Уникална изложба във В. Търново показва лукса в домовете на богатите българи през XIX век

Публикувано на вт, 21 мар. 2017
336 четения

Как са изглеждали домовете на богатите българи през XIX и началото на XX век ще имат възможност да видят великотърновци и гостите на града в изложбата “Луксът на XIX век”. Около 150 ценни образци на европейското приложно изкуство, сред които има голям брой настолни часовници, свещници, сервизи, огледала, са показани в експозицията. Представени са още картини, кутии за бижута, статуетки от бронз и порцелан и други изящни предмети. Уникалната изложба е подредена в Изложбени зали “Рафаел Михайлов”, а официалното откриване е във вторник от 17,30 часа. Тя е сред проявите, посветени на празника на Велико Търново 22 март.
Колекцията с подбрани реликви е собственост на бургаския музей, а специално за арт събитието в старата столица е обогатена с безценни предмети от фондовете на регионалните музеи в Русе и Велико Търново. С картини на наши автори от XIX век в изложбата участва и търновската художествена галерия “Борис Денев”.
Арт събитието представя тенденциите и идеите в изкуството от епохата на европейското Просвещение, промените, последвали индустриалната революция в Англия, модернизацията и развитието на творческите образи през XIX и началото на XX век. Това е периодът на “алафрангата”, когато нашите предци са започнали да се увличат по европейската мода в облекло, външен вид и бит.
Голяма част от експонатите са задържани и конфискувани от Регионална митническа дирекция – Бургас, при два различни опита за нелегален трафик на културни ценности през територията на България. Постъпилата през 1996 г. “френска колекция” включва 13 настолни часовници, 32 вази и 11 свещници към тях, абажури, полилеи, сребърни подноси, сребърен сервиз за ликьор, аплици и част от будоар. Те са от епохата на Романтизма и датират от края на XVIII и XIX век. През 1998 г. на митницата е задържана и т.нар. “румънска колекция” от предмети на декоративното и приложно изкуство. Тя включва картини, огледала, сервизи. Експонати са произведени в ателиета на Австро-унгарската империя и Италия и са част от интериора на европейските домове от началото на XX век.
С няколко предмета за бита с висока художествена стойност участва в експозицията Регионалният исторически музей във Велико Търново. Това са луксозни вещи за интериора, които датират от XIX век, обяснява Весела Мартинова, уредник в отдел “Нова и най-нова история”, която е и куратор на изложбата. В специална кутия е разположен метален комплекс с около 50 прибори за хранене. Той е постъпил като дарение от търновски граждани преди много години, но рядко е показван пред публика. Представени са и две корупчета за сладко, като единият е от синьо стъкло и метал, а другият е изцяло стъклен. Те се допълват от изящен метален лъжичник и фини малки лъжички. Внимание заслужават още двата джобни часовника – дамски и мъжки, красив албум за снимки и старинните фотографии, които също се смятат за лукс през XIX век.
Изложбата доказва, че луксът не е бил чужд и на българите по това време. Тя е изключително ценна, защото всички тези ценни образци на европейското приложно изкуство трудно могат да се видят, събрани заедно, посочи Весела Мартинова.
Те представят промените във вещния свят на градското население. Влиянието на европейските модни тенденции през XIX век поражда в страните от Западна и Централна Европа масово производство на декоративни елементи за бита и украсата на вътрешното пространство – свещници, фигурки, съдове, мебели, скулптури. Разширяващият се спектър от вкусове и качества предизвиква използването на различни материали. За статуетки и метални съдове се използват различни метални сплави, заместващи среброто и бронза, което прави не само интериорния лукс, а и изкуството като цяло по-достъпно за широки кръгове граждани.
Красивите експонати за интериора и бита са представени на фона на оригинални живописни платна. Сред тях има натюрморти, пейзажи и портрети, предоставени от бургаския музей и галерията “Борис Денев”.
Златина ДИМИТРОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново