Учени разработват виртуален гид за туристите

Публикувано на чт, 19 сеп. 2013
297 четения

Повече от 75 учени от България, САЩ, Чехия, Франция, Унгария, Русия, Гърция, Румъния, Украйна участват в международна конференция, посветена на цифровото представяне и опазване на културното и научно наследство. Форумът се провежда за трета поредна година във В. Търново под патронажа на ЮНЕСКО и беше открит вчера в музей “Възраждане и Учредително събрание”. В следващите два дена специалистите ще представят над 35 научни доклада за иновативни технологии и прототипи, цифрови хранилища и архиви, виртуални музеи и цифрови библиотеки и др.
Сред любопитните разработки е виртуалният екскурзовод на местните забележителности. Готова е демонстрационна версия на гида, която представя три от най-посещаваните обекти в Арбанаси – Констанцалиевата къща и църквите “Рождество Христово” и “Св. Архангели Михаил и Гавраил”, каза проф. Радослав Павлов, зам.-директор на Института по математика и информатика към БАН. Виртуалният гид е приложение за мобилни устройства като телефони и таблети и е предназначена за туристи. Приложените текстове са на български и английски език.
По думите на проф. Павлов приложението може да бъде завършено за около половин година и да представя целия туристически маршрут с всички музеи, експозиции, църкви и забележителности в Арбанаси и В. Търново. Виртуалният гид е сред големите проекти, с които В. Търново кандидатства за Европейска културна столица през 2019 г., заяви шефката на дирекция “Култура” в Общината Нелина Църова.
На конференцията ще бъде представена и изложба за Колю Фичето. Тя ще бъде в полуразрушената църква “Св. Спас”, а откриването є е утре в 16 ч. Върху 15 пана са разположени снимки и информация за част от обектите на майстора. Фотосите и информацията са събирани по проект на Института по математика и информатика. Специалистите са издирили 50 обекта, за които е доказано, че са на прочутия майстор. Изложбата, наречена “Разрушение и съзидание”, ще покаже само 15 от тези обекти.
Научният форум се организира от Института при БАН заедно с Общината, РИМ и Регионална библиотека “П. Р. Славейков”.
З. ГЕОРГИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново