Чешма “Бяла лястовица” бе издигната и осветена в двора на църквата “Въведение Богородично” в еленското село Дрента. Чешмата е изградена с лични средства и доброволен труд на местните жители. Целта на богоугодната инициатива е да се възроди отново славата на старата и красива селска църква, която е известна със своите уникални стенописи. Всъщност църквата спешно се нуждае и от средства за извършване на ремонт и реставрация. В двора край чешмата са засадени и някои от най-красивите световни сортове ириси, които ще превърнат мястото в цветен кът и оазис, място не само за молитви, а и за почивка и отдих сред тишината на планината. При всяко разсаждане на ирисите от църковния двор, те ще бъдат подарявани от дренчани на Божи храмове – църкви и манастири не само в България, но и в други европейски страни. Цветята са дарени за църковния двор от Пенка Маринова и Росица Митин. По време на подготовката за празника организаторите облагородиха двора на църквата и боядисаха оградата на паметника на падналите в Балканската и в Първата световна войни жители на селото.
Организаторите съобщиха също, че се подготвя филм за историята на село Дрента и за живота на селото днес. Филмът ще бъде представен пред български и европейски културни, църковни и държавни институции и пред широката общественост. Местните жители обмислят също така в бъдеще изграждане на екопътеки, подобряване на инфраструктурата и други инициативи, които да привлекат туристи и нови заселници в уникалното със своето местоположение и история красиво балканско село. “Балканджиите от Елена дават пример на българите как заедно и със запретнати ръкави могат. И го правят. В името на бъдещето на този край”, не крият гордостта и задоволството си от постигнатото до този момент организаторите.
Дрента е село, намиращо се на 21 км югозападно от Елена на северния склон на Стара планина. В селото има останки още от римско време. Античната крепост “Калето”, намираща се на 1,5 км от днешното населено място, в древността е служила за охрана на античния път. Днес обаче от нея, за съжаление, няма никакви останки. Интересна е историята на селската църква. През юли 1848 г. сам султан Абдул Меджид издава ферман за построяване на църква в селото. И само за 2-3 месеца храмът е построен. А на следващата година е изписан от зографи от Тревненската иконописна школа. Осветен е на 20 юли 1849 г. от търновския митрополит Иларион. До 1863 г. в църквата се е намирало и местното училище. След това в двора за него е издигната двуетажна сграда. От Дрента води началото си известният в региона Робовски род. От него произлиза и Дойно граматик, един от преписвачите на Паисиевата “История славянобългарска”. Потомък на изселени дренчани е и известният борец Хараламби (Хари) Стоев, който е най-добрият приятел на Дан Колов, като заедно с него в началото на миналия век е прославял силата на българските балканджии по целия свят.
Иван ГЕОРГИЕВ
6134
