Царевец се нуждае от аварийни ремонти за близо 400 000 лв.

Публикувано на вт, 23 ян. 2018
365 четения

378 000 лв. са необходими за аварийна консервация и реставрация на крепостта “Царевец” във В. Търново. Оригиналните зидове на историческия хълм с всяка следваща година се рушат. Старият хоросан, който споява каменните блокове по крепостните стени, се рони, обясни директорът на Регионалния исторически музей д-р Иван Църов. 50 000 лв. ще струва укрепването на пропуканите и нападали зидове. За префугирането на оригиналния зид след Третата порта трябва да бъдат подсигурени още 48 000 лв. Толкова ще струва и укрепването на пропадащата част от кулата на Южната напречна крепостна стена, а за подновяване на настилката към тази кула трябват още 20 000 лв. В план-сметката на РИМ са заложени и 198 000 лв. за изграждането на зрителски трибуни.
115 600 лв. са необходими на музея за дейности по опазване и популяризиране на най-посещавания туристически обект в старата столица. Най-голямата сума по това перо – 75 000 лв., е за изграждането на електронна система за продажба на билети. За улеснение на туристите тя ще бъде разположена около Царевец, но ще обслужва всички обекти, сподели музейният шеф. Още 25 200 лв. ще му бъдат необходими за подмяната на част от осветлението на аудио-визуалния спектакъл “Царевград Търнов – звук и светлина”. По думите му най-спешно трябва да бъдат подменени прожектори и лампи на Патриаршията, а на тяхно място ще бъдат монтирани лед осветителни тела, които са по-икономични, но и по-ефективни.
Директорът е изготвил подробна докладна с план-сметка за всички музейни обекти, които се стопанисват от РИМ. Тя е предоставена на кмета и Общинския съвет, а исканата сума е в размер на 1 121 378 лв. Проектът ще бъде гласуван на сесия на местния парламент в четвъртък.
314 000 лв. за другата търновска крепост – “Трапезица”, е предвидил Иван Църов. 44 000 лв. са необходими за ремонта на пешеходната пътека, която тръгва от югоизточния вход. 20 000 лв. трябват за изграждането на каса на този нов подход към обекта. За ремонтни дейности в 12 църкви са необходими 10 000 лв. и още 17 000 лв. – за консервацията на църкви номер 20 и 21. Спешно трябва да бъде подновено временното покритие на църква номер 8, да бъде възстановен сервизният път, за билбордове, за видеонаблюдение, трябват средства и за изготвянето на втората част на кадастъра. Тези разходи възлизат на 17 000 лв.
Сериозни ремонти за над 100 000 лв. са предвидени и в арбанашкия храм “Св. Архангели Михаил и Гавраил”. Частичната подмяна на покрива там ще струва 60 000 лв., което е и най-големият разход. 10 000 лв. трябват за реставрация на оградните зидове, 2000 лв. за информационни табели, 3000 лв. за поддръжката на тревните площи в огромния двор на църквата, която м.г. е донесла 8000 лв. приходи в бюджета на музея. Тоалетните имат нужда от осъвременяване и за тях са нужни 7000 лв.
За тази църква в Арбанаси екип на търновския музей вече е подготвил и проект, с който кандидатства за 137 000 долара пред Посланическия фонд. Разработката е за реставрация, консервация и социализация, ще продължи година и половина и трябва да приключи в края на 2019-а. Основната идея е да бъдат реставрирани някои от стенописите, върху които са се натрупали соли от влагата. Трябва да бъдат изолирани и местата, откъдето прониква вода в храма. “Ако успеем да спечелим този проект, ще пренасочим средствата от бюджета за други обекти и дейности. Въпросът е обаче, че този храм се нуждае от ремонт, защото е уникален и течовете бавно, но сигурно повреждат красивите рисунки в него”, коментира още г-н Църов. Той допълни, че църквата “Св. Архангели” е вторият по посещаемост обект в Арбанаси. Годишно там влизат около 60 000 туристи. Там от години се провежда и фестивалът за камерна класическа музика, който събира почитатели на изкуството от цял свят.
55 000 лв. иска шефът на музея и за ремонти на другата църква в Арбанаси – “Рождество Христово”. 30 000 лв. са нужни за адаптирането на зала за временни изложби в Археологическия музей и за ремонт на покрива. С 10 000 лв. може да бъде довършен ремонтът на южното крило на затворническите работилници в музея “Затвор”.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново