото училище. В Япония например има повече от 600 вида дипломи. Родителите на детето още от предучилищна възраст го карат да се научи да се бори – да влезе в по-елитна ясла, детска градина, училище, университет. Там няма никаква уравниловка, всеки си визира тавана на възможностите. Така се прави голяма цивилизация, смята съвременният български будител. Тук вече идва ролята на учителя и на семейството, което трябва да възпитава това дете да прави някакви жертви в името на успеха, допълва той.
Според Теодосиев светът става все по-конкурентен и се очертава милиарди хора да се окажат на пазара на труда. Преди стотина години, благодарение на Хенри Форд, Никола Тесла, Николаус Ото и Рудолф Дизел, обществото ни рязко напредва в технологично отношение. Известно е, че мечтата на Тесла и Форд е да освободят работниците от тежките натоварвания, но в резултат на това без работа остават милиони, заети в предприятията с физическа дейност.
“Един китаец беше писал за това как имал 36 души работници, които уволнил, защото взел промишлен робот. Машината работела 24 часа в денонощието, нямала нужда от отпуск по майчинство и болнични, само от време на време му се правела някаква профилактика. Роботът имал идеална повторяемост на действията, не се разсейвал, не се стигало до трудови злополуки и работел по-качествено. Но на тези 36 човека трябвало да им се потърси нова работа”, даде друг пример Тео. Сега светът работи върху изкуствения интелект и ще има нови милиарди хора, но този път на умствения труд, които също ще останат незаети. Това ще са тези, чиято работа е рутинна и в нея няма творчество, смята физикът. “Бъдещето е на хората, можещи да правят нещо, което го няма в интернет”, допълва той.
Така както има алкохолно зависими и наркозависими, съвременните хора са технологично зависими, казва Тео, давайки за пример своя син, който архивира всичко в облачна интернет услуга. Ами ако един ден тези, които поддържат услугата, я изключат, пита Теодосиев. Това е начин за контрол над цялото човечество. Има една група хора, които се изявяват като господари на света и по този начин изкуствено създават нови зависимости и измислят нови потребности. Така обществото става все по-мързеливо и не искащо да мисли. Затова е важно да научим децата си от най-ранно детство да работят с мозъка си и само в краен случай да използват техниката за мислене, по-скоро като патерица за ума, защото светът е извънредно уязвим за всякакъв вид катаклизми. Катаклизмът може да бъде космически, при който да се наложи да изграждаме цивилизация отново. А Армагедон може да си го направим и сами. Затова всяко дете трябва да е готово, ако се наложи, да гради цивилизация отначало, от нулата, казва физикът.
“Много ученици и студенти питат кога и къде ще им потрябва това, което изучават, затова често правя нещо с тези, които обучавам. В началото на учебната година им давам да пишат литературно есе, например по темата за края на света. Карам ги да си представят, че се налага да се направи Ноев ковчег и да разкажат какво ще сложат в него, за да го пренесат в новата цивилизация, която ще изграждат. Това е една много сериозна и задълбочена тема и на тези, които са мислещи деца и младежи, им пиша шестици. Правя го, защото дори да не знаят физиката, те умеят да мислят надълбоко и да виждат бъдещето”, разказва Тео. Той смята, че светът има нужда от сигурност и тя може да дойде най-вече от образователната система, която да направи така, че всяко дете, ако остане последният човек на земята, да може да подсигури бъдещето на нашата цивилизация. Желаещите да се обучават при Теодосиев обаче с всяка изминала година намаляват. Това е световен проблем, защото в цял свят има бягство от точните науки, но златният учител на България не се предава, а продължава да създава и отглежда бъдещето на България.
Николай ВЕНКОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново