Частната кардиология остава, Окръжният съд спря въвода

Публикувано на чт, 23 окт. 2014
1045 четения

Д-р Йорданка Томова благодари на магистратите и на пациентите, които бяха дошли да подкрепят своите лекари.

Окръжният съд във Велико Търново спря въвода във владение на Специализираната болница за активно лечение по кардиология, който трябваше да бъде извършен от частен съдебен изпълнител вчера. Магистратите са уважили иска на кардиологията против постановения въвод с аргументите, че в болницата се лекуват тежко болни и те няма къде да бъдат преместени, за да се освободи сградата, собственост на МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов”. Областната болница прекрати договора за наем преди няколко години и оттогава започнаха дела между двете лечебни заведения. МОБАЛ обаче спечели последното дело пред Върховния съд и съдебен изпълнител влезе в кардиологията още на 1 октомври 2014 г., но самият въвод във владение беше отложен за 22 октомври.
Вчера частната кардиология беше пълна с болни и над 50 бивши пациенти от различни краища на страната, дошли да подкрепят своите лекари и да не допуснат съдебния изпълнител за освобождаване на сградата. Те направиха и подписка в защита на кардиологията, която ще изпратят до здравното министерство.
Искам да благодаря на търновските магистрати, които взеха мъдро и коректно решение да не запечатат болницата, заяви д-р Йорданка Томова, изпълнителен директор на кардиологията. Според нея много лесно се закрива едно здравно заведение, която е изградено с толкова труд и усилия, за да лекува тежко болни пациенти. Смятам, че има място за нас и МОБАЛ, трябва да си подадем ръка и да работим заедно. Ние лекуваме само в областта на кардиологията, но болните имат придружаващи заболявания, заради които ги изпращаме на изследвания и консултации в областната болница. Затова е необходимо да си сътрудничим в името на болните, каза още д-р Томова. Това е една спечелена битка, но не и самата война, което се води срещу нас, подчерта изпълнителният директор. Заповедта на Окръжния съд е само спиране на въвода, без да е фиксирано до кога.
Великотърновската инвазивна кардиология стартира преди почти 6 г. на 31 октомври и за това време са лекувани около 20 000 болни. Висока оценка за дейността великотърновските кардиолози са получили от Европейското кардиологично дружество.
Вчера в кардиологията имаше 35 болни, до края на деня изписаха 11 души, други пет бяха приети. Вчера към обяд по спешност с вертолет излетя за София 59- годишен мъж с данни за преживян инфаркт и с критични показатели за нестабилна исхемична болест на сърцето. Мъжът беше придружен от екип на кардиологията и бе посрещнат от д-р Николай Войсков в “Токуда болница”. Това е вторият болен за последната седмица, който бе спасен с авиотранспорт, заяви д-р Томова. Тя уточни, че са имали пациент от София, който е бил във Велико Търново и тогава е получил инфаркт. Бързо е докаран в кардиологията, но се е налагала оперативна намеса и е бил транспортиран в “Токуда болница”.
В България има 42 ангиолаборатории, които са разпръснати в страната. Вече е разчупен моделът само в столицата да има специализирани болници. Преди 6-7 години пациентите чакаха по 5 месеца за коронарографии и още толкова за операции. В момента с един телефон и линейката тръгва с пациента за София. Сега лабораториите са разположени така у нас, че до 90 минути болният да бъде хоспитализиран, каза шефката на СБАЛК, която работи като кардиолог от старта на болницата.
Продължаваме постъпките пред здравното министерство, за да закупим сградата от МОБАЛ , и се надявам на едно приемливо решение и за двете страни, заяви д-р Томова. Тя съобщи, че Българският кардиологичен институт, който е собственик на кардиологията, има интересни проекти за разширяване на дейността и от това великотърновци ще спечелят.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново