Таня Недкова, апелативен прокурор: “Хората трябва да усещат сигурност, защита и да знаят, че всяко престъпление ще бъде разкрито, а извършителите – наказани”

Публикувано на пн, 21 Дек. 2020
720 четения

Прокурор Таня Недкова има над 30 години юридически стаж в органите на съдебната власт. Завършила е юридическо образование в СУ “Св. Климент Охридски”. В органите на съдебната власт работи от 1990 г. Заемала е последователно длъжностите: младши прокурор в Окръжна прокуратура – В. Търново, и в Районна прокуратура – Г. Оряховица, прокурор в РП – Г. Оряховица, районен прокурор на РП – Г. Оряховица, окръжен прокурор на ОП – В. Търново, прокурор и заместник апелативен прокурор в АП – В. Търново, като от април 2019 г., с решение на ВСС, е избрана за административен ръководител – апелативен прокурор на Апелативна прокуратура – Велико Търново.

– Г-жо Недкова, каква година изпраща Апелативна прокуратура – В. Търново, общото и различното с предходните?
– За всички тази година бе белязана от извънредната ситуация на епидемичната обстановка. Апелативната инстанция е предимно въззивна и касае повече контролно-ревизионна работа. Това дава възможност да имаме поглед над дейността на прокуратурите в пет области – Окръжните прокуратури във Велико Търново, Габрово, Ловеч, Плевен и Русе и прилежащите им районни прокуратури. Всяка от тях има своите специфики, които се определят от характера на региона и криминогенната обстановка. Приетите мерки против разпространението на COVID наложи и при нас промяна на организацията на дейността ни, която успяхме да направим така, че да не се наруши ритъмът на работа и всички прокуратури да продължат да изпълняват служебните си задължения. Годината се отличи и с активната дейност по зададените от главния прокурор Иван Гешев приоритети на Прокуратурата – борба срещу битовата престъпност по отношение на лица с две и повече досъдебни производства, срещу престъпленията, свързани с наркотични вещества, транспортни престъпления, корупционни престъпления, нерегламентираните отпадъци, като целта е техният интензитет да бъде чувствително намален. Под ръководството на окръжните прокуратури бяха проведени много съвместни специализирани операции с областните дирекции на МВР. От важно значение бе и процесът по окрупняване на районните прокуратури, като от началото на 2021 г. ще останат само районните прокуратури в областните центрове, а всички останали районни прокуратури стават техни териториални отделения. По този начин ще се постигне оптимизиране работата на прокуратурата, уеднаквяване на натовареността на прокурорите и постигане на финансови икономии.
– Един от акцентите в работата Ви през изминалите месеци беше свързан със справянето с битовата престъпност – какви са резултатите в тази посока, доволна ли сте, има ли какво още да се желае?
– Един от основните приоритети, които главният прокурор постави, е противодействието на битовата престъпност в малките населени места. Под ръководството на окръжните прокуратури от апелативния район, съвместно с органите на МВР са проведени 277 специализирани полицейски операции за противодействие на битовата престъпност в общо 620 населени места. Образувани са 505 досъдебни производства, задържани са 473 лица и в качеството на обвиняеми са привлечени 430 лица. Дори да се повторя, ще кажа, че в резултат на доброто взаимодействие много от извършените престъпления – като грабежи на възрастни хора, бяха разкрити за кратки срокове, извършителите задържани и предадени на съд. Само така може да се постигне крайната цел за бързо и справедливо правосъдие, за утвърждаване върховенството на закона и защита на обществения интерес.
– Колко от досъдебните производства за нарушения на карантината бяха под специалния надзор в Апелативна прокуратура? Колко граждани са осъдени?
– Тук Апелативна прокуратура В. Търново работи в две насоки – осъществяване на специален надзор на делата за престъпления, свързани с нарушаване на противоепидемичните мерки и по линия на надзора за законност, по която бяха разпоредени и извършени редица проверки. На специален надзор са взети 610 броя досъдебни производства от тази категория. От тях 533 броя са свързани с нарушаване на противоепидемичните мерки, като най-честото нарушение е неспазване от лицата на наложената им карантина. Районните прокуратури експедитивно работят по тези дела, като повечето от тях са приключили с одобрени от съда споразумения. Медиите отразихте всички проверки, които бяха извършени по разпореждане на прокуратурата, което беше полезно и за хората, за