Студенти от Ателие „История и памет“ участваха в обучителен семинар в Рим

Публикувано на пт, 2 мар. 2018
325 четения

Първият си международен проект реализира Ателие “История и памет” в партньорство с Европейския информационен център във Велико Търново. Студентите от Исторически факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ Теодора Желева, Йордан Райков и Димитър Русинов взеха участие в обучителен семинар по проект „European contest: Narrating the Dialogue”. Срещата се проведе в дните през февруари в Рим. Вечният град посрещна младежки лидери от Испания, Италия, Словакия, Естония, Румъния и България. Свързващото звено между всички тях се оказа „принадлежността“ към хуманитаристиката. В съответствие с целите на проекта домакините подготвят натоварена програма, наситена с много и разнообразни дейности.
Обучението премина през няколко етапа,като през първия ден младите хора представиха себе си чрез споделяне на лични истории, които са променили коренно живота им. Всеки участник се идентифицира чрез предмет, своеобразно анализиран от останалите присъстващи. По този начин младежите осъзнаха важността на предметите, свързани с тяхното ежедневие и разшириха разбирането си за „езика“ на вещите при комуникацията с околните. Чрез личните спомени участниците бяха провокирани да споделят своя социален опит, с цел осмисляне на заобикалящия ги свят. Денят завърши с междукултурна вечер, по време на която всеки екип представи своята държава чрез интересни факти, традиции, обичаи и особености на кухнята. Българските хора и ръченици предизвикаха много емоции и обраха овациите на публиката. Специално внимание по време на обучението бе отделено на проблемите за работата на паметта и техниките на припомняне. Чрез примери от своя живот, под формата на интервю, участниците трябваше да споделят истории, които са променили не само техния, но и заобикалящия ги свят. Беше обърнато внимание на позицията „фасилитатор“, в която е поставен човекът, работещ с различни групи и играещ ролята на посредник между тях. Резултатите от работата на групите бе визуализирана чрез постери. Оживени дискусии предизвиква обсъждането на промените в стереотипните представи за социалните роли и характерните белези на съответната група.
По време на обучителния семинар са моделирани различни ситуации, в които младите хора имаха възможност да развият своите лидерски качества, уменията за работа в екип и за решаване на казуси.
В наситената с дейности обучителна програма домакините бяха предвидили специална туристическа обиколка на италианската столица. Срещата с културното наследство на Вечния град допълни пъстрата палитра от впечатления и емоции, новите контакти и възможностите за съвместни дейности. Още през месец май членовете на Ателието ще реализират нов международен проект, отново на италианска земя, но този път в Милано. Предстоят организационни срещи за подбор на участници в екипа.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново