Четири проекта на ученици от училища във В. Търново се класираха във втора фаза на Националния ученически конкурс “Посланици на здравето”.
В първа възрастова група (1-4 клас) напред продължава проектът “Билките и подправките в ежедневието” на децата от ОУ “Димитър Благоев” с ръководител Надя Владимирова, а в трета възрастова група (8-12 клас) това са: “НЕзависимите” на гимназистите от ПГСАГ “Ангел Попов” с ръководител Светла Грозева и двата проекта на средношколците от ПГТ “Д-р Васил Берон” – “Азбука на здравето”, ръководен от Славка Проданова, и “Докажи вредата”, с ръководител Албена Иванова. Сред класираните са и още два проекта на училища от област Велико Търново: “Здрави и силни сме, защото живеем здравословно” на учениците в начален етап от ОУ “Васил Левски” във Върбица, с ръководител Манушка Дочева и “Кисело мляко ям и ще съм здрав, аз знам” на средношколците от ПДТГ “Димитър Хадживасилев” в Свищов, ръководен от Маряна Любенова.
Във втора фаза в 15-ото издание на Националния ученически конкурс “Посланици на здравето” са класирани общо 41 проекта на ученици от 1 до 12 клас от цялата страна.
В категорията от 1 до 4 клас те са 8 проекта, от 5 до 7 клас – 16, а от 8 до 12 клас – 17. Надпреварата се организира в рамките на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 година, по инициатива на Министерството на здравеопазването в партньорство с Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, Министерството на младежта и спорта, Министерството на околната среда и водите, Държавната агенция за закрила на детето, Регионалния офис на Световната здравна организация в България, Българския младежки Червен кръст и Националния център по обществено здраве и анализи.
Всяко от горепосочените ведомства класира във всяка възрастова група по три призови места, а Министерството на здравеопазването и Българският младежки Червен кръст връчват и по една специална награда. Класираните участници ще получат грамоти и предметни награди, изпратени до директорите на техните училища, посочват организаторите на конкурса.
В проектите са реализирани интерактивни дейности за ограничаване на рисковите за здравето фактори, които включват: спортни прояви – състезания и турнири, туристически и екопоходи, ролеви игри, дебати и дискусии, сътрудничество и работа в екип. Разработени са сайтове и електронни книги за здравословен начин на живот и хранене, почистване на замърсени райони в различни населени места в страната и др.
Николай ВЕНКОВ
Четири проекта на ученици от Велико Търново продължават в конкурса “Посланици на здравето”
Публикувано на вт, 21 Ное. 2023
48 четения
loading...