да знаят, че това са престъпления и не следва да се извършват. Бяха възложени проверки в социални домове, на търговски обекти, с цел предотвратяване на спекула и предприети незабавни мерки за предотвратяване на струпването на много хора на едно място. Апелативна прокуратура – В. Търново, разпореди проверка за установяване и привеждане в известност на всички самотно живеещи лица на територията на Великотърновска, Русенска, Плевенска, Ловешка и Габровска области, с цел оказване на помощ. По разпореждане на Върховна административна прокуратура, бяха извършени проверки на продажба на лекарствени продукти чрез обяви в интернет сайтове и за многократно надвишаване на установените цени.
– Бяха разкрити наркооранжерии и лаборатории, дрогирани шофьори – свършеното в тази посока?
– Работата по линия на борбата срещу разпространението на наркотици и престъпленията по транспорта, извършени от шофьори, употребили наркотични вещества, продължават да бъдат приоритет в работата ни. В тази насока главният прокурор поиска промени в НК, с които по отношение на шофьори, които са употребили наркотични вещества или алкохол, да бъде допуснато отнемане на автомобила и да се увеличи размерът на наказанията. Наблюдава се нетърпимост в обществото спрямо тези деяния. По едно от делата на Районна прокуратура – Плевен, след споразумение, одобрено от Районен съд – Кнежа, в полза на държавата бе отнет лек автомобил, управляван от собственика му след употреба на алкохол, като му бе наложено и наказание лишаване от свобода.
Със заповед на главния прокурор от март започнаха проверки за разкриване и разследване на престъпления с предмет наркотични вещества. В апелативния район са извършени 4609 проверки, в 275 населени места. Образувани са 648 досъдебни производства и са привлечени като обвиняеми 362 лица, от които на 246 е взета мярка за неотклонение задържане под стража. На съд са предадени 260 лица. Резултатите са видимо добри. Разкрита бе модерна наркооранжерия за отглеждане и сушене на марихуана в Г. Оряховица, открита бе нарколаборатория в с. Летница, Ловешко, засадени с коноп ниви в Плевенско. Извършителите са привлечени като обвиняеми и по искане на прокуратурата са им взети мерки за неотклонение задържане под стража.
– Доволна ли сте от справянето на прокуратурата с друг голям проблем – телефонните измамници?
– В доклада си пред правната комисия на НС главният прокурор отчете, че е постигнат сериозен успех в пресичането на телефонните измами, от които страда най-уязвимата част от българското население – възрастните хора. Значително намаляване на досъдебните производства за т.нар. телефонни измами се наблюдава и в района на Апелативна прокуратура – Велико Търново. През годината в районните прокуратури са образувани 16 броя досъдебни производства за този вид престъпления, като в районните прокуратури Г. Оряховица, Павликени, Свищов и Плевен тази година няма образувани такива дела. Осъдени са 17 лица, които са по внесени обвинителни актове и от предходни години. Това е резултат от няколко години работа и отлично взаимодействие между прокуратурата и МВР, довели до значително намаляване на тези престъпни деяния.
– Прокуратурата ежедневно присъства в медиите – ще продължите ли да бъдете по-активни в предоставянето на информация?
– Обществото трябва да бъде информирано за нашата работа, разбира се, при спазване на баланс на правото на информираност на медиите и на гражданите и в съответствие със законовите разпоредби и Правилата за медийна комуникация в системата на ПРБ. Има неща, които сме длъжни да спазваме – като разрешение на наблюдаващ прокурор за разгласяване на информация по досъдебно производство, спазване на тайната на разследването, защита на личните данни на пострадалите и на извършителите. Апелативна прокуратура – Велико Търново, ежедневно предоставя информация за дела с обществен интерес и за дейността на прокуратурите, като съобщенията се публикуват на интернет страницата. Това спомага не само за информираността на обществото, но има също превантивна цел и повишава правната култура.
– Акцентите в работата Ви през 2021 г.?
– Ще продължим да работим по приоритетите на прокуратурата и за по-бързото разкриване на престъпленията. Нужно е хората да усещат сигурност и защита и убеденост, че всяко престъпно деяние ще бъде разкрито и извършителят ще бъде наказан.
Искам да благодаря на прокурорите и съдебните служители за добре свършената работа и да пожелая на всички успешна Нова година.
Весела КЪНЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново