Цигуларката Камелия Найденова ще свири за първи път на търновска сцена

Публикувано на пн, 30 сеп. 2013
1262 четения

Внучката на поета Янислав Янков има създадена фондация за млади таланти в Италия

Постиженията на страната ни в съвременното българско изкуство популяризира в цяла Европа младата цигуларка Камелия Найденова. Възпитаник е на Детската музикална школа при Младежкия дом във Велико Търново, а през последните пет години свири в най-престижните концертни зали във Великобритания и Италия. В Международния ден на музиката тя за първи път ще излезе на сцената на търновския театър.
“Изключително се вълнувам за този концерт, защото за първи път от 16 г. насам отново ще свиря пред публика в моя роден град. И сега си спомням моя първи и единствен самостоятелен концерт във Велико Търново, който се състоя в Изложбени зали “Рафаел Михайлов”. Тогава бях едва деветгодишна. След това съм участвала в редица общи изяви заедно с децата от музикалната школа, но никога не съм свирила тук като професионален музикант”, едва скрива вълнението си Камелия. А след това разказва как през април, когато се прибрала в старата столица само за няколко дена, минавайки покрай театъра, решила да се отбие и да се представи на директора. Месец по-късно тя получила покана да се включи като солист в симфоничния концерт на МДТ “К. Кисимов”.
Камелия започва да учи цигулка, когато е едва петгодишна. “Не съм имала никакви колебания при избора на инструмента. В моето семейство всички са артисти и ценители на музиката, затова нещата се случиха някак естествено. Баща ми е скулптор, а майка ми художничка. Леля ми – Милица Янкова, също е цигуларка. Тя е пътувала много по света, а в момента е концертмайстор във Филхармонията на Доминиканската република. Сестра ми Ралица, която е само с две години по-малка от мен, също свири на цигулка, макар че през последните 2-3 години се насочи към виолата”, разказва красивата великотърновка.
И допълва, че след 24 години пълна отдаденост на цигулката, този инструмент вече е станал част от нея. “Приемам го като частица от моето тяло, благодарение на която мога да изразя без думи моята душевна същност. Разделяла съм се с него максимум за около две седмици, и то по време на ваканциите. Забелязала съм, че колкото по-опитен става един музикант, толкова повече се увеличават часовете, които той посвещава на свиренето. Аз например, когато не съм ангажирана професионално, свиря поне по 6 часа на ден”, споделя музикантката.
Камелия е внучка на известния търновски поет Янислав Янков. От своя дядо е наследила влечението към писаното слово, а от родителите си – дарбата да рисува. На тези изкуства обаче се отдава единствено в свободното си време. “Обичам да рисувам хора, а стихове пиша само за себе си. Не съм убедена, че моите рими се получават по най-добрия начин, затова не се осмелявам да ги покажа и на дядо. За мен той е истински гений. Имам само два сборника с поезия у дома и това са неговите книги. Постоянно ги препрочитам и вече съм ги научила наизуст”, усмихва се цигуларката. А след това признава, че за нея всички изкуства си приличат, единствената разлика е в начина, по който творецът може да изрази себе си. Затова всеки един ден прави своя избор според вътрешната си интуиция. “За мен музиката си остава най-магичното изкуство”, споделя Камелия, а след това цитира думите на Гьоте: “Там където умират думите, започва музиката”.
Благодарение на известния си дядо, който също е на ти с цигулката, още като малко момиченце Камелия опознава творчеството на Бетовен и Брамс, които сега са нейни любими композитори. “Спомням си, че когато дядо ни идваше на гости, постоянно искаше да му свиря нещо на Бетовен или Брамс. А Третата симфония на Брамс постоянно си я тананикаше”, връща се към детските спомени музикантката. А след това продължава да хвали Янислав Янков, който в продължение на 12 години също е свирил на цигулка. Дори кандидатствал в консерваторията, но тъй като повредил дясната си ръка в китката, а това е много чувствително място за всеки цигулар, избрал да стане слуга на музата на поезията.
В Детската музикална школа тайните на цигулката търновката започва да опознава благодарение на преподавателите Красимира Стефанова и Веско Върбанов. Едва 13-годишна напуска родния град, за да продължи образованието си в музикалното училище в Русе. След това следва в Музикалната академия в София, където учи при Йосиф Радойнов и Стойка Миланова и завършва с отличие през 2007 г. Продължава образованието си в Берлинския университет по изкуствата в Германия през 2008 г., където неин водещ музикален педагог е проф. Mариане Бьотхер, ученичка на прочутия Хенрих Шеринг. През 2011-а се дипломира с отличие като магистър по изкуствата от Кралската музикална академия в Лондон. Там се среща с преподавателката Лидия Moрдкович, която е единственият помощник-асистент на великия руски цигулар Давид Oйстрах.
През последните години Камелия е имала многобройни турнета в цяла Европа с оркестъра на Ковънт Гардън Солисти като концертираща сред първите цигулки. Преди шест години започва самостоятелна кариера в дует с високо признатия пианист Eмилио Аверсано. Заедно свирят на редица престижни сцени в британската столица Лондон, като “Б. Бритън Тиътър” към Кралския музикален колеж, “Дюкс Хол” към Кралската музикална академия, Италианския културен институт, Посолството на България. Дуото на българката и италианеца е добре познато в Холандия, Румъния, Италия и България.
Търновката дебютира като солист със Софийския симфоничен оркестър и Видинската държавна филхармония. Гостува като солист няколко пъти в румънските градове Бакъу и Плоещи. За фондацията “Приятели на Консерваторията” изпълнява “Симфония концертанте” от Моцарт с оркестъра на Университета в Парма, в дуо с виолиста Яков Зац от “Московски солисти” и виртуозните “Цигански напеви” с Балкан Оркестър. През март 2013 г. е поканена от Симфонична фондация за музикалния фестивал в Санто Доминго, Доминиканската република като концертмайстор на първите цигулки, където свири със знаменити солисти като Джошуа Бел, Мария Гуленинa, Гутие Капуcон.
От началото на 2012 г. Камелия е професор по цигулка в Музикалната консерватория в италианския град Салерно. За да помага на младите таланти, преди година създава в Италия и културната асоциация “Каризма Музикале”. Основна дейност на сдружението е да организира концерти на изявени имена и студенти по музика не само на Ботуша, но и в цяла Европа.

Театърът отбелязва с концерт Международния ден на музиката

Симфоничен концерт в чест на Международния ден на музиката 1 октомври подготвя Музикално-драматичен театър “Константин Кисимов” във Велико Търново. За солист на празничния концерт е поканена търновската цигуларка Камелия Найденова, която от години свири в най-добрите театри в цяла Европа. Изявявала се като гост солист на Симфоничния оркестър на Кралската академия в Лондон под диригентството на световноизвестни диригенти като Сър Колин Дейвис, Саймън Ратъл, Ян Паскал Тортелиер, Бенджамин Зандер.
Концертът в търновския театър ще се проведе на 1 октомври от 19 часа. В програмата са включени произведения от Бах, Щамиц, Бетовен, Вебер, Брамс, Равел, Масне, Монти. Диригент на спектакъла, в който участва оркестърът на МДТ, е Атанас Варадинов. Като солисти на сцената ще излязат още Милена Байнова, Павел Стойчев и Пламен Павлов.
Златина ДИМИТРОВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново