Учители от ОУ “П. Р. Славейков” във В. Търново обмениха опит със свои колеги в държавното основно училище “Gemeindeschule” в град Шаан, Лихтенщайн. Шестимата педагози бяха на визита там в периода 21 юни – 25 юни, със задача да участват в дейностите, предвидени за реализирането на проект по програма “Еразъм +”, Ключова дейност 2, “Малки партньорства за сътрудничество в училищното образование”. Проектът е свързан с образователен обмен на добри педагогически практики с екологична тематика на тема: “Природата е нашият дом” и е с продължителност 12 месеца, като техните колеги от Лихтенщайн вече имаха възможност да посетят В. Търново.
Учителите от старата столица, заедно с педагози от Литва, бяха посрещнати с химните на двете държави и имаха възможност да присъстват в учебни часове по различни учебни предмети, да се запознаят с дейностите с екологична насоченост, предвидени по проекта, както и със спецификите на образователната им система.
Педагозите бяха сърдечно приети и на среща с Даниел Хилти – кмет на Шаан, където се обсъдиха предвидените екологични дейности за общността в рамките на предстоящия 3-годишен период. Стана дума за това колко е важно опазването на околната среда, като фокусът бе поставен върху климатичните промени и човешкото въздействие, разказаха от ОУ “П. Р. Славейков”.
Друг ключов момент бе посещението на учителите в местния парламент и срещата с директора на Националната агенция, отговаряща за образователния обмен – Стефан Солер, и с министъра на образованието в Лихтенщайн – Доминик Хеслър. Солер поздрави всички за предизивкателството, което са приели за своя мисия – осъзнаването на значимостта на екологичното живеене. Хеслър сподели прироитетите на страната в посока съхранение на природните богатства, както и защо образованието е фактор това да се случи. Тя каза още, че възпитавайки децата в екологично мислене и дейности, работим в посока изграждане на едно по-добро бъдеще за всички, разказа Гергана Пенова, учител в ОУ “П. Р. Славейков”.
Обмяната на опит в Лихтенщайн е само една малка част от дейностите. Предстои провеждането на Ден на природата и в трите училища, включени по проекта, а в момента е обявен международен конкурс за рисунка, като победителите в него ще бъдат отличени и рисунките им ще бъдат отпечатани в годишен календар с цел популяризиране на екологичния начин на живот. “Грижейки се за природата, се грижим и за нас самите” – това обобщиха учениците, изпращайки българските учители, сподели Пенова.
Николай ВЕНКОВ
сн. личен архив