Търновски археолози вече почти две години чакат да им бъдат изплатени последните суми от полагащата им се държавна субсидия още от 2023 г., съобщиха някои от тях пред в. „Янтра ДНЕС“. Процедурата с кандидатстването, одобрението и отпускането на средствата от Министерството на културата за археологически разкопки се оказва не добре измислена и дава възможност на държавата да протака изплащането на пълните суми на субсидията на онези археолози, чийто проекти са били одобрени за държавно финансиране. През последните години обикновено се оказва така, че културното ведомство разглежда и одобрява проектите в разгара на самия летен сезон, когато е златното време за извършването на разкопки. А самите средства идват към октомври, когато времето и атмосферните условия вече далеч не са подходящи за проучвания. За да не изтърват сезона, част от археолозите са принудени да търсят алтернативни източници за финансиране през лятото, а след като през есента получат пари от държавата се издължават към кредиторите си. В последните години от културното министерство все по-често започнали да прилагат друг номер. За да не изплатят последните 10% от сумата на археолозите, чийто проекти са били предварително одобрени, чиновниците от ведомството търсели дребни пропуски като откровено се заяждали и си търсели повод да връщат обратно изпратената им от археолозите документация с отчет за свършената работа. Докато пропуските бъдат отстранени, срокът за представяне на документите най-често минавал и археолозите били принудени да пият по една студена вода.
Въпреки неизгодните и дори унизителни условия, при които са поставени местните археолози и това лято ще извършват разкопки. Проф. Хитко Вачев и колегата му Илиян Петракиев са сред щастливците, които ще получат целеви средства от държавата без да се налага проектът им да минава през одобрение от комисия. И тази година те ще работят по открития през миналото лято манастир на Св. Теодосий Търновски в местността Шушманец, в землището на Самоводене.
Остналите археолози, които също ще извършват проучвания са: Калин Чакъров в Никополис ад Иструм, Александър Чохаджиев в Петко Каравелово и Недко Еленски в Джулюница. Както се вижда и трите обекта са от предишни години и проучванията там няма да бъдат на начален етап.
Местните археолози не са доволни и от това, че от години насам едни и същи техни колеги са богоизбрани и проектите им печелят тлъстия пай от държавното финансиране. А останалите са принудени да се задоволят само с трохите, които при това им се отпускат по лъжичка. „Не е редно археолог, който участва за държавно финансиране със свой проект да бъде включван в комисията, която разглежда и одобрява въпросните проекти. Това най-малкото си е конфликт на интереси. И затова всяка година парите отиват при 3-4 „мастити“ колеги, а нас, останалите не ни броят за живи“, възмущават се учените.
Иван ГЕОРГИЕВ
5989
